Не за квоти ми стояли на Майдані!

1888819_586478071444159_1711313672_o

25 березня близько півсотні переяславців (м.Переяслав-Хмельницький, Київська область), серед яких були депутати місцевих рад, фермери, студенти і просто небайдужі мешканці Переяславщини, пікетували органи державної влади у Києві.

Чому? Бо, як не прикро, іншого законного способу бути почутими, сьогодні не видно.

Причиною поїздки стали незрозумілі кадрові призначення. Нагадаю, що ще три тижні тому на віче було вирішено пропонувати на голову Переяслав-Хмельницької РДА Ярослава Потапенка.

Несподівано з’ясувалося, що на цю посаду претендує заступник голови РДА Валентина Губар від ВО «Батьківщина», а потім на сайті Київської обласної державної адміністрації з’явилася кандидатура Ірини Миколаєнко.

А де Потапенко? Чому? попри обіцянки голови обласної адміністрації Володимира Шандри розглянути всі кандидатури, обговорюється тільки одна: від «ВО Батьківщина»? Що це за квоти політичних партій, згідно з якими головою РДА вибирають не за професійними, організаційними, людськими якостями, а за належністю до певної політичної сили?

Знайти відповіді на ці та інші запитання збираємося у столиці. Восьма ранку. Спочатку приходимо під адміністрацію Президента. Сірі величні будівлі, поряд із якими кожна людина почувається маленькою і пригніченою. Стаємо навпроти входу, неподалік будинку із химерами. Не встигли розгорнути плакатами, до нас підходить охоронець. Каже, що потрібний дозвіл на мітинги від Київської влади. Потім підходить чоловік у костюмі, представляється нещодавно призначеним комендантом будівлі, з розумінням ставиться до піднятих нами проблем. Поряд проходять люди, з цікавістю читаючи плакати: «Переяславщина проти квот», «Не за квоти ми стояли на майдані», «Квотний принцип – зрада майдану», «Переяславщина за Ярослава Потапенка» - дехто фотографує. Кілька разів люди підходили і запитували: «Хто такий Потапенко?» Зізнавалися, що думали,  це новий претендент у Президенти. Перший, хто до нас підійшов із нардепів, - ударівець Сергій Аверченко, обіцяв підтримку, радив, до кого звернутися.

1978461_586478631444103_2133055057_o

Через годину рухаємося колоною до Верховної Ради. Дорогою до Ярослава Потапенка підходять журналісти, він розповідає мету нашої акції, вони запитують про вбитого тієї ночі активіста «Правого сектора» Сашу Бєлого, схиляючи до думки, що його убили свої. Ярослав із цим не погоджується, журналісти, як з’ясувалося пізніше, із російського телеканалу «Мир», помітно розчаровані, потім запитують у Василя Гречки, знову помітне розчарування. Чи «упіймали» вони людину, яка скаже на камеру те, що потрібно їм, не відомо. Наші дороги розійшлися.

1272048_586478914777408_219420550_o

Біля Верховної Ради – людно, чимало хлопців із самооборони, пенсіонери, люди на інвалідних візках. Всі чатують на відомі обличчя. Всі хочуть щось запитати, дізнатися чи попросити. Поряд проходить колишній голова СБУ Валентин Наливайченко, вітається. Григорій Немиря, посилаючись на зайнятість, не знайшов для переяславців кілька хвилин. Віталій Шевченко вислухав нас, але підтримати наше звернення не обіцяв, мотивуючи тим, що він нас не знає. Трішки більше уваги нам приділив депутат по нашому виборчому округу Сергій Міщенко. Він закликав нас не відступатися і добиватися своєї мети.

1398658_586479444777355_816189774_o

Нардепи поспішили на початок пленарного засідання, а нас обступили журналісти. Не можу стверджувати, але мені здалося, що біля Верховної Ради існує своя тусовка мітингувальників. У той день вирішувалося питання про заміну головнокомандувача війська, помітила кількох жіночок, які стояли із плакатами про армію. Тож не дивно, що півсотні людей із небайдужими обличчями, викликали зацікавленість у преси. В нас брали інтерв’ю журналісти із «Айсітіві», 1+1, ТРК «Київ», «Першого національного».

1518621_586480431443923_1877217699_o

Близько обіду вирушили до обласної адміністрації, де нас прийняв заступник голови облдержадміністрації із кадрових питань Дмитро Христюк. Він і розповів про квотний принцип, згідно з яким 12 голів РДА в області рекомендує «Батьківщина», 8 – «Свобода» і 5 – «УДАР». Цікаво, що того дня ми зустріли в адміністрації людей із Іванкова, Макарова, Баришівки, Сквири, які теж були невдоволені несподіваними призначеннями за квотним принципом.

1979114_586480164777283_96597424_o

Ще одним місцем нашого пікету став Кабмін. Особливо приємно під його стінами було зустріти міністра молоді і спорту Дмитра Булатова. Ми познайомилися у січні, коли автомайданівці приїжджали до нас на віче. Тоді машину одного із них незаконно затримали працівники ДАІ, і переяславці приїхали виручати побратима. Дмитро не тільки нас упізнав, але й повідомив, що вже чув про наші пікети. Крім нього, наше прагнення відмінити неконституційні принципи розподілу влади підтримали Олег Рибачук, Артур Палатний, Олег Ляшко і навіть голова національного банку Степан Кубів.
Звісно, ми були того дня на Майдані, звісно, помолилися за душі Героїв Небесної сотні, звісно, поклали квіти до пам’ятника В’ячеслава Чорновола, який загинув 15 років тому.
Не знаю, чи вдалося нам похитнути систему закулісних ігор, внаслідок яких до влади приходить не керівник, а партієць. Але принаймні ми зробили для цього все можливе. Наступного дня біля стін облдержадміністрації зібралися близько двох сотень людей із інших районів Київщини, які протестували проти квотних призначень у своїх районах.

(Інформацію та фото надано Світланою Шевченко).