Руслана: “Якщо ви не хочете війни, ратифікуйте Римський Статут”

Фото з сайту derevyanko.org

Фото з сайту derevyanko.org

18 червня громадські активісти й низка народних депутатів закликали голову Верховної Ради - Олександра Турчинова внести на розгляд парламенту законопроект #4873 «Про внесення змін до статті 124 Конституції України (щодо визнання положень Римського статуту)», який у випадку набрання понад 226 голові визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.

Наполегливість правозахисників і низки народних депутатів пояснюється мілітаризованим станом в Україні, необхідністю розслідувати злочини під час Євромайдану по всій країні, а також 45-денними канікулами для народних депутатів, які почнуться через два тижні.

Це дуже довгий термін для зволікання.

Позафракційний депутат Юрій Дерев'янко також повідомив на брифінгу у Верховній Раді про реєстрацію заяви 4081а, яка має на меті розширити часові рамки і забезпечити визнання юрисдикції Україною Статуту Міжнародного кримінального суду до того часу, як буде ратифіковано Римський Статут загалом.

"Ми маємо дуже мало часу, щоб ці зміни були внесені. Тому що лишилось два сесійні тижні і через канікули буде друга чергова сесія, яка є необхідною, щоб ухвалити зміни до Конституції. Ми вимагаємо, щоб керівництво Верховної Ради негайно поставило в порядок денний заяву, яка розширює межі періоду визнання Римського Статуту, а також, щоб на цьому чи наступного тижня ми змогли проголосувати за перший етап змін до Конституції України" - каже депутат Юрій Дерев'янко.

Читайте також: Правозахисники вимагають включити події в Криму та Сході України в юрисдикцію МКС

Затриманий і побитий у ніч на 23 січня активіст Автомайдану Олександр Кравцов переконаний, що ратифікація Риського Статуту може психологічно попередити злочини проти людяності у майбутньому:

"Римський статут міг би стати психологічно-юридичною гільйотиною для високопосадвоців. Вони б знали б, якщо вони дадуть злочинний наказ, який спуститься до низу до рядового виконавця, то стануть перед майбутнім судом" - каже 30-річний Олександр Кравцов.

Наскільки важлива ратифікація Статуту - на власному досвіді зрозуміла переможниця Євробачення 2004 року, один із натхненників Євромайдану Руслана Лижичко:

"Чому важливий цей закон? Коли почалися перші злочини у зв'язку з подіями на Євромайдані, я поїхала в Стразбург, в Раду Європи, де у мене була зустріч з людиною, яка займається проблемами з правами людини. І я приїхала з чіткім повідомленням: "Будь ласка, надайте злочинам, які відбулись на Майдані класифікацію злочину проти людяності". А вони кажуть: "Ми не можемо. Це може бути тільки формулювання, що "влада є спонсором вбивств". Ми зіштовхнулись з проблемою, що Україна не є учасником Римського Статуту", - згадує співачка й активістка Євромайдану і звертається до керівництва Верховної Ради, а також до українського суспільства : "Як хочете, шановні народні депутати та суспільство, але ми маємо стати учасниками Римського Статуту, інакше у нас буде продовжена ціла серія злочинів і буде далі розгортатися війна. Хто хоче зупинити війну, мусить розуміти, що цей закон може її зупинити".

Народний депутат Олександр Доній вважає, що ратифікувавши Римський Статут, Україна почне вигравати інформаційну війну:

"Це позитивний законопроект. І позитивний він не лише одномоментно. Україна має можливість долучатись до міжнародного права. Ми почнемо вигравати в інформаційному просторі. Це не лише засудження конкретного Януковича, конкретного Захарченка та тих злочинців, які віддавали накази по вбивству людей. Це дасть можливість, щоб наші внутрішні конфліктні ситуації, коли влада нищила людей, стали зрозумілими світу і були засуджені світом. Саме тому низка народних депутатів наполягає, щоб цей законопроект з'явився у порядку денному в парламенті і був позитивно схвалений".

Микола Мирний