У Броварах вимагають відставки місцевого прокурора та припинення земельних махінацій. ФОТО

Image0010119 травня у Броварах перед будівлею Броварської міжрайонної прокуратури місцеві активісти та журналісти провели акцію, на якій презентували Люстраційний комітет.

Основним завданням для нової структури члени комітету визначили роботу проти корупційних схем.

Активісти планують люструвати чиновників, які вже перебувають на посадах, а також  не допускати до посад осіб, щодо яких є чи будуть встановлені докази у причетності до корупції.

Місце проведення презентації активісти обрали не випадково. Броварську міжрайонну прокуратуру та її голову Миколу Гарника протестувальники вважають винними у злочинній бездіяльності щодо дій місцевої влади та правоохоронних органів за часи правління Януковича та «сім’ї».

Цього ж дня члени Люстраційного комітету, представники громадськості й малого бізнесу навідались на засідання Земельної комісії Броварської міської ради. Активісти намагалися переконати чиновників не виносити на сесію міськради скандальні рішення, в яких підозрюють наявність корупційних складових.

Дійство перед прокуратурою

Перед прокуратурою раніше стояв пам’ятник Володимиру Леніну. Під час революційних подій у лютому цього року його знесли, однак постамент лишився.

Активісти перед початком акції влаштували на ньому імпровізований паперовий «стовп ганьби броварської прокуратури».

Image00006

На стовпі були перераховані «чесноти», якими члени комітету охарактеризували цей орган влади: «корупція», «відкати», «репресії», «кришування» та «кумівство».

Image00004

Після виступів учасників акції стовп облили запальною рідиною та символічно спалили.

Image00045

Image00053

За декілька секунд імпровізована споруда згоріла вщент, внаслідок чого на постаменті з’явилась скульптура у вигляді меча.

Image00061

На табличці, яку одразу після спалення відкрили активісти, написано «Меч справедливості».

Image00088

За запевненнями активістки Аліни Дяченко, ця скульптура є тимчасовою. Про те, що саме має стояти замість Ілліча у майбутньому, має вирішити громада Броварів.

Як розповів член комітету Андрій Качор, той факт, що «стовп ганьби» розташований на колишньому місці Леніна, є символічним. Активіст згадав про акт вандалізму щодо пам’ятника в минулому.

Image00026

Тодіпрокурор  Микола Гарник зреагував оперативно. На комунальному телебаченні навіть вийшов сюжет, у якому прокурор звинувачував вандалів у аморальності. Натомість, за словами Качора, чиновник досі закриває очі на значно серйозніші злочини, які відбуваються або вже сталися у Броварах.

Прокуратура та Микола Гарник

Image00009

«Замість утвердження верховенства закону та зміцнення правопорядку броварська прокуратура займалась «кришуванням» корупційних схем місцевих чиновників та правоохоронців, ігнорувала вимоги громади та депутатів щодо розслідування незаконних дій місцевої влади та протиправних дій міліції. Більше того, за безпосередньої участі броварської прокуратури у нашому місті з’явились жертви політичних репресій: місцевих громадських активістів переслідували у судовому порядку за виступи проти режиму Януковича та його ставлеників на місцях» - йдеться у зверненні активістів.Image00029

Депутат Броварської міської ради Роман Сімутін також перерахував декілька найбільш резонансних, на думку політика, відомих у місті фактів земельних махінацій у минулому.

Image00035

Мова йшла зокрема про передачу земель міста гектарами приватним особам за непрозорими схемами в обхід аукціонів.

Також депутат згадав про події жовтня 2010 року. Тоді заступник голови Броварської районної державної адміністрації Микола Миронець скинув зі сходів журналіста телеканалу «Інтер» Романа Бочкалу.

Того ж таки  передвиборчого місяця постраждали й інші журналісти, зокрема під час скандального приїзду прем’єр-міністра Миколи Азарова до Броварів.

Справу півроку розслідували правоохоронні органи, активісти та журналісти надали купу доказів. Втім, броварська прокуратура не побачила у ній складу злочину.

Як розповів активіст Андрій Качор, після революційних подій була надія, що керівництво міжрайонної прокуратури швидко відправлять у відставку. Однак цього не сталося.

Качор повідомив, що вже відомі факти «кришування» злочинних дій міської влади прокуратурою після зміни влади в Україні.

Найрезонанснішим, за словами активіста, є той факт, що Гарник вилучив документи, які зараз необхідні для долучення до кримінальної справи, яку порушила СБУ проти мера Ігоря Сапожка.

Мова йде про земельну махінацію щодо передачі 95 гектарів колишньої радіостанції нібито під будівництво фармзаводу компанії «Байєр».

Щодо дій (чи бездіяльності) броварських прокурора та прокуратури активісти написали звернення до Генерального прокурора Олега Махніцького та прокурора Київської області Володимира Бабенка.

У ньому члени Люстраційного комітету вимагають звільнити з посади Миколу Гарника та призначити на його місце іншу кандидатуру шляхом проведення громадського обговорення. Після акції звернення запропонували підписати усім присутнім.

Image00091

Image00081

Перспективи діяльності комітету

Як розповів Андрій Качор, ідея створення люстраційного комітету існувала доволі давно, ще до початку Євромайдану. Однак до створення цільової структури «не доходили руки».

Після лютневих подій цього року активізувалося багато броварчан. За словами активіста, тоді ж у рамках вже створеної Броварської народної ради з’явились зародки комітету.

Люди, причетні до діяльності майбутньої структури, тісно співпрацювали та співпрацюють з антикорупційним відділом (комітетом) БНР.

За словами Качора, до сьогодні активістам доводилось діяти переважно точковими реакціями. Однак зараз вони плануть все ж вибудувати системну роботу комітету.

Новий орган, як запевнили його члени, підпорядковуватиметься Броварській народній раді. Його концепція остаточно буде випрацювана спільно з представниками всеукраїнського Люстраційного комітету під керівництвом Єгора Соболєва.

Найближчим часом члени комітету планують «серйозно взятися» за призначення нового начальника броварської міліції. Нагадаємо, що попереднього очільника відділку та його заступника громада змусила піти у відставку через кілька днів після революції.

За словами Аліни Дяченко, з того часу досі не вдалося провести громадського обговорення.

Image00038

Окрім того, як зазначають активісти, на посаду претендують нині люди з непевними репутаціями. Членам майбутнього комітету вже доводилось реагувати на спроби призначення «негідних» осіб.

Як розповів Андрій Качор, також у найближчих планах комітету «взятися» за суддів, які були причетні до «репресивних рішень», якими засуджували активістів за політичні переконання.

Загалом активісти наводять доволі широке коло посадовців та органів, які мають підпадати під люстрацію. Окрім згаданих, це: міський голова, члени виконкому та депутати міськради, керівники силових відомств, інші держоргани з традиційно високим рівнем корупції (ДАІ, МРЕВ, податкова, управління освіти), усі інші територіальні органи влади, керівники комунальних підприємств, працівники ОВК на виборах 2012-го року, працівники комунальних ЗМІ тощо.

Як розповіли члени комітету, процедуру люстрації обов’язково проходитимуть не лише чинні посадовці, а й кандидати на відповідні посади.

Засідання земельної комісії

Після акції під прокуратурою члени Люстраційного комітету пішли на засідання Земельної комісії Броварської міської ради.

Image00030

На ньому чиновники розглядали питання, які, на переконання активістів, мають корупційну складову.

Зокрема, у громади та члена комісії Романа Сімутіна виникали питання щодо продовження оренди земельних ділянок підприємствами, які сплачують ціну, значно нижчу за ринкову.

Image00018

Суперечки точилися також щодо заборгованостей підприємств чи законності встановлення зовнішньої реклами на багатоквартирних будинках.

Однак найбільше питань виникло щодо виділення земельних ділянок у Броварах.

Активісти згадали, що протягом років броварчани, які подають заяви на отримання ділянок під приватну садибну забудову, отримують відповіді про те, що вільні ділянки відсутні.

Image00048

Однак зараз вони звідкілясь з’явились. І серед списку імен, за словами активістів, з’являються прізвища «небідних» людей, пов’язаних з владою у місті, Партією регіонів, махінаціями та фальсифікаціями на виборах.

Частина отримувачів прийшли на засідання. Майже всі вони отримали ділянки у затоплених місцях. Водночас «скандальні прізвища» отримали «сухі» ділянки на вулицях Фельдмана та Трояндовій.

Більшість членів комісії переконували, що свої ділянки всі люди у списку отримали законно, і що жодних преференцій нікому не надавали. Однак інші присутні цьому не вірили.

Image00026

Незважаючи на спротив людей, члени комісії проголосували за винесення більшої частини скандальних питань на сесію міськради 22 травня. Активісти Люстраційного комітету пообіцяли не допустити розгляду цих питань.