Закордонний паспорт у Чернівцях: черга з 2400 людей і невидимі послуги за 60 грн.

zakpasportКажете революція гідності? Ні, не чули про таку.

477, 15 грн. за закордонний паспорт. Без розмов. Так.

Саме стільки сплачують буковинці за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у звичайному режимі.Незважаючи на те, що є вже кілька судових рішень про те, що вартість має бути 170 грн.

Окрім того, буковинцям, які оформляють паспорт у Шевченківському районному відділі Управління Державної міграційної служби (УДМС) у Чернівецькій області, потрібно ставати в чергу, аби подати документи.

І черга та відстанню в три-чотири місяці (!?). Тобто, якщо людина прийшла в травні, її черга на подання документів настане не раніше вересня 2014 року.

Замість вступу

passpСвій закордонний паспорт я робила в далекому 2005 році. Теж після Майдану.

Тієї осені мені потрібно було виїжджати до Словаччини за запрошенням тамтешніх громадських активістів на ознайомчий візит у рамках проекту ЄС.

Коштів на хабарі, аби отримати паспорт, витрачати принципово не хотіла. Тому подала документи в загальній черзі, сплатила вказані працівницею суми.

Тоді, зелену, ще зобов’язали виписати страховий поліс (невідомо з якого дива?) за 50 грн. (тоді – 10 доларів). І сказали прийти за паспортом через майже два місяці. Раніше, сказали, ну ніяк. Таким чином моя поїздка в Словаччину скасувалась, бо якраз припадала на цей період. Ну, відповідно, нав’язана страховка не згодилась. Але коли прийшла отримувати паспорт, там стояла дата видачі - 15 листопада 2005 року. Тобто, я могла їхати в Словаччину. Якби я дала хабара,  або ж мені паспорт видали вчасно, як то було в ньому записано і як того вимагає чинне законодавство. Але сталось, як сталось. Не скажу, що не було сліз в очах, коли побачила, як мене обкрутили навколо пальця.

За кілька років питання роботи тепер управлінь/відділів державної міграційної служби щодо оформлення та видачі закордонних паспортів почало все гучніше звучати і підніматись журналістами, громадськими активістами.

Тільки наш ресурс «Ні корупції» вже опублікував більше десятка матеріалів про те, що згідно з законом,  закордонний паспорт має  вартувати 170 грн., а також успішні історії, коли громадяни добивались через суд справжньої вартості закордонного паспорту.

Активістами була навіть відеоінструкція записана щодо того, як подавати документи до органів ДМС та скільки сплачувати за паспорт, а також створено спільноти в соцмережах «Стоп свавілля в паспортних столах».

Якщо ще хтось має сумніви стосовно вартості оформлення та виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, то ось вам рішення Верховного суду України.  Звертаю вашу увагу на такий витяг з рішення:

"сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка). Тому він не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта".

170 грн. за паспорт – фантастика. Чотиримісячна черга - реальність

Чого власне підняла вкотре цю тему. Сталось так, що знайомі почали розповідати фантастичні історії з власного досвіду оформлення цього важкодоступного документа – закордонного паспорта. Кілька з них:

Надія:

Робила паспорт наприкінці лютого 2014. У Шевченківському районному відділі УДМС мене привітно зустрів хлопчинка, який дуже ввічливо і витримано відповідав на усі запитання тих, хто стояв у черзі переді мною, і мої в т.ч. На моє "хочу зробити паспорт у звичні терміни", запропонував "зареєструватися". При запитанні про те, де знаходиться віконечко реєстрації, яким внутрішнім розпорядженням прийнято рішення про необхідність реєстрації, чому ця реєстрація проходить на незрозумілих листах без печаток і "шапок" і т.д. і т.п., його очі ставали ширші і більше, поцікавився, чи я бодай не журналіст, і відправив мене до начальника... Але у лютому начальники потрапили під епідемію всіх начальників - боязні люстрації - і знаходилися на лікарняному. Тому правди шукати було ні в кого. Довелося робити паспорт терміновий. Написала заяву, оплатила в касу, квитанцію дали розгорнуту, в подробицях розписана була вся сума.  До речі, у Шевченківському райвідділі наприкінці лютого мені запропонували записатися в чергу.... на початок червня...! Коли мені наприкінці лютого пропонували реєструватися в черзі на 4 червня, якщо я не помиляюся, у тій черзі я була би десь восьмою-десятою.

Олег:

Документи на паспорт здав наприкінці лютого, за три тижні до того записався в чергу, в кінці березня отримав. Враження: черга штучна, списками керує хлопець, люди самі записуються, він своєю рукою нічого не пише, виходить, що відповідь одна - люди самі керують чергою і саморганізовуються... Але якщо кажеш, що треба скоріше, то каже йти до начальника або підходити після обіду, може,  знайдуть «вікно». Можна зробити так, взяти у хлопця реквізити, піти в касу заплатити, потім з документами зайняти живу чергу в кабінет. В списки вносять не більше 20 осіб за день. Якщо оплатити, але прийти на наступний день о 9 год. - в кабінет, де здаються документи і роблять фото, ще нікого немає, бо ті хто записуються - тільки беруть квитанції і йдуть платити. Якщо хлопець почне заперечувати, просто сказати, що ніде не пише офіційно, що треба записуватись в списки, вони не є офіційними, і ніхто їм не довіряє. Всього за паспорт заплатив 465 грн.

Ігор:

Яким законодавством цієї країни дурнів передбачено формування черги на подачу документів на закордонний паспорт від травня на 25 вересня?!

Більше про чудасії чернівецької процедури оформлення закордонного паспорта, за бажання, можна почитати на форумах.

Наслухавшись історій про «хлопчину», який керує чергами в Шевченківському РВ УДМС в Чернівецькій області і про цю суму в 465 грн., а в людини, яка надала нам квитанції для розслідування – 477,15 грн. за паспорт, написала запит до УДМС в Чернівецькій області. Запитала в них інформацію про те, скільки коштує адміністративна послуга оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у звичайному режимі (із вказанням, на що йдуть сплачені кошти - призначення платежу). Також поцікавилась,  на яких підставах і з яких причин у Шевченківському районному відділі УДМС у Чернівецькій області для того потрібно записатися в чергу, і якщо це зробити зараз, то черговик зможе подати документи на виготовлення паспорта для виїзду за кордон не раніше осені 2014 року. Які дії для виправлення цієї ситуації були вчинені УДМС?

Отримала наступну відповідь на перше запитання:

Відповідно до підпункту «б» пункту 6 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», ставка державного мита за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон становить 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн.). Державне мито  сплачується  за  місцем розгляду та оформлення документів і зараховується до Державного бюджету України. Постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2007 року № 795 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1098) затверджено Перелік платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, згідно з яким за надання послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон стягується плата у розмірі 87,15 грн., яка перераховується до загального фонду державного бюджету. Згідно з пунктом 4 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1098, у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції. Між Державною міграційною службою України та Державним підприємством «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів»  укладено договір на закупівлю бланків паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Відповідно до умов договору, ціна за одиницю бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон з ПДВ складає 82,80 гривень, вартість персоніфікації складає 37,20 гривень. Вартість персоніфікованого паспорта громадянина України для виїзду за кордон складає 120 гривень, яка перераховується до ДМС України.

Тобто, розуміємо, 120 грн. + 87,15 грн. + 170 грн. = 377,15 грн.

Це якраз така сама сума, яку озвучило 4 квітня 2014 року керівництво ДМС у Києві. А саме: «На сьогоднішній день при оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон у звичайному режимі (протягом місяця) громадяни оплачують державне мито (170 гривень), а також вартість адміністративної послуги (87 грн. 15 коп.) та вартість документу (120 грн.). Загальна сума платежів складає 377 гривень 15 коп.»

Про рішення судів, звичайно, ні слова. 377,15 грн. – залізна цифра. Але ж у Чернівцях вона складає від 465 до 477,15 грн.! Різниця в 100 грн. досить навіть суттєва.

Тому я попросила надати квитанції у знайомих, які днями подали документи на виготовлення закордонного паспорта (дивіться уважно копії), за що вони, власне сплатили ті 477,15 грн. Виявилось, окрім зазначених 377,15 грн., вони ще й сплатили Чернівецькій філії ДП «Документ» 60 грн. Решта – вартість банківських послуг (4 платіжки – 40 грн.) Ось вам і 100 грн.  

 

IMG_0498 IMG_0503 IMG_0504 IMG_0505

То що таке ДП «Документ»?

Про це можна дізнатися з інтерв'ю з тодішнім в.о. керівника цього дивного підприємства газеті «Міграція»   Виходить, ДП «Документ» надає «консультаційні та представницькі послуги, пов’язані з оформленням документів, внесенням до них змін, тощо», а також «фактично консультує громадян, допомагає їм зібрати необхідний пакет документів, підготувати усі заяви до того, як вони передадуть все це інспектору ДМС, котрий вже формує справу». 

Питаю у знайомих, чи надавали їм якісь «консультаційні» чи «представницькі» послуги працівники ДП «Документ» чи взагалі хтось. Відповідь негативна. Як вони розповіли, працівники ДМС, даючи реквізити, куди і що треба сплатити, кажуть одразу суму – 477,15 грн. Коли людина повертається до працівника з квитанціями про сплату з банку, їй дають договір про надання послуг ДП «Документ», аби та швиденько підписала. Ось така от історія.

Довідка для роздумів (витяг із вказаного інтерв'ю)

Державне підприємство «Документ» (попередня назва – «Ресурси-Документ») було створене МВС України 2003 року, у 2011-му передане до сфери управління Державної міграційної служби України. Основний вид діяльності підприємства – надання консультаційних та представницьких послуг  з питань оформлення документів (паспортів, закордонних паспортів тощо). У тісній співпраці з ДМС підприємство впроваджує нові сервіси та нові стандарти надання послуг, щоб максимально полегшити та пришвидшити процеси оформлення паспортних документів для населення.

То все люди самі винні. 2400. Як мінімум

Ну і тепер відповідь УДМС в Чернівецькій області щодо чотиримісячних черг в Шевченківському райвідділі.

На базі Шевченківського РВ в м. Чернівцях Управління ДМС у Чернівецькій області функціонує одне автоматизоване робоче місце для прийому та обробки документів громадян по оформленню паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Вказане робоче місце обслуговує мешканців трьох районів м. Чернівці. За один робочий день працівники відділу спроможні прийняти  та обробити до 30 заяв громадян  з  оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які можуть вільно подати документи працівникам районного відділу. У зв’язку зі збільшенням кількості громадян, які бажають отримати адміністративну послугу з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, періодично утворюються черги. Черги громадян, які бажають отримати зазначену послугу, не регулюються працівниками відділу. Відповідні посадові особи районного відділу, які надають адміністративну послугу з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, не мають ніякого відношення до встановлення черг, формування будь-яких списків, тощо. Вказані працівники не уповноважені проводити будь-які дії до впорядкування черг і не співпрацюють з будь-якими особами, які здійснюють дії, пов’язані з упорядкуванням черг. Встановлення черговості доступу для подання документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється самими громадянами, які бажають отримати вказану послугу.

Ну що, за словами УДМС, в райвідділі «періодично утворюються черги». Цікаво, як вони вимірюють це «періодично»? Давайте рахувати: якщо людина записана в чергу через чотири місяці, і якщо порахувати, що за робочий день «вікно» приймає і обробляє 30 заяв, то, враховуючи те, що в чотирьох місяцях приблизно 80-90 робочих днів, черга складає так собі як мінімум 2400 людей. Нічогенька така, правда черга? Яку чомусь не помічають в УДМС. Ну, бо то все люди самі. Все самі.

Самі так самі. Напишу я САМА заяву в прокуратуру Чернівецької області, аби розібрались, що то за ДП «Документ», який збирає з чернівчан по 60 грн. за якісь консультації та представництво, а також з чергами в Шевченківському РВ УДМВ  Чернівецької області.