У Житомирі ліквідовано корупційну схему на штрафмайданчиках

Віталій Єфремов - автовласник, позивач у справі. Фото: скрін

Віталій Єфремов - автовласник, позивач у справі. Фото: скрін

На так званих «штрафмайданчиках», куди працівники ДАІ нерідко доставляють незаконно вилучені автомобілі, процвітає схема заробітку на власниках транспортних засобів.

У свій час до нас звернувся Єфремов Віталій Миколайович після того, як працівниками ДАІ було вилучено його транспортний засіб та доставлено на одну з  подібних стоянок у місті Житомирі.

В результаті чого з пана Віталія вимагали близько 8 000 грн. (кожного дня сума росла) за «зберігання його авто», про що він нікого не просив.

Більше того, на третій день, з'ясувавши в управлінні ДАІ місце перебування своєї власності та здобувши погодження на отримання автомобіля від автоінспекції,  він звернувся на стоянку за адресою вул. Щорса, 96, де перебував його автомобіль, з вимогою повернути транспортний засіб, у чому йому було відмовлено.

На майданчику повідомили, що для того, щоб забрати автомобіль, необхідно сплатити 700 грн. Подібна вимога є порушенням Кодексу про адміністративні правопорушення, згідно з яким, плата за утримання автомобіля не нараховується.

Як з’ясувалося, даний бізнес на майданчику успішно провадить  славнозвісне підприємство «Інформ-Ресурс», якому сотні громадян «добровільно бажають сплатити» за додаткові послуги при оформленні закордонного паспорта.

У березні минулого року  активісти Житомирської обласної організації “Демократичного Альянсу” разом з представниками ЗМІ та громадянином Єфремовим В. М. відвідали дану автостоянку. За підтримки демальянсівців автомобіль пану Віталію вдалось повернути, а на представників підприємства «Інформ-Ресурс» зареєстровано повідомлення про злочин по факту незаконного утримання автомобіля та вимагання коштів за його повернення. Так почалась боротьба з корупційною схемою на автомайданчику.

Суть схеми

Дана схема мала явні ознаки злочину. Працівники ДАІ відбирали у людей їх авто, ставили на платний майданчик, а за повернення вимагали кошти. Керівництво підприємства "Інформ-Ресурси", увійшовши в змову з працівниками міліції, налагодило собі достатньо прибутковий бізнес.

Працівники ДАІ дійсно можуть приймати рішення про евакуацію авто, але лише при дотриманні низки обов'язкових умов:

1. Факт скоєнного правопорушення передбачено статтею 265-2 КУпАП

2. Неможливість усунення причини затримання

3. Суттєве перешкоджання дорожньому руху

4. Відмова водія повернути авто до місця постійної дислокації

Якщо ж ваше авто не становить суттєвого перешкоджання руху, або ви власноруч чи за допомогою інших осіб можете усунути перешкоджання, ніхто не вправі позбавляти Вас вашої власності.

Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Саме ці слова записані в статті 41 Конституції України.

Спираючись на незнання громадянами своїх справ, нечисті на руку підприємці налагодили прибутки з повітря.

Деталі схеми та основні порушення детально описані в презентації.

Розв'язка та підсумки

Через рік боротьби так званий “штрафмайданчик” у м. Житомирі вдалося закрити, чим було ліквідовано корупційну схему зі здирництва з громадян.

З травня 2012 року по квітень 2014 року на стоянку доставлено понад 1 200 автомобілів. Власники цих авто шахрайським шляхом були змушені сплатити за ряд послуг, які на наш погляд є надуманими. Сумарний обсяг "заробітків" завдяки даній схемі склав понад 750 тисяч гривень, витягнутих без закону з кишень автовласників.

Організатором маловитратного бізнесу впродовж двох років було підприємство "Інформ-Ресурси", керівником якого є депутат Житомирської міської ради, регіонал Микола ПРИМАЧЕК. З боку МВС тарифи на послуги «майданчиків» підписував начальник Управління матеріального забезпечення УМВС Володимир ОБАРАНЧУК.

На сьогоднійшній день у місті подібний “штрафмайданчик” вже не працює, а сторожам  не виплачують заробітну плату за багато місяців. Наразі потерпілими від такої підприємницької діяльності вже подано 20 повідомлень про злочин.