Експерти побачили корупційний ризик у законопроекті про податкову амністію

klient-banking.ru

klient-banking.ru

Згідно з проектом закону, податкова залишає за собою право перевірити суму мінімізації, озвучену компанією. Таким чином, у бізнесу з'явиться спокуса домовитися з податківцями про суму мінімізації.

Урядовий законопроект про "податковий компроміс" містить юридичні лазівки, що створюють підґрунтя для можливих зловживань, зазначають експерти, на яких посилається Дзеркало тижня.

"Ініціатива в принципі непогана. У ряді інших держав амністію проводили "безкоштовно", за відкриття інформації про суми мінімізованого податку в минулому з бізнесу нічого не брали, в Україні ж він повинен буде заплатити 15% від цієї суми. Але в цілому податкова амністія повинна дозволити компаніям і бізнесу "забути" минуле і почати роботу без ухилення від сплати податків", - прогнозує виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев'янко.

Правда, до того, як прописаний цей механізм зараз, все ж є ряд питань. Наприклад, згідно з проектом закону, податкова залишає за собою право перевірити суму мінімізації, озвучену компанією.

"Але це створює великий корупційний ризик, адже у бізнесу буде спокуса домовитися з податківцями про суму мінімізації в минулому, щоб зменшити розмір утаенного податку, а отже, і розмір 15-відсоткової плати за нього", - зазначає експерт. Вона впевнена: перевіряти "минуле" в цьому випадку податківці повинні не вибірково, а в обов'язковому порядку.

А радник юридичної фірми Silver Seal Advisors і фахівець з податкового права Ярослав Абрамов вважає, що питань до проекту закону ще більше.

"Виходячи з документа, не зовсім зрозуміло, що ж саме має задекларувати бізнес в рамках податкового компромісу. Тільки те, що він приховував від податкових органів в Україні, або також кошти, виведені (в результаті мінімізації) на закордонні рахунки, - задається питанням він. - І якщо так, то варто очікувати також валютної амністії, а не тільки податкової (адже валютна амністія - це прерогатива Нацбанку)?".

Як відомо, 22 травня Кабінет міністрів схвалив проект закону про податкову амністію, або, як цей законопроект називається офіційно, про податковий компроміс.

Суть розробленої зараз в податковій службі ініціативи в тому, що в обмін на те, що бізнес офіційно визнає, який обсяг податків він укрив від держави в минулому, держава "пробачить" йому 85% від цієї суми.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Дар'ї Довган "Податкові нововведення: чергова серія?".