Кабмін пропонує Раді затвердити антикорупційну стратегію на 2014-2017 роки

фото з www.sumy.ua

фото з www.sumy.ua

Кабінет Міністрів вніс до парламенту законопроект про основи державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційну стратегію) на 2014-2017 роки. Відповідний законопроект (№ 4284а) оприлюднено на сайті парламенту 14 липня, повідомляє Інтерфакс-Україна.

У тексті Антикорупційної стратегії наголошується незадовільне виконання Україною міжнародних зобов'язань щодо впровадження антикорупційних стандартів, а також сказано, що Національна антикорупційна стратегія на 2011-2015 роки, затверджена указом президента в жовтні 2011 року, не стала ефективним інструментом антикорупційної політики.

"Таким чином, можна констатувати, що на сьогодні в Україні фактично відсутня ефективна стратегія протидії корупції, яка б враховувала гостроту проблеми і актуальність ситуації", - вказується в тексті документа.

"У зв'язку із зазначеним, необхідно прийняти новий стратегічний документ, який би визначив першочергові заходи щодо запобігання та протидії корупції, створити основу для подальшого проведення реформи в цій сфері", - сказано в документі.

Однією з цілей Антикорупційної стратегії є - створення в Україні системи прийняття рішень з антикорупційної політики на основі результатів аналізу достовірних даних про корупцію та факторів, які до неї приводять.

Документ передбачає створення спеціального уповноваженого органу з протидії корупції, який буде відповідальним, зокрема за заходи щодо формування та реалізації антикорупційної політики.

Крім того, документ передбачає створення прозорих засад фінансування проведення виборів, діяльності політичних партій, усунення корупційних ризиків у діяльності виборних органів, посилення громадського контролю над їх діяльністю.

Згідно з висновками Венеціанської комісії, мають бути внесені зміни до виборчого законодавства, згідно з якими буде уніфіковано регулювання фінансування виборчих кампаній, визначено вимоги по прозорому поточним фінансуванню партій.

Водночас стратегія передбачає законодавче закріплення правових основ лобіювання "як легального демократичного шляху взаємодії громадянського суспільства та правової держави, визначення легальних форм і способів лобіювання".

Необхідно також підготувати та внести зміни до законів про державну службу та про службу в органах місцевого самоврядування.

"Синхронно з реформуванням системи державної служби має відбуватися і врегулювання проблеми конфлікту інтересів, прозорості доходів і витрат публічних службовців", - сказано в документі.

Повинен бути прийнятий закон про захист осіб, які повідомляють про корупційні правопорушення (викривачі), а також закон про проведення перевірок публічних службовців на порядність.

Стратегія передбачає необхідність реформування системи оплати праці публічних службовців, підвищивши рівень посадових окладів (з урахуванням рівня оплати праці на аналогічних посадах у приватному секторі), скасувавши або значно обмеживши премії.

 

У документі також наголошується, що буде продовжено реформування законодавства у сфері державних закупівель з метою усунення корупційних ризиків і впровадження прозорої схеми проведення держзакупівель.

У розділі, що стосується запобігання корупції в судовій системі та органах кримінальної юстиції, намічено з урахуванням висновків Венеціанської комісії внести зміни до Конституції України і законодавчі акти, спрямовані на реформування судоустрою та статусу суддів і прокуратури на основі європейських стандартів.

Такі зміни, згідно стратегії, передбачають обмеження обсягу суддівського імунітету, визначення особливостей проведення перевірки кандидатів на посаду судді, оприлюднення та моніторинг достовірності декларацій про доходи суддів, а також обмеження повноважень прокуратури сферою кримінальної юстиції.

Крім того, має бути створена місцева міліція (поліція).

Антикорупційна стратегія ставить мету - "усунення корупційних передумов ведення бізнесу, формування бізнес-клімату, сприятливого для відмови від корупційної практики, і нетолерантного ставлення бізнесу до корупції".

При цьому акцент робиться на дерегуляції економіки, забезпечення вільної конкуренції. Планується також створити інститут бізнес-омбудсмена, який представлятиме інтереси бізнесу в уряді.

У розділі, який стосується покарання за корупцію, передбачено створення спеціального уповноваженого органу з питань виявлення та розслідування корупційних злочинів, також внесення змін до Кримінального кодексу України, які визначать поняття та перелік корупційних злочинів.

Крім того, зміни до Кримінального кодексу повинні зробити неможливим звільнення осіб, які вчинили корупційні злочини, від відповідальності і покарання, зокрема, з передачею їх на поруки.