Регіональні перинатальні центри – дорога забаганка попередників

Фото: provce.ck.ua

Фото: provce.ck.ua

Обласний перинатальний центр у Черкасах таки добудують, -  повідомив голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко.

«Будівництво слід завершити й не перетворювати його в новий довгобуд, але є необхідність фінансових перевірок цього об’єкту. Сьогодні громадськість вимагає проведення інвентаризації і ревізії таких об’єктів соціальної сфери області, тому спочатку тут попрацюють служби КРУ, а вже після цього ми зможемо обговорювати питання подальшого фінансування», - каже Юрій Ткаченко

Генпідрядник проекту - директор TOB «Черкасиміськбуд» Анатолій Бурський переконує, що будівельники готові завершити зведення об’єкту за три з половиною місяці та при умові належного фінансування.

Для завершення будівництва він просить ще майже 20 мільйонів гривень.

Будівництво обласного перинатального центру на базі обласної лікарні почали ще влітку минулого року. Тоді очільники області та профільних департаментів звітували, що в експлуатацію новий центр введуть до кінця року. А черкаські міські депутати спрямували 3,3 млн. грн. субвенції обласному бюджету на співфінансування будівництва обласного перинатального центру. Загалом ця будова вимагала за тодішніми підрахунками 80 млн. грн.

Як зазначила депутат Черкаської облради Любов Майборода, потреби в будівництві такого закладу нема. Зведення обласного перинатального центру – це відмивання грошей і виконання забаганок київських чиновників у той час, коли медицина просто гине, – вважає депутат.

“За останні два роки ми витратили 200 млн. грн. на будівництво двох об’єктів – обласної дитячої лікарні і діагностичного центру обласної лікарні. Це величезні кошти. Для порівняння: на реконструкцію медичних закладів у 2013 році заплановано лише 3,5 млн. грн.,  – сказала Любов Майборода. – В обласній дитячій лікарні не використовуються площі, вона стоїть напівпорожня. Саме там і планувалося облаштувати обласний перинатальний центр. Є вільний поверх у пологовому будинку №2. Його теж можна використати для облаштування центру”.

Втім, рішенням більшості депутатів міської ради гроші на медичний заклад таки віддали області. Будівництво розпочали. Вже у вересні минулого року керівники Департаменту капітального будівництва облдержадміністрації Олег Різник та ТОВ “Черкасиміськбуд” Анатолій Бурський повідомили, що вже виконано ремонтні роботи, закуплено будівельні матеріали та обладнання на 17,5 мільйонів гривень. У кінці року відкриття відтермінували до березня 2014-го. Не відкрили. Зашкодила революція, - кажуть будівничі.

Відомо, що ще у листопаді минулого року прокуратура області зареєструвала кримінальне провадження, яке стосується розкрадання бюджетних коштів під час будівництва об’єктів соціально-культурної сфери Черкащини. Про це напередодні своєї відставки повідомив екс-прокурор області Геннадій Дем’яненко. Наприкінці лютого пан Дем’яненко повідомив, що до списку підозрюваних потрапив колишній губернатор. Прокурор області каже, що було розкрадено майже 135 млн грн. під час будівництва та реконструкції шкіл, садочків, лікарень в області у 2010-2013 рр.

Станом на початок лютого цього року благоустрій території і зовнішні фасадні роботи центру було завершено, підведено усі необхідні комунікації. Також Департамент капітального будівництва Черкаської ОДА повідомив, що вже закуплено  і медичне обладнання для перинатального центру вартістю 22 мільйони 700 тисяч гривень. Для завершення усіх робіт чекали останнього траншу – 20 мільйонів гривень.

З незрозумілих причин, днями уся інформація на офіційному сайті Черкаської ОДА щодо перебігу будівництва центру, створена до початку березня цьогорік, зникла. Такі дії викликали чимало підозр. Офіційна ж версія така -   «Ми прибрали на сайті ОДА всю інформацію мого попередника Сергія Тулуба і будемо оновлювати офіційну інтернет-сторінку обласної адміністрації,» – сказав під час зустрічі з журналістами Юрій Ткаченко.

Протягом 2012-2013 років відкрито 12 перинатальних центрів у Кіровоградській, Харківській, Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Полтавській, Хмельницькій, Рівненській, Луганській, Запорізькій областях, в Автономній Республіці Крим та місті Києві. До кінця 2014 року сучасні перинатальні центри з’являться і в інших областях. Про це на початку січня повідомив урядовий веб-портал. Будівництво центрів започатковане  Національним проектом «Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства» та ініційоване Віктором Януковичем.

Фото: Урядовий кур"єр

Фото: Урядовий кур"єр

Відкриття більшості таких центрів супроводжували гучні скандали, переважно з підтекстом фінансових зловживань.

Так, у Запоріжжі вибір фірми-підрядника викликав у громадськості чимало підозр. Згідно з інформацією, опублікованою на сайті облдержадміністрації, у вересні 2012 року Управління капітального будівництва Запорізької облдержадміністрації уклало угоду на реконструкцію Запорізького обласного перинатального центру вартістю 53,70 млн. грн угоду з ТОВ «Рубикон Трейдинг», яке відносять до групи «Приват» та українського мільйонера Ігора Коломойського. Невдовзі стало відомо, що тендер серед підрядників провели за неконкурентною процедурою закупівлі «в одного учасника». Про це повідомило видання porogy.zp.ua. «За період будівництва запорізькі очільники не втомлювалися навідуватись до об’єкта та перевіряти якість виконаних робіт. Із кожним наступним візитом збільшувався не лише ступінь готовності, але й суми витрат на «найкращий» перинатальний центр країни. Початковий кошторис передбачав 50,5 мільйонів гривень, із них 38  мільйонів складали бюджетні гроші, 4,5 мільйони подарував благодійник Пінчук, а решта суми лягла на плечі обласного бюджету. Пізніше в облдержадміністрації почали стверджувати, що кошторис будівництва центру становить 72 мільйони гривень, тобто на 22 мільйони дешевше від останніх даних. Станом на жовтень поточного року сума збільшилася аж до 94 мільйонів гривень, з яких 17 мільйонів складала вартість сучасного медичного устаткування. До речі, яке саме додаткове обладнання – в документації не зазначено.

В інтерв’ю «Економічні правді» голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України Владислав Каськів стверджує, що в середньому на 110 мільйонів гривень можна збудувати чотири перинатальні центри,» - пише porogy.zp.ua.

Офіційне відкриття центру в Запоріжжі відбулося 14 листопада 2013 року. Але перші пологи тут прийняли на півмісяця пізніше.

Початок роботи Кіровоградського перинатального центру також не обійшовся без галасу. Щойно його 31.01.2012 року помпезно відкрив Віктор Янукович, поповзли чутки про закриття закладу через будівельний брак і проблеми із технікою.  Про це повідомила ТСН з посиланням на анонімних лікарів. Обласна влада тоді терміново провела екскурсію для ЗМІ і навіть показала першу народжену  у центрі дівчинку.

Мирослава Станкевич