У Раді оцінили масштаб рейдерства під час правління Януковича

фото УНІАН

фото УНІАН

Комітет Верховної Ради з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики за 2 місяці отримав 78 звернень підприємців з оскарженням фактів рейдерського захоплення їхніх підприємств за часів правління екс-президента Віктора Януковича. Про це на прес-конференції заявила голова комітету Олександра Кужель, передає УНІАН.

74 справи комітетом були направлені генеральному прокурору Віталію Яремі і передані до органів міліції, прокуратури, СБУ. По ряду звернень вже відкриті кримінальні справи, заявила депутат.

Кужель зазначила, що після втечі Януковича з України, вона звернулася до українських підприємців з пропозицією передати парламентаріям документи, що підтверджують факти рейдерських захоплень і неправомірного переділу власності попередньою владою.

Так, за словами керівника Антирейдерського асоціації Володимира Остапенка, більше 5 тисяч підприємців в Україні потрапили під рейдерські атаки, були незаконно захоплені цілі сектори економіки, річний оборот по перерозподілу власності склав $7 млрд.

Водночас Кужель навела кілька прикладів подібних ситуацій, які, після попадання в поле зору парламентського комітету, мали розвиток. Зокрема, вона зазначила, що "багато іноземних бізнесменів, приходячи в Україну, дуже швидко розуміють, що тут можна вести бізнес "по-українськи": десь обійти закон, якось домовитися з чиновниками".

Як приклад такої ситуації глава парламентського комітету навела випадок спроби захоплення ТРЦ "Скаймол" естонським бізнесменом Хілларі Тедером. О.Кужель розповіла, що 2009 року він запропонував частку в 51% в споруджуваному торговому центрі в Києві російському бізнесменові Адамовському, але пізніше порушив свої зобов'язання за договором з росіянином, продавши частину своєї частки іншому інвестору. В результаті чого Тедер втратив право обов'язкового викупу частки Адамовського.

Кужель зазначила, що програвши в англійських і кіпрських судах, Тедер пішов на контакт з тодішніми представниками української влади і підписав договір про рейдерське захоплення ТРЦ "Скаймол" з "кишеньковою компанією Валерія Писаренка".

"Практично, це була компанія пана Портнова", - підкреслила депутат.

"Півтора мільйона доларів заплатили в якості авансу, 15 мільйонів пообіцяли після отримання бажаного результату", - такими були умови договору, зазначила Кужель.

Також вона підкреслила, що нині є рішення Верховного Суду України, що в них Тедеру повністю відмовлено у всіх претензіях на передачу в його власність ТРЦ "Скаймол". Враховуючи, що у своїх судових війнах за торговий центр естонський підприємець використовував підставних поручителів, "зараз по цим діям йде кримінальне розслідування за статтею "шахрайство", зазначила Кужель.

У той же час, за інформацією голови парламентського комітету, Тедер і сьогодні продовжує боротьбу за "Скаймол", використовуючи свої зв'язки з послом Естонії в Україні та контакти з українськими медіа-групами. За словами Кужель, в той час, як значні ресурси і увагу українців відвернені на військові дії на сході країни, всередині України йде інша війна - рейдерська, на захоплення приватної власності.

Депутат вважає, що Україні необхідно перемогти у війні з рейдерством, інакше їй загрожує катастрофічний спад ділової активності.

"Я не вірю в інвестиції, в розвиток підприємництва, якщо не буде відновлено справедливість", - підкреслила Кужель.