Наскільки генплан Глухова відкритий громадськості

5Відомство голови Глухова Юрія Бурлаки незаконно обмежує доступ до  генерального плану для жителів міста, прикриваючись грифом “Для службового користування”. Глухівська прокуратура покриває його неправомірні дії.

Одне з найстаріших міст Східної України – Глухів. Це столиця останіх гетьманів і Батьківщина  перших українських мільйонерів. Місто омивається берегами річки Есмань, і в теплі пори року воно потопає у великих кронах зелених дерев.

Тут отримали булаву Іван Скоропадський, Данило Апостол та Кирило Розумовський, саме у цьому місті гетьману Івану Мазепі проголосили анафему, Іван Скоропадський написав перший Кодекс законів для українців, а Данило Апостол вперше в історії України написав державний бюджет.

Про Глухів в історичному ключі можна говорити багато, про що не скажеш вже про Генеральний план цього міста.

Прогулюючись одного зимового ранку Глуховом, я подумав, а як взагалі це місто буде розвиватись у найближчі 15-20 років, що говорить  історико-архітектурний опорний план про збереження культурної спадщини. Оскільки план розвитку задокументовано лише в генеральному плані, я вирушаю до відділу містобудування та архітектури Глухівської міської ради.

До другого поверху будівлі, де розташовано цей відділ, мене супроводжує скрипіння старих дерев’яних сходів. Я відкриваю перші шкірою оббиті чорні двері з надписом “Відділ містобудування та архітектури” і опиняюсь у маленькому фойє з трьома дверима. Я проходжу в кабінет з навстіж відкритими дверима.

- Доброго дня! Я хотів би познайомитись із Генеральним планом міста! - вітаюсь я. Службовці - чоловік і жінка відриваються від своїх комп'ютерів.

- А вы кто? - крізь окуляри дивиться жінка у кутку кабінету. Я вирішив не демонструвати своє посвідчення журналіста, оскільки, ідентифікувавши себе, як працівника ЗМІ, я не зможу буде об’єктивно побачити реальну ситуацію з доступом до генерального плану. Я хотів подивитись на доступність цього документу очима жителів міста.

Жінці у светрі з великими чорно-білими квітами я відрекомендувався звичайним громадянином.

- Ну, вы же знаете,- жінка повертає голову у вікно, робить паузу і обережно протягує, - генеральный план не каждому можно показать.

- Чому?

- Ну, потому что он лежит в сейфе под ключом, и к тому же начальник отдела пошел в отпуск. Ключ он с собой забрал.

- Але ж сьогодні робочий день, і якщо начальник у відпустці, то що: геплан має бути закритий для всіх?

- …  я не знаю… Я не буду отрицать, может, ключ у заместителя.

Врешті-решт чоловік в іншому кутку кабінета трохи роздратовано каже, що я не туди потрапив, що мені потрібно в сусідній кабінет.

- Там сейчас обед. В час придет человек, - каже він.

Заступник начальника відділу містобудування і архітектури Олена Коцюба після обідньої перерви запрошує в кабінет.

- Почекайте - я подзвоню начальнику… Взагалі генеральний план викинутий на сайт міської ради.

- А в якому розділі? Я бачив, там є тільки одна графічна карта. А мені треба подивитись також текстову частину генплану.

- Я вам цього не дам, потому шо генплан у сейфі начальника. Я його заміщаю. Він мені не залишив ключі від сейфу. Я так розумію, що ви подаєте усний інформаційний запит. Тоді його треба зареєструвати в міській раді. Коли він прийде, я дам вам відповідь.

Наостанок пані Коцюба погоджується дати відеокоментар.

Але головний містобудівний документ недоступний не тільки фізично, а й у відповідях на інформаційні запити.

нетудихата

 

 

"Ні корупції!" надіслала запит на інформацію міській раді і у відповідь нам надіслали з усього генплату лише титульну сторінку пояснювальної записки і склад цього документу, а в самому листі очільник Глухова Юрій Бурлака пояснив обмеження у доступі грифом «Для службового користування».

Додаток №1

Додаток № 2

 

 

Що таке генплан?

Генеральний план населеного пункту – це головний містобудівний документ, який зачіпає питання соціально-економічного розвитку міста, налагодження ефективного транспортного сполучення, вирішення екологічних завдань, захисту природніх ресурсів, збереження культурної спадщини, розвитку промисловості тощо. Без цього документа громадяни не можуть уявити, яким буде місто у майбутньому.

Сьогодні мешканці міста, а також інші українці не в змозі усвідомлено планувати місце придбання нерухомості, оскільки без генплану вони не володітимуть інформацією про соціальну та транспортну інфраструктуру, наявність або відсутність зелених зон, небезпечних природних явищ, рівень забруднення території – про усі ті чинники, які впливають на вартість житла, місце проживання і якість життя.

Обмежений генплан у відомстві Юрія Бурлаки також зв’язує руки потенційним інвесторам. Вони так само не можуть планувати інвестиційну діяльність, оскільки їм таким чином незаконно обмежується доступ до інформації про транспортну інфраструктуру, наявність комунікацій, будівельні обмеження, які передбачені в генплані щодо певних земельних ділянок, територій.

У відповідях на інформаційні запити голова Глухова Юрій Бурлака створює ілюзію доступності генплану через лише графічну схему Генерального плану, яка розміщена на сторінці міської ради: «У відповідності до п. 11 ст. 17 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" на сайті Глухівської міської ради розміщена схема генерального плану міста», - пише голова міста пан Бурлака і запевняє, що з документом кожен може ознайомитись у міській раді, - «Безпосередньо у приміщенні відділу містобудування та архітектури Глухівської міської ради в м. Глухів по вул. Спаська 19, в робочі дні, представники Вашої організації та інші громадяни можуть ознайомитись з матеріалами генерального плану міста».

І я — не я, і хата не моя

 Політика Глухівської міської ради щодо відкритості Генерального плану міста не змінилась навіть у серпні 2013 року.

Службовці міської ради кажуть, що ми, мовляв, не винні у тому, що генплан прихований для мешканців Глухова, що це, мовляв, київський науково-дослідний проектний інститут (НДПІ) «Містобудування» не дозволяє знімати гриф для службового користування (ДСК): «У зв'язку зі змінами в законодавстві України, запитами громадян та громадських організацій щодо можливості детального ознайомлення з генпланом міста, листом виконкому Глухівської міської ради №94/03-22 від 13.02.2013 р. НДПІ "Містобудування" повідомив, що інформація розроблена ним в матеріалах "Проект генерального плану м. Глухів відноситься до службової інформації та має гриф обмеженого доступу "для службового користування", - пише "Ні корупції!» голова Глухова Юрій Бурлака у відповіді на інформаційний запит.

Але пан Бурлака лукавить. Адже головну роль у питанні доступу до будь-якої інформації між громадянами і державою відіграє Закон «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону «Про інформацію», порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами, а не листами науково-дослідного інституту «Містобудування».

Генеральний план міст – це офіційний документ Глухівської міської ради, оскільки розроблення, затвердження входить до обов’язків кожної міської ради України. 13 стаття Закону «Про доступ до публічної інформації» чітко зазначає, що «розпорядниками інформації для цілей цього Закону серед інших визначаються суб’єкти владних повноважень – органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади АР Крим, інші суб’єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства, та рішення яких є обов’язковими для виконання».

Зрозуміло, що генплан перебуває у приміщеннях Глухівської міської ради, а отже, вона є розпорядником цього документу. І тут вже не має значення, ким він був створений чи скоригований, коли надійшов тощо. Саме тому Глухівська міська рада як розпорядник має надавати цей документ як на запити громадян, так і для ознайомлення у своїх приміщеннях. Це також означає, що рада зобов’язана вирішувати, чи відноситься та чи інша інформація для службового користування відповідно до вимог ст. 6 Закону «Про доступ до публічної інформації».

На практиці підлеглі Юрія Бурлаки могли б заретушувати ту інформацію, яку, на їхню думку, слід обмежити відповідно до ст. 6 цього Закону, але в жодному випадку не приховувати від громадськості увесь Генеральний план Глухова.

Закон? Ні, не чули.

Після повалення влади Віктора Януковича громадськість добилася від парламентарів довгоочікуваного ухвалення Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про інформацію" та Закону "Про доступ до публічної інформації". Цей закон чітко говорить, що "матеріали генерального плану населеного пункту не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі".

Але Глухівську міську раду він не переконує. Видання «Ні корупції!» звернулося до відомства Юрія Бурлаки після ухвалення цього законопроекту із запитом на інформацію щодо генплану. Нам знову відмовили у доступі, перевівши стрілки на гриф «ДСК» від НДПІ «Містобудування».

Щодо ген плану

 

 В останньому абзаці відповіді міський голова натякає, що у його відомства є ще рік на перегляд грифу «ДСК». Але юрист Інституту медіа права Вікторія Володавська каже, що позиція Глухівської міської ради не відповідає вимогам законодавства:

«Дійсно, Закон №1170-18 («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України "Про інформацію" та Закону України «Про доступ до публічної інформації») в Перехідних положеннях передбачає, що грифи «ДСК», які були надані до набрання чинності Законом «Про доступ до публічної інформації» та не переглядались відповідно до нього, втрачають чинність, і інформація підлягає розкриттю та наданню на запити через один рік після набрання чинності Законом №1170-18 (тобто, з 27 березня 2015 року). Однак, це положення має тлумачитись у системному зв’язку з іншими нормами законодавства, які регулюють доступ до інформації, і зокрема, генеральних планів, – каже пані Володавська і пояснює. – Перш за все, грифи «ДСК» надаються документам, які містять «службову інформацію», до якої може бути віднесено обмежений перелік відомостей відповідно до ст. 9 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме: що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень. Більше того, обмеження доступу до службової інформації може здійснюватись виключно при дотриманні сукупності таких вимог (ч.2 ст.6 Закону «Про доступ до публічної інформації»): 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні».

Вікторія Володавська пояснює, якщо у міську раду приходить інформаційний запит, то службовці не мають чекати цілий рік на перегляд грифів «ДСК», а переглядати позачергово: «Незалежно від того, чи присвоєно документу гриф «ДСК» і ким він присвоєний, органи місцевого самоврядування як розпорядники можуть і повинні самостійно оцінювати, чи виконуються наведені вище вимоги щодо правомірності обмеження такої інформації в доступі. Більше того, наведені в перехідних положеннях строки стосуються того, що органи влади самостійно зобов’язані провести перегляд всіх документів протягом року. Якщо ж надходить запит, то перегляд «ДСК» має проводитися позачергово, - каже юрист Інституту медіа права Вікторія Володавська і підсумовує. – Таким чином, на нашу думку, позиція Глухівської міської ради не відповідає вимогам законодавства, розпорядники інформації можуть і повинні надавати доступ до публічної інформації (навіть якщо документу присвоєно гриф «ДСК»), якщо відсутні законні підстави для його обмеження, які я вже зазначила».

 Позиція Глухівської прокуратури

По тому, як ми надіслали серпневий запит на інформацію до міської ради Глухова у 2013 році і знову отримали відмову у доступі до генплану, ми надіслали скаргу до Глухівської міжрайонної прокуратури. Вона ж повністю підтримала позицію відомства Юрія Бурлаки: "Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, коли інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті шостої цього Закону", - пише у своїй відповіді в. о. Глухівського міжрайонного прокурора О. Ю. Чугай і констатує, - "Таким чином, доводи, наведені у Вашій заяві з приводу незаконної відмови у наданні інформації на запит, свого підтвердження не знайшли. У зв'язку із викладеним, підстав для прокурорського реагування не вбачається".

1

 

 

2

Як бачимо, Генеральний план Глухова - це недосяжна ціль для громадскості. Ситуація довкола цього документа нагадала неймовірні цілі у казках - "На тім острові є дуб, а під тим дубом скриня, а в тій скрині заєць, у зайці качка, а в качці яйце, у тому яйці моя смерть". Більшості героям казок вдається подалати подібні перепони. Але це, звісно, в казці. Чи подалають нереальні перепони герої української реальності, тобто громадяни, - покаже час.

Найближчим часом ми надішлемо наступний інформаційний запит до міської ради Глухова. У разі негативної відповіді ми будемо позиватись до службовців ради, вимагаючи доступу через суд і притягнення їх до відповідальності, аби скоротити ці цинічні та абсурдні кроки до генплану, за які платники податків заплатили свої кошти.

 Микола Мирний для "Ні корупції!"