Бойкот російських товарів набирає обертів і приносить відчутні результати

Без іменіАктивісти бойкоту російських товарів більш як місяць тому відновили кампанію «Не купуй російське!»

Після початку агресії Росії проти України молоді люди знову, як і після початку торговельної блокади у серпні торік, закликали українців відмовитись «фінансувати кулі та танки, які будуть використані проти українців».

З часу, що минув, можна з впевненістю говорити, що кампанія набула всеукраїнського поширення, завдавши збитків російським виробникам товарів. Продажі впали на 40%.

Втім, активісти протягом усієї кампанії наголошують, що не це для них є головним. За словами патріотів, їхня мета – показати, що українці в усіх регіонах виступають проти дій Росії, і що «зелених чоловічків» тут не зустрінуть із хлібом та сіллю.

Як починалось

Про відновлення кампанії оголосили активісти руху «Відсіч» 2 березня на своїх спільнотах у соцмережах.

Вже через кілька днів бойкот товарів підтримали самоорганізовані активісти у Львові. Там само почали з’являтися листівки з переліками російських брендів.

Дуже скоро листівки стали поширювати й у Києві та інших містах України, однак ще швидше до кампанії долучилися власники торговельних мереж.

Магазини, переважно у західних регіонах, стали масово відмовлятися від продажу російських товарів.

Деякі супермаркети почали позначати на цінниках країну-виробника. А мережа супермаркетів «BILLA» навіть розмістила на них прапори держав, у яких виготовлений товар.

Флешмоби «Російське вбиває!»

«Фішкою» активістів агітації за бойкот російських товарів стали флешмоби, які отримали назву «Російське вбиває!»

Молоді люди ледь не кожного дня стали через соцмережі та внутрішні розсилки збиратися у визначених супермаркетах, де в узгоджений час усі разом падали на підлогу ніби замертво.

Image00029

Image00078

В руки активісти беруть собі російські товари. Декілька людей під час «мертвої сцени» стають з плакатами, з яких стають зрозумілими причини та мета дій активістів.

Image00034

Image00035

Як пояснила активістка Катерина Чепура, «трупи» символізують людей, українців, яких можуть вбити, умовно кажучи, російськими кулями, купленими за гроші від російських товарів.

Через 5 хвилин активісти разом встають та розходяться.

Перший флешмоб активісти провели 15 березня у супермаркеті «Перекресток» на Дарниці у Києві. Символічно, що активісти обрали магазин з мережі, яка належить російським власникам.

З Києва флешмоби поширилися по Україні і на сьогодні вже відбуваються в магазинах  Херсона, Миколаєва, Одеси, Вінниці, Дніпропетровська, Черкас, Полтави, Львова та Білої Церкви.

Окрім супермаркетів, активісти «падали» також біля мобільних кав’ярень, у ресторанах мережі Макдональдс та у їдальні «Трапезна» Києво-Могилянської академії.

Image00012

Як пояснили активісти, у київських «кав’ярнях на колесах» дуже поширеною є практика продавати чаї російського виробництва. Продаж таких чаїв у «Макдональдсах» є фактом, однак, окрім того, ця мережа використовує ще й російські соуси. У «Трапезній», окрім іншого, багато російських шоколадок.

Також флешмоби відбулись і на автозаправках «ТНК» і «Лукойл».

Кияни побачили «бойкотівські» надписи на асфальті

Паралельно активісти у Києві та Львові провели низку нічних графіті-розмалювань із закликами не купувати російське.

Біля кіосків з білоруською продукцією з’явилися також заклики бойкотувати білоруське.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Як пояснили активісти, на голосуванні в ООН окупацію Криму підтримали 10 країн, серед яких була і Білорусь.

Активісти акцентують, що таким чином намагаються вплинути на білоруську владу, яка час від часу стає союзником Росії.

Окрім того, активісти зауважують, що кіоски з білоруськими продуктами, косметикою тощо належать особисто президенту Олександру Лукашенку.

Слід зазначити, що серед опитаних журналістом «Ні корупції!» киян, надписи щодо бойкоту білоруського сприймали не всі, на відміну від надписів щодо бойкоту російського.

Реакції та перешкоджання

Під час проведення флешмобів люди переважно позитивно сприймають ідею активістів, хоча спочатку у відвідувачів та персоналу часто виникає нерозуміння та переляк.

Кілька разів, скаржаться активісти, «мертвих» навіть намагалися привести до тями, думаючи, що вони втратили свідомість.

Однак подекуди активісти натрапляли на хамство, переважно з боку охоронців та персоналу магазинів. У більшості таких випадків на захист флешмоберів одразу ставали звичайні люди.

Серйозні випадки безчинства трапилися, як повідомляють активісти, лише двічі: у магазині «Фора» по вул. Лайоша Гавро, 20 у Києві та у супермаркеті «Край» по просп. Героїв Сталінграда, 13 у Миколаєві.

У Києві працівниця персоналу, ймовірно начальниця, спочатку погрожувала активістам, а після завершення флешмобу разом з охоронцями намагалася забрати та, за словами свідків, розбити фотоапарат активіста-фотографа Тараса Троцюка.

Його заблокували в магазині, однак активісти за допомогою міліції, яка несподівано з’явилась, швидко звільнили хлопця.

У Миколаєві дії охоронця, адміністратора та працівників були ще нахабнішими. Як було видно із відеозаписів камер спостереження, активістів били, штовхали та силою випроваджували з магазину. Один із працівників, за словами активістів, навмисне ледь не наїхав дівчині на голову.

Вчора активісти прийшли до головного офісу мережі «Край» у Києві, де поспілкувалися з представниками компанії та вручили їм звернення та фото- й відеодокази правопорушень.

Image00096

Image00089

Відповідальний за безпеку мережі «Край» Костянтин Марченков зі свого боку також продемонстрував відеозаписи з камер спостережень.

Після тривалих суперечок директор з персоналу Надія Танасова пообіцяла звільнити найнахабніших нападників. Щодо інших– накласти штрафи.

Один із постраждалих у Миколаєві Мирон Гордійчук висловив сподівання, що отримане покарання та публічне визнання мережею неправомірності дій працівників сприятиме тому, що подібні випадки не повторяться у майбутньому.

Image00066

Результати та реакції на бойкот російських виробників

Бойкот набув неабиякої популярності серед українців. Лише за перших два тижні обсяги продажу російських товарів впали на 40%, про що повідомило ТСН.

Про те, що бойкот працює, повідомляють і в Європейській бізнес асоціації, пише «Лівий Берег».

Втім, відвідуючи супермаркети, можна і самому переконатися у тому, що люди активно цікавляться походженням продукції, яку планують придбати.

Зрозуміло, що падіння продажів не може не хвилювати російських виробників. Вони почали  йти на хитрощі, намагаючись приховати походження товару.

Під час кампанії активісти закликають завжди звертати увагу на штрих-код товару. Якщо він починається на «46», значить, товар вироблено в Росії.

Однак останнім часом російські виробники звертаються до Асоціації GS1, яка порядкує присвоєнням штрих-кодів. Виробники подають заявки на зміну штрих-кодів на українські, адже така можливість існує.

У зв’язку з цим активісти закликали уважніше придивлятися до написаного на пакуваннях товарів. А також - кличуть на акцію до офісу Асоціації GS1, яка відбудеться сьогодні, 9 квітня, о 15:00 по вул. Артема (Січових Стрільців), 26.

Довідка

Нагадаємо, що кампанія «Не купуй російське!» розпочалася 14 серпня 2013 року, одразу після початку товарної експортної блокади українських товарів з боку Росії.

Тоді активісти масово поширювали листівки по всій Україні із закликами бойкотувати російські товари.

З початком Євромайдану хід кампанії призупинився. Однак після початку Кримської кризи та анексії українських земель активісти відновили бойкот.

Фото: Дмитро Карпій, ГР «Відсіч».