Від державної стоматології до сімейного бізнесу

Ужгородці називають Юрія Пересту серед лобістів перетворення державних стоматполіклінік на приватні. Фото:anons.uz.ua

Ужгородці називають Юрія Пересту серед лобістів перетворення державних стоматполіклінік на приватні. Фото:anons.uz.ua

Схоже на те, що на Закарпатті придумали новий спосіб отримувати у власність майно, яке сподобалось, – легальне рейдерство.

Такий от «оксюморон» вже довів свою ефективність: державну стоматологічну поліклініку виселили з приміщення для того, аби туди ж вселити приватну.

Рецепт вдалої оборудки – «правильне», тобто відоме прізвище, само собою – зв’язки та грамотний юридичний супровід.

Звідки зуби ростуть

8 листопада 2012-го року працівники лікувально-профілактичного відділення Закарпатської обласної стоматологічної поліклініки отримали листа від Ужгородської міськради. Медикам повідомили: утримують приміщення у неналежному стані – оренду з  ними розірвуть.

Лікарі одразу ж забили на сполох: зверталися до місцевої і обласної влади і навіть до прем’єр-міністра. Втім, їм однаково вказали на вихід.

У департаменті міського господарства досить ретельно шукали приводи для виселення – чи не тому, що хтось із гори поклав око на їх будівлю.

Зауважимо, що розташована вона у комерційно-привабливій місцині – з одного боку спальний район, з іншого – торгово-розважальні комплекси.

Крім того, приміщення будувалося для потреб саме дантистів.

Його у 80-х звели чехословацькі будівельники для місцевого заводу.

У 1994-му році зі згоди уряду будівлю передали у власність ужгородців. Через 19 років місцева влада вирішила приміщення продати.

2 серпня 2013-го року Ужгородська міська рада виставляє стоматполіклініку (рішення №985) на аукціон.

Депутат міськради Ростислав Буланов один із небагатьох, хто був проти: «Клініка обслуговувала не тільки ужгородців, а й район. Тут могли лікуватися і соціально-незахищені люди. За моїми джерелами, заклад закрили лише заради приватного бізнесу. А державним лікарям просто обрізали робочі місця».

Уже наступного місяця – 24 вересня 2013-го року, – відбувається аукціон. Департамент міського господарства оголошення про продаж будівлі у ЗМІ розмістив лише раз – у газеті оголошень.

Чому у муніципальній газеті міста, де можна хоч у кожному номері давати безкоштовну рекламу, оголошення так і не з’явилося, як і на офіційному сайті Ужгородської міськради – питання відкрите. А це вже скидається на елемент продуманої корупційної схеми.

Втім закон формально дотримано: про продаж об’єкту міг дізнатися той, кому це було потрібно.

Будівля закритої стоматполіклініки. Нові власники оперативно почали ремонт

Будівля закритої стоматполіклініки. Нові власники оперативно почали ремонт

 У ролі зубної феї – прокуратура

За два місяці до початку цієї історії – у вересні 2012-го року – у місті спалахнув інший скандал.

У центрі Ужгорода у школі №4 тодішній декан стоматологічного факультету УжНУ Юрій Переста урочисто відкрив стоматкабінет.

Для роботи дантиста забрали кабінет у психолога та лікаря. Це, звісно, не сподобалось батькам,  Які, до того ж, переймалися тим, що школу відвідуватимуть усі охочі пацієнти.

За інформацією «Закарпаття-онлайн», Юрій Переста переконував: у кабінеті лікарі лише оглядатимуть і вчитимуть гігієні ротової порожнини. Стало відомо, що такі кабінети працюють ще у кількох школах міста.

Від безкоштовного огляду дантиста до платного лікування – крок.

Чи саме така схема була справжньою метою відкриття стоматкабінету у 4 школі, тепер з’ясувати важко, позаяк уже у листопаді прокуратура Ужгорода його закрила – знайшли порушення законів.

Виявилося, що місцева влада не мала право надавати приміщення для стоматкабінету, оскільки будівля школи є пам’яткою архітектури.

Далі більше – 14 листопада правоохоронці закон захистили, а через 2 тижні повідомили – стоматологічний кабінет працює у приміщенні… прокуратури!

У прес-службі відомства зазначили – обладнання придбано за рахунок стоматологічного факультету.

У листопаді стоматкабінет випровадили зі школи, а державній поліклініці – вказали на двері.

Можливо, це лише збіг обставин. А можливо – частина продуманої «зубної» схеми, і  на момент закриття поліклініки чиновники точно знали, для чого це роблять.

Головне приміщення обласної стоматполіклініки у центрі Ужгорода

Головне приміщення обласної стоматполіклініки у центрі Ужгорода

 Таємниця прізвища

До участі в аукціоні зголосилося лише два учасники – ТОВ «Аргон Медікал Україна» та ПП «Клініка сімейної стоматології».

З копії протоколу проведення аукціону дізнаємося, що перший учасник за лот навіть не торгувався – запропонував стартову ціну – 1 млн 460 тисяч 600 грн і ні копійкою більше.

ПП «Клініка сімейної стоматології» зробило наступну пропозицію – віддати за будівлю 1 млн. 606 тисяч 669 гривень.

Для чого взагалі «Аргон Медікал Україна» брало участь в аукціоні, не зрозуміло. Фірму за її юридичною адресою – вул. Швабська, 68, – знайти не вдалося, а за контактним номером телефону відповіли, що не мають до неї відношення.

Набагато цікавішою є інформація про переможця аукціону – «Клініку сімейної стоматології». Згідно з даними Державного реєстру, засновниками підприємства, зареєстрованого 26 вересня 2012-го року, є донька нині уже звільненого голови Закарпатської облдержадміністрації Олександра Ледиди – Ледида-Павлюк Олександра (статутний внесок – мільйон 200 тисяч); Таміла Русин – у відкритих джерелах інформації про неї немає (статутний внесок мільйон 600 тисяч).

Прізвище третьої співзасновниці найцікавіше – Ілона Переста – дружина Юрія Перести, – багаторічного декана стоматологічного факультету УжНУ, а нині – проректора вишу.

Нагадуємо, саме Юрій Юрійович лобіював відкриття кабінетів у школах. Пані Ілона теж внесла у статутний фонд мільйон 200 тисяч гривень.

Чи не у іменах засновників криється відповідь, чому мерія Ужгорода погодилася продати приміщення, а Закарпатська ОДА не робила бодай вигляду, що треба захистити підпорядкований медзаклад?

Далі буде...

Ярослав Гулан,

кореспондент

Бюро журналістських розслідувань

«Варто ЗНАТИ!»