«Сподіваємося, що Мальський не очолить Львівський університет»

Маркіян Мальський - екс-посол України в Польщі. Фото: ipress.ua

Маркіян Мальський - екс-посол України в Польщі. Фото: ipress.ua

Активісти Євромайдану у Варшаві різко негативно висловилися проти можливого призначення екс-посла України і Польщі ректором Львівського Національного університету ім.. І.Франка.

«Ми надіємося, що Маркіян Мальський не стане ректором Львівського Національного університету. Коли кандидатуру Мальського скерували на розгляд міністерства, ми написали до Міністерства освіти лист-звернення. Ми розповіли, що робилося у Варшаві за каденції Мальського, як він себе зарекомендував, як він проводив кампанію, щоб очистити свій імідж і ми надіємося, що до нашого голосу прислухаються», - заявила «Погляду", Юлія Гоголь, активістка ГО "Євромайдан- Варшава".

За словами активістів, є кілька причин, через які вони не вважають Мальського гідним кандидатом на посаду ректора.

«По-перше, він, на мою думку, себе погано зарекомендував як посол, зокрема в роботі з бізнесом. В контексті подій на Майдані, зокрема тут у Варшаві ми почали протестувати і проти Маркіяна Мальського як посла України в Польщі. Він нас не підтримував, він ніколи не виходив до нас. Лише одного разу спромігся вийти до преси. Він ніколи не вшанував пам'яті загиблих, а до нас завжди ставився дуже зверхньо. Ми почали протестувати перш за все з чисто людської точки зору. Бо Майдан - це була революція гідності, і в тому числі проти таких чиновників і такого ставлення до своїх співгромадян. 

Ми відверто говорили, що такого посла не хочемо, що посольство має бути для людей, а не для президента. Згодом до активістів Євромайдану в Варшаві почали підходити люди і розповідати різні цікаві історії. Казали, що в посольство після приходу Мальського не можна ані потрапити на роботу, ані потрапити на практику в жоден чесний спосіб. Всюди були якісь схеми, які невідомо як працювали. Всі місцеві контракти так само розподілялися якимись способами, про які ніхто не знав. Приходили люди не знайомі один з одним, вони не могли знати один одного, але їхні історії були подібні. 

Але найбільше мене здивували свідчення польських підприємців, які говорили що з приходом Маркіяна Мальського, дуже погіршилася їхня співпраця з Україною власне по лінії посольства. Я не знаю як воно було до того часу, але, наприклад, підприємець розповідав про один українсько-польський економічний форум, який спочатку організовувався українською стороною. А після приходу Мальського основним організатором стали компанії російські чи пов'язані з російською економікою, що для поляків було дивно і незрозуміло. 

Ми це все описали в листі до МОН. Крім того студенти у ЛНУ теж мають висловити свою позицію. Оскільки з'являється інформація про корупційні схеми, які, як дехто каже, мали місце, коли екс-посол і теперішній кандидат на крісло ректора був деканом факультету міжнародних відносин», - розповідає Юлія Гоголь. 

Нагадаємо, 27 травня у ЛНУ відбулися вибори кандидата на посаду ректора. За їх результатами, на розсуд Міністерства освіти та науки було запропоновано двох кандидатів – згаданого Маркіяна Мальського та декана філософського факультету Володимира Мельника.

23 лютого у Варшаві відбувся багатотисячний мітинг, який закінчився під посольством України вимогою відставки надзвичайного і повноважного посла України в Республіці Польща Маркіяна Мальського.

«Маркіян Мальський за три місяці протестів, коли ми регулярно приходили під українське посольство, тільки раз вийшов до нас. Він жодного разу не віддав шану загиблим на Майдані, - сказала активістка Юлія Гоголь, - Тоді, коли застрелили докторанта Польської академії наук, нашого товариша Богдана Сольчаника, Маркіян Мальський навіть не прийшов до нашої церкви, коли була поминальна служба за Богданом та іншими полеглими на Майдані. Маркіян Мальський не співав з нами гімну України під Польською академією наук, коли ми віддавали шану загиблому товаришу, не ставив свічок».

Також Юлія Гоголь заявила, що на попередніх виборах тисячі українців не змогли проголосувати, оскільки паспорта громадянина України було недостатньо, вимагали у посольстві ще й реєстрацію місця проживання:

«Ми хочемо, щоб наше посольство було нашим домом і захистом, а не щоб ми там почувалися чужими, тому вважаємо, що посол Мальський повинен гідно подати у відставку». 

Юлія Гоголь зачитала лист-звернення до посла Мальського з проханням негайно подати у відставку. Лист мали можливість підписати усі охочі. 

Маркіян Мальський все ж вийшов до людей, які прийшли під посольство. Під крики “Ганьба” та “У відставку” Маркіян Мальський виправдовувався тим, що коли вперше побили на Майдані студентів, він був єдиним українським дипломатом, який відреагував на це публічно і зробив заяву у ЗМІ, засуджуючи дії влади. Також пан посол наголошував, що неодноразово давав коментарі польським ЗМІ із негативною оцінкою дій влади. 

У розпорядженні «Погляду» також є лист, який варшавські євромайданівці скерували міністру освіти Сергію Квіту одразу після виборів у ЛНУ. Подаємо лист повнотекстово.

«Шановний Пане Міністре,

Пишемо до Вас в дещо нетиповій справі, але - як активісти з Варшави і випускники Львівського Національного Університету Івана Франка - вважаємо це за свій обов’язок.

Ми знаємо, що триває конкурс на вакантну посаду ректора Львівського Національного Університету ім. Івана Франка, а також, що Маркіян Мальський – колишній посол України в Польщі - є одним з кандидатів на цю посаду. 

Ми, звичайні українці, які протягом остінніх двох років спілкувалися з нашим послом у Варшаві, вирішили поділитися з Вами нашим досвідом та інформацією, яку було зібрано в рамах люстрації дипломатичної служби України. Щоб не наповнювати лист подробицями, ми хотіли би дати тільки основні факти.

Отже, по-перше, 23 лютого, після перемоги Майдану, ми описали все, що нам наболіло у взаємовідносинах між Послом України у Польщі та та місцевою українською громадою за довгі роки попередньої української влади. Наш лист, зачитаний Послу на велелюдному мітингу 23 лютого, підписали майже тисяча українців (оригінал з підписами був пересланий до Міністерства Закордонних справ України). 

Крім того, чимало людей підтримало петицію про відкликання посла з Варшави, опублікованій в інтернеті. На шпальтах газети «День» 5 березня цього року з’явилася стаття про те, як українці у Варшаві переживали трагічні події в Україні і як вони сприймали роль посольства України у цей напружений для всієї України час. У відповідь на інтерв’ю посольство написало відкритий лист, який, на нашу думку, тільки вказує на низький професійний і дипломатичний рівень посла Мальського. 

Ми розуміємо, що для Маркіяна Мальського конкурс на посаду ректора є дуже важливим, але інформаційна кампанія, яку він провадить після 23 лютого, просто вражає. У тому числі – кампанія, спрямована на дискредитацію будь-якої точки зору, яка піддає сумніву доцільність зайняття М. Мальським посаду ректора Львівського університету. Ми поширювали наші переживання і застереження щодо цього кандидата на групах, де обговорювались кандидатури ректора, і за кожним разом був хтось, хто називав нас словами М. Мальського «незрілими провокаторами».

Ми б не хотіли, щоб цей лист був сприйнятий, як чорний піар. Ми вшануємо кожен вибір Міністерства, оскільки ми щиро віримо, що добро української освіти є важливим для нас усіх. Ми хочемо тільки - в рамах люстрації - поділитися нашими переживаннями, а також - донести до вашого відома факти, які мали місце. Нам залежить на тому, щоб в українську освіту прийшли чесні люди. В численних розмовах під час перипетій у Варшаві до нас приходили люди, які неодноразово описували також корупційні схеми, за якими працював посол і колишній декан факультету міжнародних відносин. Ці схеми не описані в наших документах, оскільки базуються на численних, але  тільки усних свідченнях. І саме тому ми пишемо, щоб наш голос також був почутий і врахований під час прийняття назвичайно відповідального рішення про призначення ректора Львівського університету.

З повагою і вірою в краще майбутнє України»


Фото: iloveukraine.com.ua

Погляд