Держвласність у Криму треба відстояти

Політехнік Львів 380Маріонеткова влада у Криму нині  продовжує прибирати до рук державну власність України.

Поклала вона око й на такий ласий шматок нерухомості як навчально-оздоровчий табір “Політехнік-1” у Алушті, який є в користуванні Нацуніверситету «Львівська політехніка» на території Криму.

    Директор табору, доцент Інституту архітектури Львівської політехніки Микола Бродський розповів, що ця база практики, навчання та оздоровлення студентів і викладачів з'явилася в Алушті 1956 року.

       Вона споруджувалася коштом і силами колективу університету.

       Нині це комплекс будівель, який може прийняти за зміну  понад 300 відпочивальників. Їх балансова вартість — майже  40 мільйонів гривень, не враховуючи вартості землі.

       Загалом   комплекс складається з 22 об'єктів. Щороку цей рекреаційний  об'єкт приносив у бюджет університету понад 3 мільйони гривень.  До того ж, під цими спорудами — 5  гектарів дорогоцінного кримського узбережжя. А ще - 0,4 гектара пляжів.

         Отож Микола Бродський наголосив: “За табір нам потрібно поборотися!”.

      Він послався на прецедент, який трапився в   1991 році, коли після розпаду СРСР в Алушті, у незалежній Україні, продовжували діяти оздоровчі табори кількох московських інститутів, зокрема, енергетичного та авіаційного. З ними львівські політехніки завжди мали дружні стосунки. До речі, архітектори університету  безоплатно виконали чимало проектних робіт для мерії Алушти.

Політехнік Львів карта 500

      Сьогодні на базі працюють 14 осіб університетської обслуги. Їх тепер попросили переселитися у табір, щоб запобігти мародерству. “Наразі, — розповідає  директор, — нас  ніхто, так би мовити,  за горло не бере, але непроханих гостей можна очікувати у будь-яку хвилину. Адже нова псевдо влада просто не може одночасно проковтнути усю власність...”.

Подальшу ж долю ж табору, напевно, самочинно вирішують міністерство спорту і туризму Російської Федерації і керівники самопроголошеної Республіки Крим у складі РФ.

            Колектив Львівської політехніки, звісно, буде готувати звернення академічної спільноти до провідних університетів Росії про збереження на території Криму баз відпочинку навчальних закладів України. Але  у справедливість теперішньої кримської влади, зрозуміло, мало хто вірить.

    Відтак, на недавній конференції трудового колективу Львівської політехніки делегати вирішили звернутися до Міністерства освіти і науки України  з проханням домагатися  у міжнародних арбітражних судах відшкодування матеріальних збитків, пов'язаних з можливою втратою табору відпочинку в Криму.

            А тим часом підготовчі роботи до відкриття відпочинкового сезону в Алушті призупинено. Бригаду робітників з університету перевели  до іншої бази  відпочинку Львівської політехніки — в селище Коблево, що  під Одесою.

   Коментар: Анатолій Лещенко, заступник директора Департаменту державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Укрдержреєстру:

«Подібні факти ще раз доводять, що єдність системи державної реєстрації прав власності має бути збережена, а не розпорошена, у тому числі шляхом повернення до органів місцевого самоврядування. Існування єдиної системи як органів реєстрації, так і єдиної комп’ютерної бази, де зберігається вся інформація, - це нині найбільш надійний захист суб’єктів прав власності від будь-яких незаконних дій. Адже така система сприяє реалізації речових прав і виправдовує себе особливо у світлі останніх подій в Криму. Нова єдина система по всій Україні зручна й тим, що для державної реєстрації прав власності на нерухоме майно на території Автономної Республіки Крим, власник такої нерухомості може звернутися до органів державної реєстрації прав, скажімо, Херсонської та Запорізької областей завдяки існуванню єдиної бази даних. І ті права власності, що виникли у свій час, у будь-якому випадку визнаються і визнаватимуться Україною. Безумовно, якщо матимуть місце незаконні посягання на майно за теперішніх складних обставин, завжди є міжнародні судові інстанції. Вони, виходячи із законодавства України, братимуть до уваги усі факти реєстрації речових прав, у тому числі тих, що відбувалися до 2013 року».

 Ігор Галущак,   Львів