У Києві презентували відеоуроки для школярів про Конотопську битву

Image00056У середу, 4 червня, в книгарні «Є» громадська організація «Не будь байдужим» презентувала новий патріотично-освітній проект «Екстренні уроки історії».

Громадські активісти разом з істориками, педагогами та відомими музиками з українських гуртів показали відеоурок та методичку «Конотопська битва. 1659 р. Перша Українсько-Російська війна», а також анонсували вихід на екрани фільму «Холодний Яр».

Матеріали активісти планують поширити серед учнів та вчителів шкіл півдня та сходу України.

Свою акцію організатори приурочили до Міжнародного дня невинних дітей – жертв воєнної агресії, який щороку відзначають 4 червня. Активісти зауважують, що за час військового протистояння на сході України вже постраждали семеро дітей.

За словами активістів, цією роботою вони намагаються не лише стимулювати потяг школярів до знань, а й виховувати в них патріотизм, подаючи правдиву історичну інформацію у зрозумілому та цікавому вигляді.

Image00021

Організатори переконані, що нинішня агресія Росії проти України великою мірою стала можливою через те, що у школах впродовж попередніх десятиліть історія не подавалась цікаво та україноорієнтовано.

Якби не цей факт, на думку активістів, українська ідентичність політиків, міліціонерів, журналістів, була би виразнішою. Сусідня Росія розглядала би нас як суб’єкт, а не об’єкт, і країна не втратила би Крим.

«Якщо сьогодні школярам не демонструвати патріотичні фільми, то завтра вони виростуть гопніками», - наголосили організатори.

За словами активістки «Не будь байдужим» Оксани Левкової, проект фінансувався за народні пожертви. На ньому ніхто з волонтерів не заробив ані копійки.

Організатори також розповіли, що матеріали у вигляді тисяч брошур та дисків роздадуть школярам і вчителям Криму, Донбасу, Слобожанщини та причорноморських областей. Левкова поділилася, що матеріали вже дуже просять у Конотопі та Прилуках.

Image00028

Проект розрахований на школярів 8-х класів, оскільки саме там за навчальною програмою Історії України передбачені уроки про Конотопську битву.

***

Найперше, що продемонстрували присутнім активісти – відеоурок про Конотопську битву, тривалістю близько 15 хв.

Image00019

Події в ролику показані в хронологічному порядку у вигляді карт з розташуванням військових сил, опису подій та постатей. Стиль, зокрема карт, зроблений у вигляді популярних комп’ютерних ігор-стратегій.

Image00023

Організатори пообіцяли, що незабаром матеріали також з’являться у вільному доступі в інтернеті, що має значно полегшити доступ до них дітям та вчителям.

***

Під час презентації один із розробників проекту, історик Олексій Сокирко, розповів, що програма історії у школах перевантажена інформацією, яку дітям важко сприймати.

Image00027

До того ж, там часто відсутні пояснення тих чи інших подій: внаслідок чого вони відбулися і який мали результат.

За словами розробника, візуалізація (картинки, іконографія) 14-річною дитиною краще сприймається, ніж просто текст із фактами.

***

Консультант проекту, вчитель гуманітарного ліцею Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Яків Гондельберг зауважив, що знання з історії дуже важливі для суспільства.

Image00037

Педагог розповів, що спостерігав руйнування ідеології СРСР. Остання трималася на знищенні історичної правди у свідомості людей та замовчуванні її для подальших поколінь.

Гондельберг вважає, що поширювати правду про події минулого потрібно і для утвердження європейських цінностей.

Пан Яків зауважує (можливо не без іронії), що «потрібно з’їздити до Москви і там почати…», бо там теж має перемогти правда. Від цього може залежати і наша перемога.

***

Свої думки висловили й інші вчителі, присутні на презентації. Окрім того, відбулися включення через «Скайп» із педагогами Донецька та Луганська.

Вчитель київської школи № 219, що на Оболоні, поділилась враженнями від попереднього проекту «Не будь байдужим» для 11-класників про Карпатську Україну.

Image00039

Пані так само відзначила позитивне сприйняття формату проекту школярами, а також зауважила, що у школі бракує матеріалів для проведення тематичних заходів.

Окрім іншого, педагоги зауважують, що проекти допомагають дітям на прикладах навчатись робити презентації.

***

Про поточну ситуацію в місті розповіла Інна Домарєва, вчителька донецької школи № 20, а також віце-президент директорів шкіл області.

За її словами, обстановка складна, однак навчальний процес триває.

Вчителька запевнила, що люди на Донбасі хочуть жити в Украні. Однак, можливо, існують певні ментальні відмінності, через що виникають нерозуміння одне одного.

За словами педагога та її колеги по школі, важливо зрозуміти витоки нерозуміння, щоб його подолати.

Image00031

На думку вчителів, подібні проекти дуже допомагають знайти такі витоки. Тим паче, що до державної шкільної програми існує багато питань.

***

На презентації також були присутні відомі українські музичні виконавці - Ірена Карпа (гурт Qarpa, також письменниця) та Олег Михайлюта (Фагот) з гурту ТНМК.

Ірена звернула увагу, що «рабська психологія» нашого народу передається з покоління в покоління. І покінчити з цим можна - «протидією амнезії».

На думку виконавиці, потрібно знати, як перемогти. За допомогою хитрості, вважає співачка, можна перемогти більшого ворога – Росію.

Фагот лише висловив думку, що ті тенденції, які відбуваються в суспільстві, - правильні. Такий висновок він зробив, поспілкувавшись з людьми зі сходу України.

Image00100

***

Один із учасників презентації, спортсмен Олександр, згадав про актуальну проблему порятунку людських життів на сході. Він порадив людям без військової підготовки «не лізти» в місця бойових дій.

Натомість, Олександр звернув увагу, що в умовах фактично відсутніх, на його думку, збройних сил, дуже важливо людям з відповідними навичками не бути байдужими та долучатися до збройної боротьби.

***

Після виступів Олексій Сокирко продемонстрував типовий однострій козака часів Конотопської битви.

Image00043

З-поміж видів зброї козак міг мати шаблю або мушкет. До вогнепальної зброї також мав спеціальну сумку для зберігання набоїв.

***

Опісля демонстрації «обмундирування» пані Левкова розповіла про короткометражний фільм «Холодний Яр», який має вийти на екрани незабаром.

Стрічка знята за мотивами однойменних мемуарів Юрія Горліса-Горського – про події Перших визвольних змагань на Чигиринщині.

***

Насамкінець організатори повідомили, що вже випущено 500 примірників дисків, однак їх продовжують тиражувати вручну. До цього процесу запросили долучатися всіх охочих.

Після закінчення презентації група активістів вирушила до найближчої школи, де в подарували один комплект матеріалів вчительці з історії.

Image00069

Надія Михайлівна подякувала організаторам та пообіцяла, що тепер її учні виконають роботу на тему Конотопської битви.

Image00073

Image00075