Секрет Сех-сумісника

Фото з сайту  portal.lviv.ua

Фото з сайту portal.lviv.ua

Сумісник Ірина Ігорівна Сех навіть не збиралася відмовлятися від депутатського мандату хоча б тому, що вона не квапилася влаштовуватись на роботу головою Львівської облдержадміністрації.

Конституція дає депутатам-сумісникам 20 днів на складання повноважень. Про це йдеться у статті 78 Основного закону. Для всіх депутатів призначенців в органи виконавчої влади цей термін уже минув, а віз і нині там.

Хто із законотворців порушує Основний закон

11 квітня під будівлею Верховної Ради відбувся пікет проти суміщення деякими депутатами своїх парламентських повноважень з іншими посадами у владі. Варто зазначити, що пікет не був масштабний. Зібралося близько півтори сотні маніфестантів, які принесли із собою банери із зображенням таких чиновників в образі двоголових людей.

Тоді ж народний депутат від «УДАРу» Сергій Каплін пообіцяв звернутися з позовом в один із київських судів з вимогою, щоб депутати-сумісники склали мандат. «Я думаю, що я зберу дуже багато громадян під судом, і вони допоможуть судді прийняти правильне рішення, як і раніше допомагали злочинній владі», – зазначив нардеп і додав, що у парламенті нині знаходиться близько 10 сумісників, не уточнивши при цьому, кого саме має на увазі.

За даними Сергія Андрушка (рух "Чесно"), загальний список сумісників виглядає так : Віталій Ярема, перший віце прем'єр – міністр, Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ, Максим Бурак, міністр інфраструктури, Людмила Денисова, Міністр соціальної політики, Валентин Наливайченко, Голова СБУ, Андрій Парубій, Секретар РНБО. А ще 6 голів різних держадміністрацій. Такі народні депутати, як Валерій Лунченко з "Батьківщини", очільник Закарпатської обладміністрації, ще три однопартійці Лунченка – Володимир Шульга, голова Сумської обладміністрації, Юрій Одарченко, очільник Херсонської обладміністрації, Володимир Бондаренко, голова Київської міської адміністрації. Свободівці Олег Сиротюк, голова Тернопільської обладміністрації та Ірина Сех, голова Львівської обладміністрації, Валентин Наливайченко, "Удар", депутат і голова СБУ. А ще Сергій Пашинський, який і народний депутат, і в.о голови Адміністрації Президента.

Робоча правда

На початку квітня «Ні корупції!» направив запит на публічну інформацію до Львівської обласної державної адміністрації. Нас цікавили відповіді на три питанння:

1. Яка зарплата у голови ЛОДА Ірини Сех? (Адже під час свого представлення вона дуже обурювалась розміром зарплати, яка становила близько 23 тисяч гривень, у свого попередника Олега Сала і стверджувала, що це забагато, і в неї такої не буде). І чи нараховуються Ірині Ігорівні відрядження, коли вона їздить голосувати у Верховну Раду?

2. Де мешкає голова ЛОДА у Львові (орендує житло чи живе в готелі)? (Адже пізнім вечором 4 березня після свого представлення вона щиро зізналась, що навіть не знає, де буде ночувати).

3. На якому авто їздить голова ЛОДА?

Відповіді, які надіслав керівник апарату ЛОДА М.Трещов, на ці запитання почнемо давати з кінця.

Отже, за головою обласної державної адміністрації Іриною Сех закріплено службовий автомобіль марки Skoda-Super B, 2005 року випуску. Як уже писав «Ні корупції!»,  раніше на цьому авто їздив заступник голови – керівник апарату, а за самим головою було закріплено авто значно вищого класу Мерседес Бенц S500L, 2004 року випуску. Тобто, тут пані Сех або виявила скромність, або цю скромність виявили за неї.

Також керівник апарату ЛОДА Трещов повідомив, що у Львові голова ЛОДА не мешкає. Згідно з декларацією про її доходи,  єдина нерухомість, яку вона має, – це квартира загальною площею 50,4 квадратні метри у Бродах. Виходить, Ірина Ігорівна щодня долає 200 км тільки щоб ПОБУТИ головою ЛОДА.

Дійсно ПОБУТИ, а не ПОПРАЦЮВАТИ, оскільки Ірина Ігорівна, яка була призначена на посаду голови обласної державної адміністрації відповідно до Указу Президента України від 02.03.2014 №212/2014 досі не оформилася на роботу в ЛОДА, тобто, не занесла трудову книжку, і табелювання відпрацьованих нею годин відділ кадрів не веде.

«За період роботи в обласній державній адміністрації з 04.03.2014 до сьогодні заробітна плата та кошти за відрядження Сех І.І. не нараховувалися», - так звучить відповідь Трещова на запитання «Ні корупції!» стосовно зарплати голови ОДА

Таким чином, запит про розмір зарплати Ірини Ігорівни по суті розкрив її великий секрет. Призначена в.о. президента Турчиновим головою ЛОДА Ірина Сех фактично не працює головою ЛОДА. Відтак, очікувати в найближчому майбутньому, що вона складе повноваження народного депутата, не варто. Тепер навіть можна говорити про інше – ну, який із Сех сумісник, якщо її трудова лежить тільки в одному місці – Верховній Раді?

Пручання норовливої

На цьому фоні, якщо згадати щотижневі відмовки Сех про те, чому вона не здає мандат, стає очевидним, що вона і не планувала цього робити. Спочатку Сех-губернатор заявляла, що не складатиме мандат, бо «керівництво не уповноважувало її цього робити». Далі Ірина Ігорівна обіцяла скласти депутатські повноваження після стабілізації ситуації в Криму. Потім почала говорити, що її голос іноді є вирішальним, і вона просто не може в такий складний час залишити більшість без нього.

До того ж пані Сех щиро вважає, що оскільки вона є депутатом-мажоритарником, то потрібно провести довибори, щоб на її місце прийшла людина, а нині це зробити неможливо. Чому ж неможливо провести вибори на мажоритарних округах, скажімо, у день виборів Президента, не зрозуміло.

А після того, як голова ВР Олександр Турчинов закликав депутатів-сумісників все ж таки визначитись, де вони хочуть працювати – у законодавчому органі чи органах виконавчої влади – пані Сех придумала відмовку, як законно всидіти на двох стільцях. Вона надіслала прохання в.о. Президента Турчинову з проханням перевести її в статус в.о. губернатора.

Нагадаємо, що раніше саме Ірина Сех критикувала Василя Горбаля, екс-голову ЛОДА, за те, що він порушував законодавство, коли очолив Львівську ОДА і не здав депутатський мандат.
26 серпня 2010 року Львівською облрадою Горбалю була висловлена недовіра. Однією з причин було системне й довготривале порушення статті 3 Закону України «Про статус народного депутата України».

Водночас львівські активісти уже домагаються, щоб під час одного з найближчих засідань сесії Львівської облради депутати розглянули питання про недовіру голові ЛОДА Ірині Сех, оскільки вона не відмовляється від мандата.

При цьому голова Львівської облради «свободівець» Петро Колодій вважає, що рішення про долю Ірини Сех має приймати в.о. Президента Олександр Турчинов. Але пообіцяв, що якщо буде депутатська ініціатива щодо внесення до порядку денного такого питання, то він поставить його на голосування.

Варіації на тему

Чому ж Ірина Ігорівна так затято тримається за депутатський мандат?

1. Причина перша – політична. Як би пані Сех не хотілося, але очевидним є той факт, що лідер її політичної сили Олег Тягнибок навряд чи стане Президентом. Тож, після 25 травня нова мітла може її підмести з посади голови ЛОДА на користь нового очільника.

2. Причина друга (випливає з першої) – тимчасова. Як зазначив у коментарі одному з телеканалів «свободівець» Олексій Кайда, суміщення посад у випадку Сех є нормальним, оскільки вона була відразу була поставлена на Львівщину як кризовий менеджер. От тільки ця відмовка – все одно порушення законодавства про сумісництво. Чи те, що кризовим менеджерам можна, іншим, наприклад тому ж самому Горбалю, зась?

3. Причина третя - кримінальна. Позбавлення депутатського мандата призведе до позбавлення пані Сех недоторканності, що абсолютно не є прийнятним, оскільки, як стверджують деякі ЗМІ, на неї заведено низку кримінальних справ.

Водночас, яка б мотивація особисто для пані Сех та її соратників не стояла за сидінням на двох стільцях, статтю 78 Основного закону ще ніхто не скасовував.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»