Коли влада безпорадна, або як живеться кримським біженцям

Біженці 380 1За даними громадських організацій, які нині опікуються переленцями з Криму, сьогодні на території «материкової» України  вже мешкають понад 15 тисяч таких українських громадян.

Самі переселенці та активісти, які ними опікуються, зазначають, що допомога біженцям з боку влади є неефективною, некомплексною, не має визначених орієнтирів та розвитку. 

Серед іншого вказується й на невиконання гарантій соціального захисту, передбачених законом "Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованих територіях", а також неефективність процедури реєстрації переселенців.

Багато хто з них донині  не зареєстрований – адже, телефонуючи на урядову "гарячу лінію" з питанням, чим їм можуть допомогти, вони фактично отримують відповідь - нічим.

Донині немає й централізованого координування допомоги переселенцям, коли вони реєструються у регіональних представництвах Міністерства праці та соціальної політики.

Відтак, Карітас України розпочав новий проект під назвою "Пункт допомоги у надзвичайних ситуаціях", який спрямований на допомогу та опіку переселенців.

Головна мета проекту полягає у наданні можливості проживання, підтриманні зв'язку та оцінці потреб переселенців з Криму на території Західної України; також важливо визначити прогалини у забезпеченні їхніх потреб; створити базу даних переселенців; запропонувати програми, що будуть відповідати потребам, визначеним згаданим проектом та зробити їх пріоритетними для фінансування та впровадження.

Проект Карітасу України щодо допомоги переселенцям з Криму включатиме наступні складові:

1. Збір та поширення продуктів харчування та речей (одяг, взуття тощо).

2. Допомога у правових питаннях (вироблення документів, оформлення пенсій та соцдопомоги тощо).

3. Психолого-соціальний супровід (індивідуальна та групова робота з дітьми та дорослими).

4. Транспортні послуги (проїзд від залізничного вокзалу до місця проживання, переїзд з одного місця проживання до іншого).

5. Проживання (надання житла у приміщеннях регіональних організацій Карітасу України, пошук інших можливостей для проживання на безоплатній чи платній основі).

6. Працевлаштування (перенаправлення до центрів зайнятості, пошук працевлаштування соціальними працівниками Карітасів, створення умов для самозайнятості).

Як зазначає Григорій Селещук, координатор проекту:

«Допомога від Карітасу України (як разова матеріальна, так і комплексна і щоденна) надалася і надається близько 300 переселенців. Відтепер заплановано збільшити її втричі. Це не грандіозний масштаб, але в цьому є частка нашого підходу: не кількісний вимір, а якісний. Надати сім’ї продуктовий пакет чи одяг – це одна річ, а проаналізувати та комплексно допомогти по-різному усім членам сім’ї чи спільноти – це вже зовсім інший рівень, який вимагає важливих ресурсів, знань і навичок. На що, ми, власне, орієнтуємось і чого будемо досягати».

Біженці 2 550

Також працівники Карітасу Європи та консультанти Католицької служби допомоги будуть надавати  технічну підтримку під час попередньої стадії планування більш масштабного реагування на проблему та готові допомогти задіяти структуру, що вважається необхідною для початку ефективнішого вирішення проблем більшої кількості переселенців, а також  надати підтримку в залученні додаткових ресурсів. Отож, задля оптимально ефективної реалізації проекту Карітас України залучає інших консультантів та іноземних колег, які мають безпосередній досвід у роботі з біженцями.

Ігор Галущак

Львів