Кому “СНІД”, а кому манна небесна

Фото: ТСН

Фото: ТСН

Наприкінці червня завершилася цьогорічна епопея з закупівлі тест-систем та інших медпрепаратів Запорізьким Центром СНіДУ – у "Віснику держзакупівель" оприлюднили результати відповідного тендеру.

Та по результату бачимо, що цьогорічний тендер пройшов за торішнім сценарієм: переможець  змінився лише формально, та й той запропонував не  найкращі ціни.

Так вже виходить другий рік поспіль, що КУ  "Запорізький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом" не може з першого разу придбати необхідні собі медпрепарати. Причина (офіційна) ховається у відсутність достатньої кількості претендентів на продаж заявлених позицій.

Перший тендер у минулому році зірвався через подану ТОВ НВП "ХіМеК" довідку. Точніше, фірма подала довідку з банків (про відсутність заборгованості по кредитах) більше ніж тижневої давнини відносно дати розкриття пропозицій конкурсних торгів, як те вимагалося конкурсною документацією.

Оскільки на тендер окрім відхиленого "ХіМеК" подався лише один учасник – ПП "Діамедлуг", то торги довелося скасувати. У повторному тендері НВП "ХіМеК" здобуло перемогу з дешевшою пропозицією, аніж у його єдиного конкурента – дніпропетровського ТОВ "ПромІнтерМед", отримавши замовлення вартістю 527 тис. грн.

У цьому році перший тендер на закупівлю низки медпрепаратів, у тому числі і тест-систем для визначення антитіл ВІЛ КУ "Запорізький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом" оголосив наприкінці березня. Втім, довести тендер до логічного завершення у вигляді закупівлі медикаментів "Центру СНІДу" знову не вдалося через недостатню кількість учасників. Єдиний претендент взагалі не спромігся подати довідку з банку про відсутність заборгованості по кредитах.

Після невдалого попереднього повторний тендер "Центр СНІДу" оголосив уже в травні, до вимог якого змогли підлаштуватися дві фірми: ТОВ "Медлідер 24" та ТОВ " "ЛабіМед". Зрештою, "Центр СНІДу"  30 червня оголосив про перемогу на тендері пропозиції "ЛабіМеду" вартістю 680 тис. грн.

І дивне зникнення НВП "ХіМеК" з учасників не повинно вводи вас в оману, адже зміна переможця, у порівнянні з минулим роком, відбулася лише формально.

Так нині одноосібним власником ТОВ "ЛабіМед" є Максим Павлов. Та раніше його співвласниками були також Володимир Юрженко, Маргарита Рязанцева та Руслан Ічкаленко, - нинішні співвласники вищезгаданого ТОВ НВП "ХіМеК". До всього, "ЛабіМед" також з початку своєї діяльності носило недвозначну  назву "Хімек-інструментс". При цьому, нині в бізнесреєстрах сайтом "Лабімед" вказується сайт "НВП "Хімек".

У свою чергу, зареєстроване у квітні минулого року ТОВ "Медлідер 24" належить Бондару Миколі Олександровичу, який і керує фірмою. За дивним збігом обставин, особа з ідентичним ім'ям працювала комерційним директором  НВП "ХіМеК". У попередні роки він частенько був присутнім під час розкриття пропозицій, що відзначено в протоколах, та в цьому році не помічений.

А ось тепер можна поміркувати про дивне небажання гравців ринку  подаватися на заплановані Центром СНІДу 700 тисяч гривень витрат.

Саме у вищевказаній довідці і ховаються невдачі "Центру СНІДу" в закупівлі медикаментів. Адже конкурсною документацією вимагається довідка з банків про відсутність заборгованості по кредитах не більше двотижневої давнини відносно дати розкриття пропозицій конкурсних торгів.

Хоча згідно з тією ж "березневою"  редакцією Закону України "Про здійснення державних закупівель", оголошення про здійснення закупівлі та документація конкурсних торгів публікуються у "Віснику держзакупівель" не пізніш як за 30 днів до дня розкриття пропозицій конкурсних торгів (нині 20 робочих днів). Таким чином, учасники можуть подавати пропозиції протягом 30 днів.

У той же час наявність у документації конкурсних торгів вимоги щодо дійсності довідки з банку обмежує учасників у праві подачі своїх пропозицій, адже такі пропозиції можуть бути подані не раніше, як за 14 днів  до дати розкриття. Чому "Центр СНІД" вирішив, що саме двотижневий термін довідки заспокоїть його стосовно відсутності заборгованості, невідомо, хоча тим же законом заборонено встановлення конкурсною документацією вимог, які обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Але ж на першому тендері в минулому році цей термін взагалі був встановлений на рівні одного тижня. І хоча в ситуацію втрутився "Центр протидії корупції", який разом з нардепом звертався до Держфінінспекції, "Центр СНІДу" спромігся лише збільшити термін довідки до двотижневої давнини відносно розкриття пропозицій.

А між тим, такі дії не лише впливають на "правильне" визначення переможця та затягування купівлі таких вкрай необхідних препаратів, але й призводять до суттєвих переплат.

Для прикладу візьмемо продаж аналогічних препаратів НВП "ХіМеК" в інших регіонах. Саме у травні фірма уклала угоду про постачання тест-систем полтавському Центру СНІДУ.

Відтак, якщо потенційна ціна тест-системи (набір на 192 дослідження) для підтвердження наявності поверхневого антигену s (HBsAg) HBV для Запорізького Центру СНІДу  становить 1053,76 грн, то в Полтаві аналогічний замовили по 741грн/набір. Тести-системи для визначення антитіл до ВІЛ за 1742,4 грн/набір та 1518 грн/набір відповідно.