Післясмак «Нового життя»

Фото з сайту volynpost.com

Фото з сайту volynpost.com

Масована інформаційна кампанія минулих років навколо національного проекту «Нове життя», що передбачало будівництво перинатальних центрів по всій країні, нині аукається окремими фінансовими скандалами в регіонах і неможливістю довести справу до завершення.

На Львівщині, зокрема, досить песимістичні прогнози стосовно того, що обласний перинатальний центр може запрацювати у грудні 2014 року, як планувалось: державне фінансування реконструкції центру зупинене, обласних грошей – кіт наплакав, а підрядник змушений власним коштом накривати дах, щоб не намокла його попередня робота. Між тим породіль розпихають по інших і так переповнених пологових будинках, а медперсонал сидить у вимушеній відпустці і поволі втрачає фахові навички.

«Нове життя» по Януковичу

Орієнтовна вартість національного проекту «Нове життя» – нова якість охорони материнства та дитинства -  на сайті Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України оцінювалась у 1,6 млрд. грн., з яких частка державного бюджету – 1,1 млрд. грн. Водночас, як кажуть експерти, за роки реалізації проекту ця сума фактично була збільшена вдвічі. Знаходили і зловживання в освоєнні коштів, про які писав, зокрема, і «Ні корупції!», проте за часів Януковича жодне подібне розслідування не мало логічного завершення.

Янукович особисто опікувався проектом. Це він придумав будувати перинатальні центри по всій країні. Любив себе у цьому проекті і цей проект у собі. Здавалося б, говорив про нього стільки, що до колишнього президента запросто можна було додавати епітет «перинатальний». Він настільки хотів особисто асоціюватися із благою справою, що інколи перинатальні центри не відкривали, якщо він особисто не приїжджав на входини. Або навпаки – спеціально для Януковича перинатальний центр готували в авральні терміни і відкривали заздалегідь, а потім знову закривали, бо не могли працювати через елементарну відсутність необхідного обладнання і поспіхом зроблений ремонт.

Про любов Януковича до перинатальної справи знали усі без винятку губернатори, тому й самі щиро переймалися будівництвом на ввірених їм територіях пологових будинків III покоління. Так, за свою недовгу каденцію (близько 4 місяців) губернатор Львівщини Олег Сало реконструкцію обласного перинатального центру інспектував двічі. Під час першого візиту пообіцяв повторну експертизу та збільшення кількості підрядників, під час другого – через два місяці – оглянув об’єкт фактично мовчки, оскільки із попередніх обіцянок виконано нічого не було.

Востаннє Янукович говорив про улюблені перинатальні справи у листопаді минулого року під час ознайомлення з реконструкцією Запорізького центру. «Життя починається з матері, народжується нове життя - дитина», - сказав тоді Янукович.

Із 27 запланованих на реконстркцію перинатальних центрів на початок 2014 року відкрито 18. Цей рік Янукович називав роком завершення будівництва перинатальних центрів. «Мета була, по-перше, нічого не зруйнувати, але нове побудувати і подивитись, як воно буде працювати», – говорив колишній.

Між тим, Львівський обласний перинатальний центр може стати яскравим прикладом того, як можна зруйнувати і не добудувати.

Львівська історія

Львівський обласний клінічний перинатальний центр збудований за типовим проектом пологового будинку і відкритий у 1986 році як міський пологовий будинок №2 м. Львів. З 1990 року реорганізований у перший в Україні перинатальний центр і переданий в обласне підпорядкування.

Реконструкцію Львівського обласного клінічного перинатального центру, розташованого по вул. Дж. Вашингтона, 6, розпочали у жовтні минулого року у рамках реалізації національного проекту «Нове життя» – нова якість материнства та дитинства». Із вересня ж функціонування центру було повністю припинено для проведення ремонту. Все обладнання демонтували, 436 осіб відправили у вимушений простій з виплатою 2/3 посадового окладу, а породіль і хворих скерували в інші пологові будинки.

Загальна кошторисна вартість об’єкту – 99 711,8 тис. грн. Торік було заплановано освоїти 62 347,8 тис. грн., з яких на закупівлю медичного обладнання – 25 400,0 тис. грн. Водночас, як повідомили «Ні корупції!» в управлінні охорони здоров’я ЛОДА, у зв’язку з тим, що фінансування розпочалося у кінці бюджетного року, не проходили платежі в органах Державного казначейства України, фактичних касових видатків проведено на суму 13,0 млн. грн, тобто 13% від запланованого.

В кінці березня цього року депутати Львівщини закликали голів обласної ради та адміністрації взяти під особистий контроль фінансування будівництва Львівського обласного перинатального центру, а на початку квітня низка ЗМІ написали про плачевний стан Львівського центру, який перебував без даху, а темпи реконструкції були під загрозою зриву.

У середині травня цього року стало зрозуміло, що грошей і не буде. Як повідомили «Ні корупції!» в управлінні охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації, згідно з листом Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України від 14.05.2014 № 1051/10-14, відповідно до постанови КМУ від 05.03.2014 № 71 «Деякі питання оптимізації державних цільових програм і національних проектів, економії бюджетних коштів та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів Укрпаїни» національний проект «Нове життя» виключено з переліку проектів із пріоритетних напрямків соціально-економічного та культурного розвитку (національні проекти), а також втратила чинність постанова КМУ від 15.06.2011 № 680 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо створення мережі регіональних перинатальних центрів, забезпечених інноваційними технологіями та сучасним обладнанням».

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не передбачені видатки Державному агентству з інвестицій та управління національними проектами України для фінансування заходів щодо створення мережі перинатальних центрів.

Керівництво Львівської області, щоб продовжити роботи з реконструкції Львівського обласного клінічного перинатального центру, включили його для фінасування в об’ємі 3,4 млн. грн. у проект Програми капітального будівництва об’єктів національно-культурного та житлово-комунального призначення за рахунок коштів бюджету розвитку обласного бюджету на 2014 рік.

А також «на авось» попросили грошей для завершення реконструкції перинатального центру у 2014 році у Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України та інших урядових структур.

«Тривала зупинка роботи перинатального центру викликає соціальне занепокоєння громади Львівщини у зв’язку із неможливістю надання якісної медичної допомоги під час вагітності та пологів, призводить до зростання перинатальної та дитячої захворюваності, смертності. Водночас, необхідно констатувати факт втрати фахових навиків, кваліфікації персоналу, який тривалий час не задіяний у наданні медичної допомоги»,йдеться у зверненнях голови Львівської ОДА.

Між тим генеральний підрядник ПрАТ «АЕРОБУД» (адреса компанії: м.Київ, вул. Пшенична,4) повідомила керівництво ЛОДА, що на сьогодні на об’єкті тривають роботи з облаштування даху за власні обігові кошти. Також підрядник повідомив очікувану звістку про те, що недоотримання плану фінансування у поточному році унеможливлює виконання робіт відповідно до графіку та ставить під загрозу своєчасне введення об’єкту в експлуатацію у 2014 році.

Катастрофа у цифрах

В управлінні охорони здоров’я Львівщини розуміють і не приховують того, що означає затягування реконструкції перинатального центру. Щоб уявити, скільки породіль і хворих нині поневіряється по інших і так переповнених медичних закладах, варто зазначити, що у Львівському обласному клінічному перинатальному центрі щорічно отримували медичну допомогу більше 8 000 хворих, відбувалося 3 500 - 4 000 пологів і близько 4 800 оперативних втручань.

Навантаження на функціонуючі пологові стаціонари у Львові та області суттєво зросло, що впливає на якість надання перинатальної допомоги. Це у свою чергу відбилося на показниках роботи перинатальної служби області – перинатальна смертність зросла з 9,76 до 10,31 на 1000 новонароджених, а материнська смертність зросла удвічі – з 6,6 до 13,54 на 100 тис. народжених живими дітей.

Водночас відбувається втрата фахових навиків та кваліфікації персоналу (93 лікарі, 201 працівник середнього медичного персоналу), який тривалий час не задіяний у наданні медичної допомоги.

Між іншим, це був далеко не рядовий перинатальний центр. Як повідомили «Ні корупції!», на його базі уперше в Україні за підтримки ВООЗ ЮНІСЕФ, агентства з міжнародного розвитку USAID, низки іноземних клінік реалізовано ряд проектів та технологій з охорони здоров’я матері та дитини.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»