Холодні «гарячі» антикорупційні лінії України

liveinternet.ru

liveinternet.ru

Питанням роботи так званих «гарячих» антикорупційних ліній зацікавилась, коли ми, активісти Євромайдану, вирішили робити бігборди, плакати з закликом до громадян не давати і не брати хабарів.

Надумали вказати там номери цих ліній.

Почали шукати, дзвонити, і з"ясувалося, що навіть якщо людина виявила таке бажання поскаржитись десь комусь про корупцію на «гарячу» лінію, зробити це не так вже й просто.

 По-перше, важко знайти інформацію про те, куди саме телефонувати (не беремо до уваги місцевий рівень, адже саме на дії місцевих чиновників і скаржаться люди, а тому їм хочеться звертатись напряму до Києва). Тому вирішила шукати номери антикорупційних ліній по установах.

На сайті СБУ знайшла номер «гарячої» цілодобової лінії 0800-501-482, на котру, як там пишеться,  «громадяни можуть цілодобово звернутися до Служби безпеки України на конфіденційній основі в разі наявності інформації щодо корупційних дій з боку державних службовців, питань, що заслуговують на увагу контррозвідки і стосуються особливо небезпечних злочинів проти держави, зокрема, державної зради і шпигунства та з інших питань, що належать до компетенції СБ України».

Мої спроби додзвонитись успіху не мали. Ні вдень, ні ввечері.

Наступний номер телефону "гарячої лінії" я знайшла на сайті Генеральної прокуратури України – 0800507001. Як пишеться на сайті, за «ним можна телефонувати у робочі дні з 9 до 18 години і повідомляти про факти порушення прав фізичних осіб-підприємців та господарюючих суб’єктів, незаконного втручання в їх господарську діяльність, тиску з боку органів державного контролю та правоохоронних органів».

Зателефонувала.

Почула таке: «Набраний номер тимчасово не працює. Вибачте».

Ну добре, думаю, в Міністерстві внутрішніх справ точно працюватиме гаряча лінія. Але на сайті знайшла лиш номери кол-центру. Дізнатись, чи це і є гаряча лінія і що воно собою являє,  не вдалось, бо за вказаними там номерами (044) 254-91-02, 0-800-50-02-02 додзвонитись теж не випало.

Багато минулого року було справ щодо хабарництва серед працівників виконавчої служби. Ну де-де, а в Міністерстві юстиції гаряча лінія мусить бути. Виявилось, вона ще холодніша, аніж у попередніх установах. У розділі «Гарячі телефонні лінії Мін’юсту» відкриваємо підрозділ «ЛІНІЯ ДЛЯ ПОВІДОМЛЕНЬ ПРО ВИПАДКИ КОРУПЦІЇ В ОРГАНАХ ЮСТИЦІЇ» і там є… електронна (hotline@minjust.gov.ua) та поштова (пров. Рильський, 10, м. Київ, Україна) адреси. 

Може, думаю,  хоч представницький законодавчий орган слухатиме звернення щодо корупції? Знайшла номер приймальні парламентського Комітету щодо запобігання і протидії корупції, легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, боротьби з організованою злочинністю і тероризмом - (044) 255-35-03.

Але ні. І тут мені не пощастило. Теж не змогла додзвонитися.

Єдине, куди додзвонилась, то був Антикорупційний сервіс «Пульс» Міністерства доходів і зборів України. Там, за номером (044) 284-00-07, оператори збирають інформацію  щодо протиправних дій, бездіяльності працівників міндоходів, митниці.

Як повідомили мені працівники сервісу, вони навіть анонімні звернення приймають. Проте цим людям, на відміну від тих, хто назвався і залишив контактний номер телефону, відповіді не дають, хоча інформацію й перевіряють і дають їй правомірну оцінку.

Лінія працює цілодобово. Відповіді на звернення надаються усно по телефону (в режимі колбек). Якщо людина потребує письмової відповіді, то їй варто в такому ж форматі звертатись. Працівники мені розповіли, що в середньому за робочий день надходить близько 20- 30 звернень. Але буває і 60.

До речі, за цим посиланням також телефонні «гарячі лінії» (почасти "холодні") всіх міністерств і відомств.

Видається, що наразі, у час, коли люди готові говорити про беззаконня, які чинились-чиняться, варто зробити таки хоча б одну уніфіковану дієву «гарячу» антикорупційну лінію, котра б акумулювала всі звернення, а потім перекеровувала їх відомствам.