Громадськість заявляє, що оприлюднення інформації про держзакупівлі – під загрозою

фото з www.lvivpost.net

фото з www.lvivpost.net

Представники громадських організацій заявляють, що оприлюднення інформації про державні закупівлі знаходиться під серйозною загрозою через рішення державного підприємства «Зовнішторгвидав України» (є адміністратором офіційного загальнодержавного веб-порталу з питань державних закупівель), яке запроваджує платне оприлюднення закупівельної інформації. Про це йдеться у зверненні організацій до прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, міністра економічного розвитку та торгівлі України Павла Шеремета.

Організації нагадують, що у закон України «Про здійснення державних закупівель», який Верховна Рада ухвалила 10 квітня поточного року прямо гарантує замовникам право безоплатного подання закупівельної інформації для оприлюднення на загальнодержавному веб-порталі з питань державних закупівель.

“Ця гарантія є особливо важливою, оскільки нова редакція закону передбачає збільшення кількості документів, які підлягають обов’язковому оприлюдненню. Слід нагадати, що протягом останніх шести років замовники користувалися цим правом без перешкод, безкоштовно подаючи документи для оприлюднення електронною поштою”, - йдеться у зверненні.  

Проте, зауважують автори звернення, нещодавно ДП «Зовнішторгвидав України» прийняло Порядок роботи з веб-порталом «Державні закупівлі», яким фактично відміняє вказані законодавчі норми та запроваджує платне оприлюднення закупівельної інформації.

Згідно з цим Порядком, безкоштовне подання електронною поштою закупівельних документів начебто зберігається, але ДП «Зовнішторгвидав України» буде їх оприлюднювати лише після отримання паперових оригіналів.

Разом з тим, йдеться у зверненні, вчасне оприлюднення залишається можливим лише у разі початкового внеску з боку замовника (540 грн.) та щомісячної абонентської плати (від 90 до 225 грн.).

“Як стверджують замовники у своїх численних зверненнях, прийняття платних послуг означатиме для них порушення бюджетного законодавства, оскільки відповідні витрати не були передбачені в бюджеті. Більш того, для багатьох замовників зміна власних бюджетів є взагалі неможливою через гостру нестачу коштів в умовах економічної кризи. На їхнє переконання, використання начебто безкоштовного варіанту подання документів призведе до зриву жорстких строків публікації, накладення штрафів або витрачання особистих коштів”, - зауважують автори звернення.

У зв’язку з вище викладеним, органіазції звертаються до представників влади з наполегливим проханням:

Скасувати Порядок роботи з веб-порталом, затверджений ДП «Зовнішторгвидав України», та повернути замовникам дійсно безкоштовні можливості для подання та оприлюднення документів щодо державних закупівель (електронною поштою, із зручним паперовим підтвердженням)

У разі необхідності, передбачити виділення додаткових коштів вказаному державному підприємству, після проведення належного аудиту його діяльності, за участі громадських активістів

Для попередження подібних ситуацій у майбутньому та подальшого просування реформ в сфері державних закупівель, ми пропонуємо створити спеціальну робочу групу із фахівців відповідних відомств, представників бізнесової спільноти, провідних громадських організацій, міжнародних експертів, а також експертів країн з успішним досвідом реформування.

Метою цієї робочої групи має бути вироблення узгодженого плану реформування системи державних закупівель України та його подальше прийняття до кінця 2014 року.

Підписали звернення виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара, директор Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран та директор Фундація «Відкрите суспільство» Іван Сікора.