Влада не хоче реформувати судову систему – експерти

_DSC9731Громадські активісти та експерти з ініціативи Реанімаційний пакет реформ вказують на небажання української влади реформувати судову систему і наголошують на необхідності позитивно проголосувати за законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення заходів із відновлення довіри до судової влади)”.

Минулого тижня 14 громадських активістів та експертів пікетували Верховну раду театралізованою постановою “Ляльководи судової системи”.

Акцію спровокувало раптове зникнення із порядку денного напрацьований експертами законопроекту Дерев’янка, Ємеця і Бондарчука.

Замість нього очільники парламенту поставили на розгляд депутатів проект закону №2522а колишнього президента Віктора Януковича, який, за словами заступника голови правління Центру політико-правових реформ Романа Куйбіди, підсилює вплив Президента на судову владу в Україні.

“Янукович хотів законсервувати ті "досягнення" судової реформи 2010 року. Це тотальний контроль за судовою владою. За цим законом, Президент отримує повноваження призначати, переводити усіх суддів, звільняти з посади - каже Роман Куйбіда і додає. - Крім того Вища рада юстиції отримує повноваження, які вона на себе взяла раніше у неконституційний спосіб - призначати голів судів. Ми знаємо, що саме через голів судів здійснювався вплив на суддів. У квітні Верховна Рада прийняла Закон "Про відновлення довіри до судової влади", коли вперше фактично спустили це питання на рівень колективів судів. Тобто,  в кожному суді колектив суду отримав можливість обрати собі голову. Однак ми побачили, що цей закон при реалізації привів до того, що 80% одіозних суддів повернулись на посаду головів судів”.

Голосування за законопроект Віктора Януковича парламент провалив. Проти проголосували 147 депутатів, а за – лише 111. Документ підтримали переважно депутати фракції ПР, групи "Економічний розвиток" і "За мир та стабільність", які складаються з колишніх регіоналів.

Ті самі граблі

Під час театралізованої акції чоловік у масці із зображенням Сергія Ківалова «ляльководив» суддями у чорних мантіях. Це, за задумом активістів, мало продемонструвати теперішній стан управління судовою системою України, а також роль у формуванні суддівського корпусу через суддів Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії парламентського Комітету з питань верховенства права та правосуддя. Цей комітет продовжує очолювати Сергій Ківалов, який разом з Андрієм Портновим був натхненником законопроекту від Януковича №2522а.

_DSC9754

Ганна Гопко: "Без справедливості, без чесного суду у цієї країни не буде майбутнього".

_DSC9736

Оксана Величко: "Зараз за дзвінком можна вирішити будь-яке рішення судді".

Присутня на акції протесту активістка та журналіст “Громадського радіо” Наталя Соколенко каже, що за законом, Верховна рада має призначити нового голову від нової більшості в парламенті. Але з лютого рада цього не робить.

Активісти та експерти в один голос стверджують, що суддівська система і влада сильно пручаються реформам.

“Система протидіє реформі ізсередини. Судді - це ті люди, які протидіють реформам судової системи, оскільки вони не хочуть змінюватись. Ми всі знаємо, що сьогодні суддею бути зовсім непогано. Суддя отримує гарну заробітну плату. Він отримує дивіденди у вигляді тих хабарів за "правильно" ухвалені рішення, і тому судді протидіють системі. Вони не хочуть мінятися, - переконана юрист і менеджер Реанімаційного пакету реформ з питань судової реформи Оксана Величко і стверджує, що судова реформа не стане реальністю без волі топ-керівників країни.

- Сама система не може себе змінити і очиститися. Для цього її необхідно наповнити новими людьми. Нові люди, які прийдуть у цю систему, повинні бути носіями нового мислення. Тому ми закликаємо Президента, щоб він поставив у пріоритети реформу судової системи і вважав її одним з найголовніших своїх завдань”.

Координатор Реанімаційного пакету реформ Ганна Гопко робить висновок, що самі опозиційні депутати зацікавлені у такому стані судової влади:

“Ми робимо один крок у реформуванні судової реформи, а система вже на три кроки вперед намагається нас обдурити. І з цієї системи, на жаль, дуже багато тих опозиціонерів, які стояли на Майдані. Зараз вони частина цієї системи, бо вони розуміють, що для їх брудних справ потрібен суд, який їх прикриє, який прийме ганебне рішення, суд, який перекреслить нам з вами наше спільне майбутнє” - каже Ганна Гопко.

Експерти неприємно вражені тим, як більшість суддівських колективів не скористались шансом і обрали своїх голів. 80% очільників судів не змінилися. Саме тому змінити стан судової системи має розроблений експертами новий законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення заходів із відновлення довіри до судової влади)”.

Згідно з цим  законопроектом, Президент і парламент усуваються від формування суддівського корпусу. Усі рішення щодо призначення, переведення або звільнення суддів має приймати нова постійно діюча Вища рада юстиції. Закон запроваджує суддівське самоврядування і наділяє збори суддів повноваженнями призначати голів судів. Він також забороняє переобрання до Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії тих суддів, які працювали там за президентства Віктора Януковича. Також встановлюється заборона повертати позови через непідсудність справи, оптимізовуються строки оскарження судових рішень і забезпечується в Єдиному реєстрі судових рішень оприлюднення текстів усіх судових рішень.

Роман Куйбіда переконаний, що судді самі мають бути зацікавлені в самооновленні, інакше оновлення відбудуться за ініціативою людей у недемократичний спосіб:

“Я нагадаю, що законом "Про відновлення довіри до судової влади" голів судів обирає суддівський колектив, тому суддям треба дати ефективні можливості для суддівського самоврядування, оскільки саме вони передусім мають бути зацікавленні в очищенні суддівського корпусу. Якщо цього не станеться, то очищенням цього корпусу почнуть займатись люди так, як це було під час революційних подій. Для того, щоб легітимним шляхом відбулися зміни в судовій системі, щоб вона стала незалежною, некорумпованою, справедливою, відповідно необхідні зміни, які стосуються посилення гарантії незалежності суддів, а також зміни, які мали б усунути роль парламентського комітету з питань правосуддя у формуванні суддівського корпусу” - переконаний експерт із Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда.

Пан Куйбіда каже, якщо новий законопроект Дерев’янка, Ємця, та Бондаренка буде ухвалений, то на цьому боротьба громадскості за ефективну судову реформу не завершиться. Юрист Оксана Величко закликає українців цікавитись судовою реформою і судами: “Ми закликаємо також громадськість, щоб вона активно слідкувала за тим, що відбувається у судах. Люди часто не завжди розуміють те, що відбувається у судах, як реформувати судову систему. Ми всі знаємо, що нам не подобається той суд, який є, але що можна зробити,  ми не знаємо. Ми просимо слідкувати, розбиратися, вникати, відслідковувати і підтримувати такі акції як сьогодні” - каже пані Величко.

Текст, фото, відео: Микола Мирний для "Ні корупції!"