Які фірми годували військових за завищеними цінами

ВізитПродукти не першої свіжості, за завищеними цінами - ось чим нині можуть годувати приватники, приміром, дітей-чорнобильців. Та за схожим принципом їжу подекуди постачають і солдатам.

Розквіт дерибану державних коштів настав за часів старої влади.

Кореспондентам "Свідка" на прикладі вдалося з'ясувати, як компанії вигравали тендери.

Старезне обладнання і щербатий  посуд... У другій школі Нових Петрівців на Київщині вже навіть не чекають оновлення кухонного начиння від компанії, яка обслуговує їхню їдальню. Сподіваються, аби з нового навчального року хоча б їжу якісну постачали.

Людмила Ходаківська, в. о. директора загальноосвітньої школи №2 с. Нових Петрівців:

- Нам завозили олію нерафіновану, що є теж неправильним, діти скаржилися, що у них після того болів шлунок, це є ненормально для їхнього віку. Вермішель  була якогось темного кольору, не світлого, як їси на зубах скреготить, нам завозилися кури, вони були наповнені водою, м'ясо було досить жорстким.

Такі продукти їм постачала фірма Візит, яка торік годувала дітей-чорнобильців і нині теж виграла такий тендер у Мінсоцполітики. Ця фірма годує школярів і на Житомирщині. У висновку Новоград-Волинської санепідемстанції зазначено - у ковбасі їхнього виробництва знайшли крохмаль! Хоча за державними нормами це заборонено.

Людмила Ходаковська, в. о. директора загальноосвітньої школи №2 с. Нових Петрівців:

- Продукти, які там нам завозилися вони були по завищеним цінам, наприклад масло яке завозилось більше ніж 100 грн, сир твердий - він коштував більше ніж 100 грн.

Чи на совість годують дітей знімальна група "Свідка" вирушає спитати в керівниці зазначеної компанії Тетяни Глиняної. Втім, з порогу нам заявили - директорки на місці немає і сьогодні не буде.

Проте журналістам вдалося з'ясувати інше! За цією ж адресою знаходиться ще одна компанія - вона годує військовослужбовців! Узин, вулиця Заводська - Укрпродакорд.

Керівник однієї фірми-годувальниці є зятем директорки іншої. Руслан Березюк відношення до обох фірм не заперечує. Але на зустріч із нами відрядив нинішнього очільника компанії, який відмовився навіть назвати суму, на яку нині в день годують вояків.

Микола Дешпетко, директор харчової компанії:

- Давайте проведемо експеримент, я вам дам ті кошти, за які ми годуємо солдата, як ви себе б прокормили, важкувато, щоб на сьогодні по тій ціні, яка нами виділена, щоб ми харчували особовий склад, ми надаємо послуги в чернігівській, київській та житомирській областях.

Зокрема, їхня царина - навчальний центр Десна. Це туди нині волонтери збирають пакунки з харчами. Ось їхні дописи в соцмережах, в яких доброчиники б'ють на сполох - мовляв, їжі немає. До того ж кілька разів "Укрпродакорд" ловили на порушеннях. 2009-го КРУ виявило, що компанія наварила 3 мільйони гривень: винайняли дешевих виконавців, а самі були тільки посередниками. А 2010-го і "Укрпродакорд", і "Візит" антимонопольний комітет оштрафував на 20-ть тисяч гривень за антиконкурентні узгоджені дії. Втім, обидві компанії й нині фігурують в одних і тих самих тендерах: і щодо харчування військовослужбовців, і стосовно годування дітей-чорнобильців. Чи знали в Міноборони, що солдатів годує фірма зі скандальною репутацією, "Свідок" запитав у відповідального за харчування Збройних сил України.

Олександр Андрух, керівник центрального управління продовольчого забезпечення ЗСУ:

- Наша задача обрахувати потребу, скільки потрібно, яких норм, скільки військовослужбовців, вказати точну адресу військової частини, фонди і які норми харчується, все інше - ми відпрацьовуємо заявку в департамент держзакупівель, і комітет Міноборони, які проводить торги про все інше я не можу сказати, бо це питання не моєї компетенції.

Між тим годувати солдатів - заманливо. Адже Міноборони платить за це 350-т мільйонів, саме на таку суму діють договори з харчувальниками, 108-м з них - отримає Укрпродакорд.