Громадськість закликає владу не дати “тендерній мафії” зірвати антикорупційні зміни в законопроекті про держзакупівлі

filarmonia.dn.ua

filarmonia.dn.ua

Три провідні моніторингові громадські організаці України закликають уряд та Верховну Раду не допустити зрив антикорупційних змін в законопроекті про державні закупівлі. Про це йдеться у зверненні організацій до прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, міністр економічного розвитку і торгівлі Павла Шеремети та голов Комітету ВР з питань економічної політики Андрія Іванчука.

Організації вітають схвалення Кабінетом Міністрів 12 березня нової редакції закону про державні закупівлі. Вперше в урядовій практиці він розроблявся за участі громадських експертів та включає ключові вимоги громадськості щодо попередження корупції в державних закупівлях, зауважують організації.

Разом з тим, йдеться у зверненні, спроба нового уряду налагодити жорсткий контроль над державними закупівлями відразу зіткнулася зі прихованим спротивом так званої «тендерної мафії» у Верховній Раді.

“Намагаючись зірвати його найскоріше прийняття, окремі представники фракції Партії регіонів наголошують на збереженні в новій редакції закону ідеї електронних аукціонів (ця норма призупиняється в урядовому законопроекті). Мовляв, саме вони забезпечать справжню відкритість та прозорість”, - зауважують організації.

Тому вони вважають своїм обов’язком проінформувати громадськість про те, що законодавчі положення щодо е-аукціонів в поточній редакції тендерного закону за правління Віктора Януковича були запозичені із законодавства Росії. Вони прямо суперечать стандартам Європейського Союзу та нічого не додають до відкритості процесів державних закупівель, зазначено у зверненні.

“До того ж, в умовах тотального дефіциту фінансування сьогодні сумнівним залишається технічна готовність органів влади України до переходу на е-аукціони. У разі негайного запровадження е-аукціонів фактичними операторами електронних майданчиків можуть стати російські компанії (їхні дочірні підприємства або негласно контрольовані компанії в Україні). Протягом останніх років вони активно лобіюють ці норми в Україні”, - зауважують організації.

За таких умов, йдеться у зверненні, немає жодних гарантій того, що одного дня ці компанії не зупинять електронні торги та не зірвуть життєво необхідні закупівлі для громадян України (харчування для школярів, ліки для хворих тощо). Намагання маріонеткового «уряду» Криму «націоналізувати» «Чорноморнафтогаз» та «Укрзалізницю» роблять такий сценарій цілком реальним.

Організації закликають новий уряд та Верховну Раду докласти всіх зусиль до прийняття нової редакції закону про державні закупівлі, вже погодженої Кабінетом Міністрів.

Звернення підписали директор Центр політичних студій та аналітики Віктор Таран, виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара та голова правління, Центру протидії корупції Віталій Шабунін.