Гектари безкоштовної землі з рук голови адміністрації на Рівненщині

Віталій Шуль щедро наділяв землею "своїх" людей. Фото: zdolbunivcity.net

Віталій Шуль щедро наділяв землею "своїх" людей. Фото: zdolbunivcity.net

19 березня в.о. президента України Олександр Турчинов своїм розпорядженням звільнив з посади голови Здолбунівської РДА Віталія Шуля. 

Так-так, того самого Шуля, під чиїм керівництвом Здолбунівська райдержадміністрація в останні два місяці 2012 року семи десяткам заявників роздала понад 50 гектарів землі неподалік від обласного центру.

Два десятки з них отримали відразу по два гектари.

Ми вирішили з"ясувати хто, де й чому отримав стільки землі.

Чому поспішали роздати землю? З 1 січня 2013 року вступили в дію зміни до статті 122 Земельного кодексу України. До цього часу державні землі сільськогосподарського використання за межами населених пунктів мали право роздавати райдержадміністрації (РДА). Тепер цю функцію передали органам Держземагенства.
Ще в травні 2013 року ми зацікавились темою роздавання земельних ділянок Здолбунівською РДА. Здолбунівський район тісно прилягає до обласного центру. З північної його частини до Рівного автомобілем можна дістатись за 15 хвилин. Це автоматично підвищує вартість землі.

Попри те, що минуло майже півроку з часу надсилання першого інформаційного запиту з метою доступу до документів, чиновники й далі активно перешкоджають в отриманні інформації. Та попри приховування документів від громади, нам вдалося отримати частину інформації.

Якщо приховування триватиме надалі, ми готові позиватися із головою Здолбунівської РДА, щоб притягнути його до відповідальності та зобов’язати оприлюднити всю інформацію. А оскільки судові розгляди справ в Україні мають тенденцію розглядатися роками, ми  вирішили не затягувати далі і вже оприлюднити першу частину журналістського розслідування.
Нагадуємо, що згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара, а для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара.

Листопад-грудень 2012 року – місяці, коли «доля вибрала» 70 заявників. Можливо, справжніх землевласників ще менше, адже ділянки можна оформити на кількох підставних осіб. Але про це пізніше.
У Законі «Про доступ до публічної інформації» (ч.5 ст. 6) зазначено: «Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна,прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно».

Це означає, що всі розпорядження голови РДА доступні кожному громадянину.
На інформаційний запит журналістів заступник голови Здолбунівської РДА Олександр Федорук протиправно відмовив у наданні інформації.vidpovid_vidmova
Цікаво, що в самій відповіді міститься цитата із Закону «Про захист персональних даних», яка прямо дозволяє поширювати персональні дані (на документі виділено жовтим). Адже є закон, яким це передбачено, і є право людини на інформацію, закріплене в Конституції України.
Після скарги в Здолбунівську районну прокуратуру копії розпоряджень голови РДА надали, але…vidpovid_zemla_1

Копії неякісні, на деяких не видно навіть номеру та дати документу. Та найгірше інше – інформацію про осіб, хто й де саме отримав земельні ділянки, приховали.

Ось такий вигляд мають копії розпоряджень голови РДА. Медіа-юристи називають це наданням неповної інформації – адміністративне правопорушення, яке передбачає штраф від 425 до 850 гривень

Прокуратура не притягує винних посадовців до відповідальності й не зобов’язує надати інформацію. Натомість обіцяє розібратися – і кілька тижнів зволікає.

Відсилаємо новий запит в РДА й отримуємо нову відмову.

Пишемо знову скаргу. Прокуратура знову вносить аналогічне подання на ім’я голови РДА. У прокуратурі також обіцяють в разі потреби судитися з РДА.

Поки чекаємо відповіді, проаналізуємо наявну інформацію.

З усіх розпоряджень голови РДА за останні два місяці ми не взяли до уваги видачу землі власникам паїв за сертифікатами, які видавалися ще в 90-х.

Серед тих, хто залишився:

25 «садівників» – тих, хто отримав землю для індивідуального садівництва від 6 до 25 соток (всього 2,3 гектара).

22 «огородника» – ті, хто отримав землю для ведення особистого селянського господарства від 10 до 60 соток (всього 5,6 гектара).

23 «гектарника» – ті, хто отримав землю для ведення особистого селянського господарства – переважно по максимуму – по 2 гектари (всього 44,4 гектари)

Разом близько 52 гектарів.

Прокуратура оскаржила у суді ненадання інформації адміністрацією про щасливих власників земельних ділянок.

Розглядав позов Рівненський окружний адміністративний суд, суддя Кравчук Т.О. Перше ж засідання 17 грудня 2013 року виявилось результативним. Напевне, настільки очевидними були аргументи Здолбунівської прокуратури та сформованих інформаційних запитів порталу Здолбунів Сітіі в додачу свідомі чи несвідомі, але перекручування фактів, самої суті інформаційних запитів Здолбунівською РДА, що теж відмітив суд у своєму рішенні (а це буває дуже рідко, для цього дуже треба було постаратись професіоналам із юридичного сектору РДА, щоб навіть суд відмітив це у своїй постанові).

Кажуть, працівники юридичного відділу РДА дуже хвилювались і запевняли голову РДА В.Шуля у своїй правоті і майбутньому судовому рішенні на користь чиновників. У противному випадку недовго не лише догану отримати, а й заяву писати, яку ще встигне підписати голова адміністрації, якому і самому оголосили недовіру депутати районної ради. А, може, варто почати з того, як і кого призначали керівником відділу чи то сектору?

Спеціалісти РДА не пошкодували ні паперу, ні чорнил у копіювальних апаратах двічі видавати по 200-300 сторінок копій розпоряджень із заретушованими даними, надрукувати заяви для осіб, що фігурували у розпорядженнях і надіслали їх людям,  спотворюючи суть запиту. Вони повідомляли людей, як випливає із рішення суду, що нібито ЗС звернулось із запитом по кожній конкретній людині і хоче знати дані саме стосовно неї, а також не повідомляли людей, що отримання майна, яке належить державі чи громаді, не є конфіденційною інформацією, а навпаки акцентували на її конфіденційності. Тому і зібрали із отримувачів землі відмови розкривати свої персональні дані.  Відповідач зі сторони РДА у суді принесла  50 заяв, як під копірку надрукованих, підписаних і не змогла пояснити, яке вони мають відношення до інформаційних запитів Здолбунів CITY. Суд чітко говорить у постанові, що:

Суд звертає увагу на той факт, що відповідач є суб’єктом владних повноважень, а тому повинен володіти вимогами вищенаведених статей Закону та усвідомлювати, що відповідно до вимог конкретного закону, така публічна інформація не може бути з обмеженим доступом та не може викладатись із перекручуванням змісту конкретного закону, як це зроблено відповідачем.sudove rishenna (1) sudove rishenna (2) sudove rishenna (3) sudove rishenna (4) sudove rishenna (5) sudove rishenna (6) sudove rishenna (7) sudove rishenna (8)

Після такого трактування постанови суду відповідальні працівники Здолбунівської РДА, які допустили такі непрофесійні дії, могли б бути звільнені у цивілізованій країні.

Коментує юрист Інституту розвитку регіональної преси Олександр Бурмагін:

“Я небагато бачив настільки обгрунтованих позицій суду із таким глибоким аналізом чинного законодавства і висновками з точки зору саме прав людини. Заслуговує на увагу застосування судом трискладового тесту для обмеження доступу до інформації із статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, а також акцент на тому, що в законодавстві існють спеціальні норми-виключення із загальної сфери захисту персональних даних. Також суд чітко зазначив, що мають бути відкритими всі документи, які стосуються розпорядження комунальною землею. Для ЗМІ та журналістів, які висвітлюють зловживання у земельній сфері, – це дуже корисний прецедент”.

Повний текст рішення суду вище. Ми  направили повторний запит разом із цим рішенням суду до Здолбунівської РДА і очікували на відкриття прізвищ як новоспечених власників земель, так і “гектаро-садоводів” які отримали гектари у привабливих місцях на Здолбунівщині. Нагадаємо, що у Рівному роздача землі “садоводам” спричинила політичні розбірки та навіть створення нової фракції у Рівнераді.

І ось довгий шлях із пошуку та оприлюдненню списків як звичайних землеволодільців, яким пощастило таким стати за часів правління представника режиму Януковича в районі, так і відвертих сімейних кланів Гектаросадоводів (образне визначення тих, хто отримав землю гектарами у приватну власність, часто сім’ями, коріння має від подій у Рівнераді, де був скандал із роздачею безкоштовних земельних ділянок “блатним заявникам”) Шуля закінчився. Допоміг …не суд і прокуратура..допомогла революція і рішення президії Здолбунівської районної ради, яким зобов’язали в.о голови Здолбунівської РДА надати ці розпорядження.

Вони (копії розпоряджень) опрацьовані, і до вашої уваги прізвища та ділянки, які були відібрані для публікації за такими критеріями (та/або):

  • Надані в останні місяці, коли голова РДА мав право своїм розпорядженням роздавати землі в районі
  • Розміри земельних ділянок значно більші, ніж ті, що зазвичай надавались
  • Власники земельної ділянки мають місце реєстрації поза межами Здолбунівського району
  • Чиновники, судді, прокурори, міліціонери, депутати різних рівнів та їх родичі

МИ нікого наперед ні в чому не звинувачуємо, але дані списки повинні стати предметом детального вивчення в т.ч Державної сільгоспінспекції Рівненської області, Держагенції земельних ресурсів, прокуратури, які можуть надати інформацію щодо того, ЧИ МАЛИ ПРАВО усі зазначені у списку особи на отримання даних ділянок і чи таке надання відбувалось без порушення діючого законодавства. Особливо це стосується НЕ місцевих громадян, які дивним чином опинились у списках розпоряджень, які підписував наш рівненсько-тернопільський легіонер Шуль.

А про моральну сторону питання, а також про взаємозв’язки родинні чи професійні, які дозволили тому чи іншому заявнику отримати по 2 гектари землі, вже можна говорити, в т.ч в коментарях. Звісно, одна справа – 60 соток у Півчі під батьківською хатою, а інша справа – 6-8 гектарів на небідову сімейку.

Лідерами любові до земельних ділянок з рук Шуля стали:

1.Сімейство Мельник – Ростопка – ВІСІМ гектарів

 

melnik2 melnik1 melnik4 zemla_Zdolbuniv_RDA _1

Знайомтесь: Сергій Мельник, депутат Здолбунівської районної ради від партії Регіонів, засновник газети «Дзеркало Здолбунівщини», підприємець, житель с.Здовбиця. Памятаєте, це саме той підприємець, про якого Ні корупції вже писала. Дивись «Добровільно-примусова передплата на Здолбунівщині»: 1 частина2 частина3 частина.

Тепер зрозуміло чим віддячував голова РДА підприємцю за політичну рекламу в партійній газетці.

2.  Сімейство Малахових – ШІСТЬ гектарів

zemla_Zdolbuniv_RDA_2 malahov

Знайомтесь: Віктор Малахов, підприємець-перевізник, депутат Здолбунівської міської ради від партії Регіонів, проживає у м.Здолбунів

3. Сімейство Васильчуків – ЧОТИРИ гектари

vasylchuk1

Знайомтесь: Валерій Васильчук, підприємець, депутат Здолбунівської районної ради від ВО «Батьківщина», проживає в с.Здовбиця

4. Сімейство Зайшлих – ЧОТИРИ гектари

зайшлий1 зайшла

Знайомтесь: Зайшлий Василь Парфенович – сільський голова Білашева, Зайшла Тамара Василівна –держреєстратор представництва Держземагенства у Здолбунівському районі

5. Стасюк Тетяна Миколаївна – ДВА гектари в Будеражі.stasjuk stasuk1

Буквально на днях на сайті  ЗС публікували колективне звернення жителів Будеража, де згадується  Стасюк Т.М разом із Стасюком Миколою Миколайовичем. Поглянемо на склад депутатів Рівненської районної ради, гм, напевне, збіг? Обидва депутати, обидва регіонали, ставочок, земелька.

6. Сімейство Дроздів – Гусак – ШІСТЬ гектарів на території Здовбицької сільської ради.

drozd

Знайомтесь: Дрозд Роман Володимирович – головна дійова особа, адже рішення виписані на його маму, дружину й тещу. Зовсім ще нещодавно заступник голови Здолбунівської РДА, єдиний із гектаросадоводів, на кого складений протокол про корупцію. Депутат Здолбунівської районної ради від Народної партії.

4 травня згідно з постановою Здолбунівського районного суду вказану особу визнано винною у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП, та піддано стягненню у виді штрафу в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою апеляційного суду Рівненської області від 13 червня рішення суду залишено без змін, а скаргу посадовця органу місцевої влади — без задоволення. Корупціонера звільнено із займаної посади. Але всі ділянки залишились і назад у власність територіальної громади не повернуті.

Список осіб, що отримали землю за розпорядженнями голови

Здолбунівської РДА В.Шуля

spisok_0 spisok_1 spisok_2 spisok_3

На останній сесії Здолбунівської райради прозвучала пропозиція відібрати землю і надати на потреби багатодітним чи малозабезпеченим. Нажаль у законах такої норми ще не придумали…