Мер Запоріжжя живе з надбавок і премій, поки студенти міста не мають транспортних пільг

Фото: operkor.wordpress.com

Фото: operkor.wordpress.com

Понад 80 тисяч гривень преміювань отримав мер міста Запоріжжя Олександр Сін за час свого перебування на цій посаді.

Ще восени 2013 року у запорізьких ЗМІ з’явилися матеріали, де журналісти згадували про рішення міськвиконкому щодо преміювання Олександра Ченсановича, яке було підписане самим посадовцем.

Проте таких рішень на сайті запорізької мерії - чимало. Але ця мерія є не настільки відкритою до людей, щоб публікувати кожне рішення у мережі.

Премії Сіна за рахунок економії фонду оплати праці

Розібратись у вищезгаданому архіві рішень пересічному громадянину не так уже і просто: оскільки документи розташовані в порядку їх прийняття, але не за алфавітом чи тематикою, як було б зручніше. Так мені пощастило знайти усього тільки п’ять документів, які засвідчують надбавки меру. Але якщо прослідкувати таблицю про заробітну плату і надбавки Сіна, яку мені надали у мерії, усього виходить 16 преміювань на 80 тисяч гривень за рахунок економії фонду оплати праці.

Що таке «економія фонду оплати праці»?

Читаємо у Положенні про преміювання працівників апарату Запорізької міської ради, виконавчого комітету Запорізької міської ради:
«Економія фонду оплати праці утворюється за рахунок незайнятих посад, тимчасової відсутності працівників (у разі відсутності внаслідок тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці без збереження заробітної плати, у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, у відпустці для догляду за дитиною тощо) та визначається як різниця між затвердженим у кошторисі фондом оплати праці і фактично використаниv». Тобто, умовно кажучи, прибиральниці або охороні на зарплаті зекономили, натомість меру виплатили.

Текст кожного з рішень майже не відрізняється:
«За сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків виконавчий комітет Запорізької міської ради
ВИРІШИВ: Преміювати у межах затверджених асигнувань у жовтні 2011 року міського голову Сіна Олександра Ченсановича у розмірі 2669 гривень»,
або
«За своєчасне та якісне виконання посадових обов’язків преміювати міського голову СІНА Олександра Ченсановича у розмірі посадового окладу за рахунок фонду оплати праці у жовтні 2013 року»

У статуті територіальної громади Запоріжжя  вказані обов’язки мера, серед яких найбільш конкретними є такі:
9) скликає сесії міської ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій міської ради і головує на пленарних засіданнях міської ради;
10) забезпечує підготовку на розгляд міської ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку міста, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень міської ради з інших питань, що належать до її відання;
11) оприлюднює затверджені міською радою програми, бюджет та звіти про їх виконання.
18) укладає від імені територіальної громади, міської ради та її виконавчого комітету договори, відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції міської ради, подає їх на затвердження міської ради;
19) веде особистий прийом громадян;
20) забезпечує на території міста дотримання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань;

Відповідно до цих обов’язків можна припустити, що мер вміло скликає сесії міської ради, сумлінно формує порядок денний, впевнено оприлюднює бюджети q подібне. Проте незрозуміло, хто моніторить роботу Сіна і за якими критеріями визначається його сумлінне ставлення до обов’язків.

У мерії на це питання не відповіли, у Положенні про преміювання працівників міськради про її очільника немає ні слова, а у Рішенні міської ради про оплату праці мера жодного слова про премію за рахунок економії фонду оплати праці.
Отже, словосполучення «за сумлінне виконання обов’язків», яке використовують у рішеннях про надання премії Сіну, - усього лише документальна формальність, яка аж ніяк не пов"язана з реальністю.  Це лише умовна підстава для виплати меру немалої суми коштів.

Цікаво, що Олександр Ченсанович переміг на виборах 31 жовтня 2010 року, а вже через два місяці із першою своєю заробітною платою отримав премію у розмірі 1835 гривень. Тобто, мер із першого ж робочого місяця почав сумлінно виконувати свої обов’язки. Ніхто не придивлявся до нього, ніхто не перевіряв його на відповідальність - одразу ж премію. Запорізька щедрість чи загравання до нового мера?

У згаданому Положенні про преміювання працівників мерії є відповідь на це питання:
«Прийнятим (звільненим) працівникам в місяці прийняття (звільнення) премія нараховується в розмірі визначеному розпорядженням міського голови про преміювання, але не менше як 10 відсотків посадового окладу».
Це дійсно запорізька щедрість до нових посадовців, або до тих, кого звільнили. Щоб не тримали зла.

За чотири роки Олександр Сін заробив 80, 397 гривень та 51 копійку премії за рахунок економії фонду оплати праці.

Щомісячні премії Сіна

Окрім премії за сумлінне виконання обов’язків, Олександр Ченсанович отримає ще і щомісячну премію. Вона нараховується кожному з працівників мерії із відповідного преміального фонду. У тому ж таки Положенні про преміювання є перелік того, що враховується для визначення її розміру:
- ініціативність у роботі під час виконання завдань;
- своєчасність та якість виконання доручень;
- якість та складність підготовлених документів;
- обсяг додаткового навантаження, в тому числі у зв’язку з виконанням роботи тимчасово відсутніх працівників;
- порушення трудової та виконавської дисципліни;
- неналежне виконання посадових обов’язків згідно з посадовою інструкцією.
Таким чином, Олександр Сін, відповідно до звіту про його зарплатню, найгірше виконував свої обов’язки у січні 2011 року, бо отримав лише 333,6 гривень премії? А найбільше викладався мер вже наступного місяця, у лютому 2011. Тоді посадовець отримав 2757 гривень і 11 копійок премії.
За чотири роки Олександр Сін заробив 48, 513 тисяч гривень та 8 копійок щомісячних премій.

Заробітна плата та надбавки Сіна

Окрім премій, мер Запоріжжя отримує, звичайно ж, і заробітну платню. Його посадовий оклад складає 3336 гривень. Проте сума може змінюватись залежно від штатного розпису, тобто, від кількості відряджень мера, від навантаження, кількості вихідних і так далі. Так, у червні 2013 року очільник Запоріжжя отримав тільки 1149 гривень заробітної платні.

Міський голова також отримує кошти за чотирма типами надбавок. Одна із них – надбавка за ранг. Цей привілей присвоюється одночасно із вибором кандидата на ту чи іншу посаду. Загалом можна отримати один із 17 рангів, які розподіляються на сім категорій. Відповідно до рангу посадовці можуть отримувати надбавки в залежності від розміру посадового окладу.

РОЗМІРИ ДОПЛАТ ДО ПОСАДОВИХ ОКЛАДІВ ЗА РАНГИ ДЕРЖАВНИХ СЛУЖБОВЦІВ

Ранг державного службовця /Розмір надбавки, грн
1-й          160
2-й          150
3-й           145
4-й           140
5-й           130
6-й           120
7-й           110
8-й           100
9-й            90
10-й          80
11-й          70
12-й          60
13-й           55
14-й           50
15-й           45

Олександр Ченсанович має 3 ранг державного службовця і отримує, відповідно, 145 гривень надбавки у тому випадку, якщо за місяць заробляє максимальну кількість гривень: відповідно до ставки – 3336 тисяч гривень. Якщо зарплата буде меншою, то і надбавка за ранг так само.

Ще одна категорія – надбавка за вислугу років. Мер Запоріжжя почав службу у органах державної влади у з вересня 1994 року – тоді обіймав посади заступника голови міської ради народних депутатів з питань виконавчих органів ради. На сьогодні його стаж складає 20 років. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів «Про надбавки за вислугу років для працівників органів виконавчої влади та інших державних органів», виплати розраховуються за такими критеріями:

стаж роботи/ розмір щомісячної надбавки (у відсотках до посадового окладу)

понад 3 роки - 10
понад 5 років  -15
понад 10 років - 20
понад 15 років - 25
понад 20 років - 30
понад 25 років - 40

Таким чином, Сін отримав за чотири роки перебування на своєму посту майже 24 тисячі гривень за рахунок цієї надбавки.

Ще одне джерело поповнення гаманця запорізького мера – надбавка за виконання особливо важливої роботи. За законодавством ця надбавка встановлюється
на чітко визначений термін, тобто, на період виконання такої роботи. Мета виплат – стимулювати посадовців швидше і якісніше виконувати роботу. Важливо, що при встановленні такої надбавки повинна бути чітко визначена кінцева мета роботи і терміни її виконання.
Її розмір залежить від того, яку роботу виконує посадовець. Олександр Ченсанович отримує 40 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років. У звіті про заробітну плату Сіна надбавка за виконання особливо важливої роботи вказана впродовж усіх чотирьох років.

син зп2

Так, Олександр Ченсанович за 2010-2014 роки заробив більше 52 тисяч гривень за виконання особливо важливої роботи.

Наступна і вже четверта надбавка, яку отримує мер, – за роботу в умовах режимних обмежень. ЇЇ мають: працівники органів законодавчої,виконавчої та судової влади, органів прокуратури, інших органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю.

Таким чином, і мер Запоріжжя має роботу із державною таємницею. Для того, аби компенсувати хвилювання посадовців з цього приводу (а раптом їх візьмуть у полон і вимагатимуть виказати ту саму таємницю), із державного або місцевого бюджету їм виплачується надбавки. Вона розраховується залежно від того, на який гриф носить інформація, з якою працюють:

син зп4

«Особлива важливість» – 20 відсотків надбавки від посадового окладу, «цілком таємно» – 15 відсотків, «таємно» - 10 відсотків. Найменше за чотири роки Сін отримав 185,5 гривень надбавки у липні 2013, а найбільшу суму – 500,4 гривень у березні 2013 та січні 2011 року.
За 4 роки Олександр Сін заробив:
79 тисяч 338 гривень 86 копійок заробітної плати;
4 тисячі 417 гривень 38 копійок надбавок за ранг;
23 тисячі 808 гривень 32 копійки надбавок за вислугу років;
52 тисячі 682 гривні 19 копійок надбавок за виконання особливо важливої роботи;
13 тисяч 777 гривень 66 копійок надбавок за роботу в умовах режимних обмежень.

Як і кожен працевлаштований громадянин Сін має право на оплачувану відпустку. Так за чотири роки він 16 разів мав таке щастя. Причому, меру достатньо було написати заяву про відпустку, і виконавчий комітет виносив рішення про надання цього привілею меру.

син зп3

 

Як і у документах про преміювання ці рішення скромно підписував Олександр Сін. Причому мер мав змогу бути у відпустці від 1 до 15 календарних днів і, звичайно ж, отримував гроші. Він отримав 36 тисяч 340 гривень 38 копійок під час відпусток за 2010-2014 роки. Крім заробітної плати за час відпусток Сін тричі отримував і матеріальну допомогу на оздоровлення: 21 тисячу 382 гривні та 7 копійок за чотири роки.

Також запорізький мер кілька разів отримав матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань:

син матдопомога

Для цього мер також подавав заяву, а у відповідь отримав загалом 25 тисяч 941 гривню та 48 копійок допомоги.

Важливо, що не усі вищезазначені суми пішли до гаманця посадовця. Щомісячно із власних «кровних» Сін втрачав певну суму, яка за українським законодавством має назву «утримання із заробітної плати» і складається із єдиного соціального внеску (пенсійне страхування, страхування на випадок тимчасової втрати працездатності (оплата лікарняних, догляд за дитиною тощо), страхування, пов’язане з виникненням нещасних випадків на виробництві) та податку на доходи. Таким чином, Сін втратив 97 тисяч 776 гривень 80 копійок на користь держбюджету України.
Отже, з урахуванням усіх нюансів Олександр Ченсанович заробив 372 тисячі 698 гривень 68 копійок на посту мера Запоріжжя, або всього близько восьми тисяч гривень на місяць.
У зв’язку із економією державного бюджету у 2014 році мер Запоріжжя не отримав жодної гривні премії за рахунок фонду економії оплати праці, так само значно зменшились, зокрема за квітень, його інші надбавки і премії:

син зп

Окрім того, Олександр Ченсанович може отримувати надбавки за рахунок того, що має будь-які пільгові категорії, як, наприклад, чорнобилець. Проте, цю інформацію мені не надали у виконкомі Запорізької мерії, тому на сьогодні це питання залишається відкритим.

Кому пільговий проїзд потрібен більше

У лютому цього року Верхован Рада проголосувала за проект закону, що скасовує  деякі пільги посадовцям. Зокрема, із постанов вилучено норми щодо:
- зарахування часу, коли народний депутат тимчасово не працював, у зв’язку з неможливістю надати йому попередню або рівноцінну роботу, до загального і безперервного стажу роботи;
- зарахування до загального трудового стажу перерви в роботі дружини (чоловіка) народного депутата у разі непрацевлаштування її (його) за місцем проживання чоловіка (дружини), що давало право на встановлення процентних надбавок до заробітної плати, на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Таким чином, мер Запоріжжя також буде позбавлений цих привілеїв, проте за ним залишаються інші непотрібні пільги. Так, у Законі «Про статус депутатів місцевих рад» йдеться про таке:

син закон

Тобто, мер Запоріжжя може безкоштовно їздити у тролейбусах, трамваях та навіть маршрутках, навіть якщо вони у власності приватних підприємців. Чи потрібна Сіну така перевага взагалі, оскільки, на відміну від європейських посадовців, українські вкрай рідко користуються громадським транспортом, натомість мають гарний автопарк, питання - риторичне.

Марина Галич,

студентка 3 курсу факультету журналістники ЗНУ