Фермери Львівщини оголосили бойкот хабарникам у держустановах

фото Радіо Свобода

фото Радіо Свобода

Фермери на Львівщині відмовляються давати хабарі корумпованим чиновникам. Відтак вони оголосили антикорупційну кампанію проти системних поборів у державних установах, повідомляє Радіо Свобода.

Якщо влада їх не почує, то погрожують тракторами і комбайнами заблокувати роботу державного земельного агентства і управління юстиції в області. До українських аграріїв долучились іноземні фермери, які працюють на Львівщині.

Як розповіли фермери, бюрократична і корупційна системи руйнують сільське господарство. Так, вартість пального зростає, за державну допомогу фермерам потрібно платити 50% «відкату» від наданої дотації, десятки перевірок різних контролюючих служб:пожежної, міліції, санстанції, ветеринарної, місцевої влади – і за усім цим вимагання хабарів.

Найбільше, зазначають фермери, перешкоджають їм у роботі чиновники державного земельного агентства і управління юстиції Львівщини.

Оксана Сало 17 років займається фермерством у Сокальському районі. За минулий рік її маленьке господарство зареєструвало 10 договорів оренди землі у реєстраційній службі управління юстиції, цього року – удвічі менше. Сало спершу укладає договір із селянами про використання землі, але документ набуває чинності лише після державної реєстрації. Втім, державні реєстратори зволікають з розглядом документів, вимагають додаткові папери, не передбачені законом.

«При тій реєстрації у Сокальському районі, і по всій Україні така ситуація, ми не можемо реєструвати договори. Вони реєструють два-три договори на день. Я сію, а у мене незареєстровані договори, і я не знаю, чи зберу урожай», – скаржиться вона.

Ще один фермер, керівник підприємства «Західний Буг» Юрій Одноріг розповів, що його госопдарство обробляє 35 тисяч гектарів землі, у нього працюють 450 людей. Підприємство орендує землю у власників і спадкоємців земельних ділянок і не може легалізувати договори оренди землі з громадянами через управління юстиції.

«Державні реєстратори незаконно відмовляють в реєстрації, затягують час, провокують, щоб ми давали хабарі. З такими темпами реєстрації нам знадобиться 18 років, бо тільки на нашому підприємстві накопичилося понад 11 тисяч підписаних зі власниками землі договорів. Замість того, щоб розвивати бізнес і поліпшувати економіку в області, ми змушені постійно боротись з бюрократією та хабарництвом чиновників в управліннях держкомзему та юстиції у Львівській області», – зазначив Одноріг.

За словами фермерів, обласне управління юстиції лобіює інтереси окремих бізнес-структур, сприяють рейдерському захопленню земель, які маленькі господарства обробляли не один рік. З такою ситуацією зіштовхнувся Тім Нандельштедт, німецький інвестор, який 5 років має фермерське підприємство у Миколаївському районі Львівщини. Інвестор не розуміє і не хоче розуміти слово «хабар» і «корупція».

«Ми працюємо чисто, сплачуємо усі податки, усі люди працюють офіційно. Але у жовтні наші земельні ділянки намагалися захопити. Так виходить, що те, що ми вирощуємо, можуть нелегально зібрати інші і мати на цьому зиск», – каже німецький фермер.

А тому чоловік не радить своїм німецьким друзям наразі вкладати кошти в бізнес в Україні через несприятливі умови для ведення підприємництва і корупцію. «Я від жовтня кажу їм «ні», прошу, щоб зачекали. Я був на Майдані і вірю, що Україна буде іншою, бо за іншу країну загинули люди», – зазначає Тім Нандельштедт.

Зацікавити інвесторів, щоб запрацювала українська економіка, можна, лише подолавши корупцію, наголошує він.

Сільськогосподарські виробники про свої проблеми розповіли очільнику обладміністрації Ірині Сех, яка, до слова, сама порушує законодавство, бо не здала мандат парламентаря. Однак після зустрічі минув тиждень, а ситуація з державною реєстрацією так і не змінилась. Підприємці вимагають звільнити з посад корумпованих чиновників з управлінь державного земельного агентства та юстиції в області. Бо в іншому разі заблокують роботу установ тракторами і комбайнами.

Тим часом працівники реєстраційних служб районних управлінь юстиції у Львівській області наголошують, що технічно ( бракує кадрів) не можуть прийняти більше ніж 5-10 заяв у день, а то й протягом тижня. Тому це і є причиною такого зволікання з державною реєстрацією. Керівництво державного земельного агентства і управління юстиції утримується від коментарів щодо звинувачень, які лунають від фермерів.

Нагадаємо, згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», більшість українців вважають, що передусім у державі потрібно провести реформи у боротьбі з корупцією (63%) і в економіці (61%).