Сумнівна слава Лас-Вегаса Львову не потрібна, – вважає Садовий

SadAДалебі не таємниця, що у багатьох містах України «дахування» грального бізнесу є непоганим джерелом власного збагачення і для міських чиновників, і органів правопорядку, покликаних протистояти економічним злочинам.

До честі Львівської міськради слід зауважити, що вона спільно з правоохоронними органами періодично вживає заходів щодо припинення незаконної діяльності в місті Лева салонів грального бізнесу, зокрема, й так званих інтерактивних закладів.

Проте, прийняття Верховною Радою ЗУ «Про державні лотереї в Україні» у 2012 році, на думку міського голови Андрія Садового, фактично  легітимізувало гральний бізнес під виглядом реалізації державних лотерей та знівелювало кількарічну працю щодо негативного впливу азартних ігор на свідомість певної частини городян.

Приміром, у Львові оператором державних лотерей є ПрАТ «Патріот», зареєстроване у Києві, котре здійснює «господарську діяльність»  згідно з  ліцензією, виданою Міністерством фінансів України.

Між тим, у ході обстежень закладів «Миттєва державна лотерея» встановлено,  що термін дії ліцензії на випуск та проведення лотерей, виданий ПрАТ «Патріот», закінчується в червні 2014 року.

«Миттєві державні лотереї» функціонують у приміщеннях колишніх закладів грального бізнесу з використанням терміналів електронної системи прийняття ставок, які за своїм виглядом нагадують гральні автомати. Єдиною відмінністю від старих гральних автоматів тут є те, що нові модифіковані термінали видають лотерейні чеки та приймають платіжні картки замість фішок. Постійними клієнтами таких закладів є, як правило, студенти та азартні особи,  котрі раніше систематично відвідували салони традиційного грального бізнесу. Відтак, безперешкодна діяльність закладів «Миттєва державна лотерея» призводить до деградації гравця як особистості, руйнування сімейних цінностей і становить небезпеку для життя та здоров’я громадян», - зазначають в департаменті економічної політики Львівської міської ради.

На думку ж львівського мера, розробка технічних регламентів лотерейного обладнання, оцінка відповідності лотерейного обладнання  має здійснюватися відповідно до законів України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності», «Про підтвердження відповідності», «Про стандартизацію» та «Про акредитацію органів з оцінки відповідності».

А використання лотерейного устаткування  може  допускатися лише за умови отримання документу, що підтверджує відповідність такого обладнання вимогам технічних регламентів відповідно до законодавства України або сертифікату, виданого  міжнародним органом по сертифікації лотерейного обладнання, уповноваженим в країні виробництва такого лотерейного обладнання.

Отож, Андрій Садовий скерував листи з пропозиціями щодо внесення змін до ЗУ «Про державні лотереї в Україні» Міністру фінансів України п. О. Шлапаку та першому заступникові міністра Міністерства внутрішніх справ України п. В. Євдокимову – з проханням сприяти перевірці відповідності функціонування закладів «Миттєва державна лотерея» Законові України «Про заборону грального бізнесу в Україні».

У листах, зокрема, йдеться:  «З метою заборони азартних ігор,  унеможливлення їх негативного впливу на свідомість людей через так звані «лотерейні термінали», які функціонують у закладах «Миттєва державна лотерея», та забезпечення належного контролю за діяльністю розповсюджувачів лотерей, пропоную повністю виключити з зазначеного закону терміни та норми, що регулюють електронні системи прийняття ставок».

Водночас львівський мер запропонував на перехідному етапі доповнити закон статтею 7-1 «Вимоги до лотерейного обладнання»:

«1. Забороняється використання гральних автоматів як лотерейного обладнання та розміщення лотерейного обладнання в корпусах, що своїм зовнішнім виглядом відповідають гральним автоматам.

2. Забороняється відтворення в будь-якій формі процесу прокручування барабанів, який зовнішньо імітує процес розіграшу на гральному автоматі.

3. Лотерейне обладнання підлягає оцінці відповідності відповідно до законодавства України або міжнародній сертифікації».

 Ігор Галущак

Львів