Чи готовий уряд до відкритості?

10153738_660652767304773_1967874229_n

Днями Transparency International Україна організувала експертну дискусію по питанню відкритого врядування в Україні.

Як відомо, в межах міжнародної ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" Україна має розробити План дій на наступні роки. Саме про виклики та можливі шляхи їх подолання говорили експерти.

Чи готовий уряд до відкритості?

Державні та громадські експерти під час робочої зустрічі напрацювали першочергові рекомендації для якісних змін уряду в сторону відкритості.

Днями відбулася експертна дискусія на тему: «Як зробити Кабінет Міністрів України взірцем відкритого урядування?». До неї Transparency International Україна запросила представників органів публічної влади, державних та громадських організацій, незалежних експертів із відкритості врядування. Мова йшла про готовність нового уряду до розробки та впровадження ефективного Плану дій в рамках міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд».

Для того, щоб новий План дій був дійсно ефективним Кабінет Міністрів обіцяє значно розширити практику співпраці з громадськістю. Як розповіла Наталя Окша, заступник директора департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, наразі взаємодія з громадськими експертами відбувається нерегулярно, адже не всі міністерства проводять такі зустрічі: «Наприклад, за минулі роки найвідкритішими до взаємодії з громадськістю виявилися Міністерство юстиції, Міністерство освіти і науки, Міністерство охорони здоров’я. Саме на їхньому рахунку найбільше громадських обговорень про імплементацію принципів відкритого врядування», - повідомила Наталя Окша. Крім того, наразі ще не визначено урядову особу яка буде займатися питаннями відкритого врядування: «Кандидатуру буде визначено та погоджено протягом двох наступних тижнів, адже ми плануємо прийняти План дій до 1 червня», - підкреслила пані Окша. Урядовці сподіваються що робоча група за участі громадських організацій швидко та амбітно напрацює дорожну карту впровадження відкритого врядування для України на наступні роки. Для цього заплановано ініціювати експертну дискусію в Києві, а потім продовжити її в регіонах.

За словами Олексія Хмари, виконавчого директора Transparency International Україна, громадські експерти також планують ініціювати широке обговорення: «ТІ-Україна пропонує з квітня розпочати велику публічну дискусію про стан врядування. Поки відкрите вікно можливостей для змін - необхідно ним користуватися».

Під час зустрічі, незалежний експерт Денис Ковриженко представив результати дослідження стану відкритості органів публічної влади України за допомогою карти показників. Подібний підхід дозволяє методично та системно виявляти прогалини у законодавстві та розробляти механізми їх подолання: «Найбільша існуюча законодавча прогалина це те, що проведення публічних консультацій необов’язкове для всіх органів влади. Консультації передбачені не на кожній стадії циклу прийняття рішень». На думку експерта, наявність реєстрів зацікавлених сторін на зразок тих, які діють у Європі, зробила б консультаційний процес більш професійним та дієвим.

Головні проблеми відкритого врядування та шляхи їх подолання

Нагадаємо, стандарти відкритого врядування розроблені Transparency International наступні:

1. Уряд має прийняти і належно здійснювати політику щодо власної прозорості і підзвітності та гарантувати участь громадян в ухваленні рішень;

2. Усі мають право на доступ до інформації без пояснення причин, у прийнятні строки, та без виключень, окрім встановлених законом;

3. Уряд має прийняти і впроваджувати політику відкритих даних, публікувати інформацію завчасно та у відкритому форматі.

Експертна спільнота під час робочої зустрічі окреслила головні проблеми по цим напрямкам та напрацювала ряд ідей для їх подолання.

Так, наприклад, головними проблемами підзвітності органів влади являється відсутність декларування інтересів у публічному доступі. Тож експертами визначено, що насамперед, необхідно прийняти закон про конфлікт інтересів та створити відповідний контролюючий орган.

Для впровадження системи відкритості даних, перш за все треба на законодавчому рівні створити єдиний відповідальний орган по впровадженню інформаційно-комунікативних технологій. Крім того, має відбутися інформаційно-просвітницька кампанія для населення щодо можливостей електронного врядування.

Для ефективної участі громадськості у прийнятті рішень, необхідно провести інвентаризацію контактів та інформації про активні неурядові організації, які хочуть долучитись до прийняття рішень. Це потрібно для того, аби громадяни знали, до кого можна звернутись із власними пропозиціями.

Найбільше рішень було запропоновано для покращення доступу до інформації. Перш за все, необхідно щоб секретаріат КМУ розробив заходи по імплементації нещодавно прийнятого законопроекту №0947 який значно розширює доступ громадян до публічної інформації - державного та місцевих бюджетів, зарплат / премій / пільг держслужбовців, генеральних планів міст. Також необхідно доручити Держкомтелерадіо провести навчання для громадян та службовців з приводу прийняття цього законопроекту. Також було запропоновано публікувати річні кошториси судів та зобов’язати суди оприлюднювати порядок розгляду справ.

За результатами зустрічі розпочато фіналізацію експертних пропозицій та рекомендацій. Вони будуть узагальнені до 07 квітня, оприлюднені на громадських ресурсах та передані уряду для включення в План дій з впровадження в Україні в 2014-2015 роках ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» (Open Government Partnership).

Нагадаємо, Україна офіційно приєдналася до глобальної ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» (анг. - Open Government Partnership) 20 вересня 2011 року. Ініціатива була започаткована Президентами США і Бразилії та вже охопила 59 країн світу. Метою ініціативи є забезпечення виконання країнами-учасницями конкретних зобов'язань щодо сприяння прозорості державного управління, залучення громадян до участі в процесах ухвалення рішень, боротьба з корупцією, використання нових технологій для покращення якості рішень влади.