Податківці VS підприємці

Зображення з сайту volynnews.com

Зображення з сайту volynnews.com

«Ні корпуції!» розповість про схеми податкового тиску на підприємців, а також про те, що самі підприємці воліють на них не скаржитися, а вирішувати питання «по ходу».

Львівська трагедія

Наприкінці цьогорічної весни у Львові стався трагічний випадок - 29 травня з десятого поверху будівлі Головного Управління Міндоходів у Львівській області  вистрибнула з вікна 32-річна жінка – приватний підприємець. Міліція констатувала самогубство і взялася  з’ясовувати обставини події. У рамках слідства кількох податківців, які могли бути причетними до загибелі підприємця, тимчасово відсторонили від виконання обов’язків.

У місцевих ЗМІ одразу висунули дві версії самогубства біля будівлі ГУ Міндоходів у Львові. Перша версія, на якій наполягали громадські активісти, базувалася на тому, що жінка-підприємець вкоротила собі життя через півмільйонний штраф.

«Ми говорили з підприємцями, з якими жінка працювала, спілкувалася і ділилася своїми проблемами. Вони кажуть, що її постійно пресувала Державна податкова інспекція Залізничного району», – розповів голова ГО «Громадський актив Львова» Олексій Дегтяренко. Інші активісти стверджували, посилаючись на свої джерела, що у підприємця вимагали 5 тисяч доларів хабаря, щоб залагодити питання зі штрафом.

Версія самогубства від податківців різко контрастувала з версією активістів. Затупник начальника ГУ Міндоходів у Львівській області Денис Шмигаль заявив, що у загиблої не було жодних податкових штрафів.

«У нас не було підстав говорити з людиною про штрафи. Вона була добросовісним платником податків та чемно сплачувала 244 гривні щомісяця. Тобто, питань про те, що нарахували штраф, чимось погрожували  або щось могли вимагати, не можна зараз піднімати», – наголосив Шмигаль.

А до податківців у день самогубства жінка приходила начебто для того, щоб лише уточнити дані про свої доходи у декларації. Проте до інспектора так і не зайшла і, пробувши годину в приміщенні Податкової, приватний підприємець і мати 2-місячної дитини викинулася з 10-го поверху.

Через тиждень після трагедії ГУ Міндоходів Львівської області опублікував на своєму сайті висновок про те, що у загибелі підприємця податківці не винні. Проведена перевірка не виявила незаконних дій податківців щодо підприємця. Водночас податківці таки знайшли, що загибла мала податковий штраф, але не на півмільйона гривень, а на 170 гривень – за порушення терміну подання декларації про доходи. Вона його справно сплатила, і більше питань до підприємця від податківців не було жодних.

Нині справа про самогубство жінки-підприємця перебуває на контролі обласної прокуратури та розслідується слідчим відділом Сихівського РВ ЛМУ ГУМВС України Львівщини, який здійснює кримінальне провадження за цим фактом.

Податкові «наїзди»

«Ні корупції!» поспілкувався з деякими підприємцями і виокремив кілька типових схем податкового тиску з метою вимагання хабара у підприємців.

Отже, на першому місці, серед схем податкового тиску - різноманітні податкові перевірки. Інспектори можуть проводити планові або позапланові перевірки і «закривати очі» за винагороду на знайдені правопорушення. Водночас підприємці самі можуть відкуповуватись від перевірок, про намір провести які їм розповіли податківці.

На другому місці – накладення фіктивного податкового боргу. Схема така – податківці проводять перевірку підприємства, нараховують податковий борг, а повідомлення про це надсилають поштою, причому часто-густо за адресою, де людина фактично не проживає. В результаті, час іде, а підприємець про свій борг нічого не знає аж до того часу, коли до нього знов таки не приходять податківці, але вже з рішенням про опис майна.

На третьому місці – спекуляції з електронною базою підприємців. Наприклад: щоб здійснювати підприємницьку діяльність, приватний підприємець повинен щомісячно сплачувати єдиний податок (близько 250 грн) і відрахування у пенсійний фонд (близько 200 грн). Деяким підприємцям податкові інспектори самі розповідають про наступну схему – за рік підприємець повинен окрім податків у пенсійний фонд сплатити близько 2400 грн. Так от за половину цієї суми у руки податківцю інспектор може виключити прізвище підприємця з бази, що передається у пенсійний фонд, і таким чином фонд не матиме грошових претензій до підприємця.

Ще одна схема корупційного впливу - електронна звітність. Здавалося б, коли підприємець переходить з паперової звітності на електронну, то в нього відпадає навіть фізична можливість бачитися з податковим інспектором, що унеможливлює саме пропонування чи ініціювання хабарів. Одначе на практиці все не так ідеально, оскільки за кожним комп’ютером, на який надходить електронна звітність, сидить людина, яка може «загубити, не прийняти, не помітити». Підприємці нарікають, що у випадку електронної звітності губляться цифри, подвоюються звіти… В результаті, замість того, щоб мінімізувати фізичний контакт із податківцем, підприємець до нього їздить в кілька разів більше, аби довести, що здавав звіти справно і вчасно, і просить не нараховувати штрафу і дякує інспекторові.

Підприємницькі «дякую»

Водночас, після розмов з підприємцями мусимо констатувати, що вони самі не завжди є чесними з державою, щоб не платити їй податки в повному обсязі або приховати власні доходи. А тому зв’язка «податківці проти підприємців» інколи трансформується у зв’язку «податківці і підприємці разом». Тобто, не можна говорити про те, що лише податківці вимагають хабарі. Є підприємці, які радо їх будуть платити, але все одно це будуть менші гроші, аніж ті,  які б вони мусили заплатити державі у випадку своєї законної діяльності.

Після трагічного випадку із самогубством жінки-підприємця у Львові заступник начальника ГУ Міндоходів у Львівській області Денис Шмигаль запропонував підприємцям, які зіткнулися з корупцією в податковій, звертатися до нього особисто - телефоном або через повідомлення на Фейсбуці, або через е-мейл: denys.shmyhal@ukr.net. Про це, зокрема, Шмигаль написав на своїй сторінці у ФБ.

Ось повний текст його ініціативи:

«Оголошую акцію ХАБАРНИКІВ ДО В’ЯЗНИЦІ і запрошую Вас до активної участі у наведенні порядку. І пам’ятаймо, що пропозиція і давання хабаря є таким самим кримінальним злочином, як і його вимагання та отримання.

По-перше: Протягом двох тижнів, вже десятки з Вас звертаються з проханнями допомогти вам врятуватись від вимагання хабарів, і вже сотні з вас на громадських зустрічах вимагають «хоч щось зробити з корупцією і хабарництвом». АЛЕ при цьому ЖОДЕН з вас не погодився на чесну співпрацю зі службою безпеки або прокуратурою, не написав заяву і не задокументував факту вимагання. Максимум вашої сміливості – це дуже емоційні, але абсолютно безпідставні звинувачення у ЗМІ, Інтернеті та на зустрічах.

Отже, виходить, що всі хочуть, щоби щось зробилось само собою, а Ваша хата завжди скраю. Відповіді, до речі, у всіх стандартні, «мені тут жити», або «я з цими людьми працюю вже десять років», «я боюсь, що тебе потім тут не буде, і мене будуть пресувати ще більше …».

По-друге: припиняйте шукати можливостей не платити податки, перестаньте працювати з «метеликами», «податковими ямами», «конвертами», «транзитерами», а якщо працюєте з подібною категорією, тоді не плачте, що на вас тиснуть. Тих,  хто працює з переліченою категорією, особливо після податкової амністії, будемо тиснути і будемо перевіряти прискіпливо і жорстко. Майте це на увазі. Бо досвід показує, що ті, хто у громадських об’єднаннях найбільш галасливий, той і є найбільшим порушником, оптимізатором і мінімізатором. Чесний бізнес просто працює і сплачує податки – йому тепер вже точно немає чого боятись.

По-третє: просто не давайте хабарів. Сьогодні абсолютно достатньо інструментів захисту чесного бізнесу – «Пульс» податкової, асоціації, громадські організації та утворення, гарячі лінії та лінії довіри. Сподіваюсь, судова система стане абсолютно справедливою найближчим часом. Вчіться і не бійтеся відстоювати і захищати свої інтереси.

Важливий момент – відшкодування ПДВ експортерам, які працюють у межах закону, в сумі менше 100 тисяч гривень на місяць здійснюється автоматично, і «ходоки» в особі "інспекторів", які розказують Вам, що впливають на ці процеси, насправді  нагло брешуть, ніяких 20% відкату не давайте і не слухайте ніяких байок, що система працює! (кажу про це, бо минулого тижня дехто з Вас вже звертався і з такими питаннями, але знову ж таки не хочете назвати прізвищ безсовісних хабарників)».

Водночас, як з’ясував «Ні корупції!», досі підприємці не надто активно скаржилися на податківців їхньому вищому керівництву та  правоохоронним органам.

Так, на запит «Ні корупції!» начальник відділу обслуговування платників податків ГУ Міндоходів у Львівській області О.Величко повідомив, що з початку 2013 року до органів Міндоходів у Львівській області надійшло 845 письмових звернень громадян, що на 172 звернення менше, ніж за відповідний період 2012 року (1017), з них 835 заяв (99%) і лише 10 скарг (1%). За результатами розгляду скарг – 3 скарги (на недоліки в роботі працівників) підтвердилися, 7 – не підтвердились. Факти ненадання відповідей на скарги не зафіксовано.

Начальник УВБ ГУ Міндоходів у Львівській області, полковник податкової міліції А.Магдяк на запит «Ні корупції!» повідомив, що упродовж 2013 року відносно посадових осіб Головного управління Міндоходів у Львівській області було внесено до ЄРДР 11 кримінальних проваджень за вчинення службових злочинів, з яких 5 перебувають у судовому розгляді, складено 2 адміністративні протоколи про вчинення корупційних адміністративних порушень.

Цього року кількість спійманих корупціонерів-податківців збільшилась. У 2014 році відносно працівників ГУ Міндоходів в області уже відкрито 9 кримінальних проваджень та складено 1 адміністративний протокол про вчинення корупційних адміністративних порушень. На даний час у судовому розгляді перебуває 1 кримінальне провадження. На розгляді в правоохоронних органах області перебувають матеріали відносно 14 осіб про вчинення корупційних адміністративних порушень.

Попри гучні заяви керівників Податкової про активізацію скарг на корупціонерів-податківців, оця сумна статистика скарг свідчить про те, що підприємці не перестануть давати хабарі податківцям, поки їм це вигідніше, ніж грати з державою за правилами.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»