Вічні цінності Львівської митниці

Фото з сайту galinfo.com

Фото з сайту galinfo.com

Можна вважати, що новітня історія Львівської митниці могла розпочатися у лютому 2014 року.

Тоді сталося одразу чотири суттєві події, які мали б започаткувати нову сторінку в її роботі.

Перша – головна: львівські підприємці заявили, що більше не даватимуть митникам хабарів, і закликали усіх робити так само.

«Ми перемогли Януковича. Невже не переможемо якесь нещасне Папазогло (начальник Львівської митниці Сергій Попазогло)?», - підприємці поставили риторичне запитання самі собі і об’єднались у спільноту, що не даватиме хабарів на митниці.

Крім того, підприємці поставили до відома головного митника Львівщини Сергія Попазогло, що бізнес офіційно оголосив боротьбу з хабарництвом при здійсненні експортно-імпортних операцій та при перетині транспортом митного кордону України. Крім того, бізнесмени і митники домовились про створення спільної робочої групи щодо змін нормативних актів, що регулюють зовнішньоекономічну діяльність, спрямованих на зменшення корупції з наступних напрямків.

Друга важлива подія лютого: два тижні підприємці перетинали кордон без хабарів – ніхто не давав і ніхто не вимагав. Це засвідчували самі підприємці у соцмережах і продовжували не вірити своєму щастю.

І третя подія – показова: ВО «Свобода» закликала звільнити  керівника Львівської митниці Сергія Попазогло за те, що він сприяв затримці гуманітарного вантажу з Польщі для активістів столичного Євромайдану.

Це була реальна претензія серед низки сотень інших, які «свободівці» регулярно закидали головному митнику Львівщини під час під час кількарічної боротьби з корупційною вакханалією, яку розвели начебто комуністи руками свого однопартійця Ігоря Калєтніка. Це зі слів самих «свободівців».

Четверта подія – громадянська: люди відчули смак революційних перемог і зрозуміли, що досягнути чогось можна лише згуртувавшись і висунувши єдині вимоги. Так, жителі прикордонних сіл і міст Яворівського району Львівщини, для яких єдиним заробітком є «човникарство», звернулися до нардепів із закликом ініціювати внесення змін до Митного кодексу України стосовно терміну транзиту.

«З дня у день ми перетинаємо кордон, щоб заробити на життя… Наше знаряддя – авто на польській реєстрації. Великим ударом для нас було ухвалення Митного кодексу України щодо терміну транзиту. Лише 5 діб дозволила Верховна Рада перебувати на території України нашим автомобілям на іноземній реєстрації. Навіть за кілька хвилин протермінування на нас складають протоколи, притягують до відповідальності. А коли у нас немає грошей заплатити штраф, накладають арешт на майно, а то й взагалі його конфісковують. Але ніхто не бере до уваги те, що часом по півдоби доводиться стояти в черзі на кордоні. Раніше термін перебування був 10 діб, але наша влада вирішила, що нам занадто добре живеться і вирішила зменшити строк транзиту до 5 діб», - написали жителі Яворівщини нардепам і поскаржились на те, що скорочення терміну транзиту до 5 діб призвело до збільшення поборницького навантаження на кожного «човникаря».

Всі ці безсумнівні позитивні надбання лютого-2014 знівелював березень-2014, який приніс сонце, тепло і відродження вічних традицій і цінностей Львівської митниці.

Ось перша весняна ластівка із сайту davkhabara.org: «Щойно розмовляв із сусідом, котрий возить “товар” з Польщі уже протягом 5 років. Возить, звичайно, “напівлегально”. Дав хабар – проїхав, не дав – стоїш поки не даси. Так от він каже, що хабарів не брали рівно 2 тижні під час активного протистояння в Києві. Натомість уже вчора, коли проїжджав кордон, давши паспорт на перевірку наявності візи, отримав запитання: «Де хабар за проїзд?». І змушений був заплатити, щоб проїхати. Так що на Львівській митниці нічого не змінилося. Змінилися тільки люди, котрі збирають “касу”. І швидше за все, це представники “Свободи". м. Львів. Юрій».

Сергій Попазогло. Фото з сайту gazeta.lviv.ua

Сергій Попазогло. Фото з сайту gazeta.lviv.ua

А це – ймовірне підтвердження такого стану речей. «ОРД» припускає  , що Папазогло зміг домовитися з новою владою : «Одіозний очільник Львівської митниці, ставленик і вірний слуга Калетника І.Г., митар Львівщини підзвітний Дериволкову С.Д., ярий цінитель жіночої статі і ще безліч епітетів. Хто не знає цю фігуру у формі генерала митної служби? Хто не знає про його корупційні схеми, організацію сірих та чорних імпортних вантажопотоків через пункти пропуску Львівщини? Хто не знає про відверте порушення законодавства під час примусового звільнення працівників митнці на виконання забаганок Дериволкова-Калетника? Хто не нає про щомісячні збори коштів з митних постів для керівництва митної служби і для себе коханого, його заяви підлеглим:”я тут бог, нікого і нічого не боюся, все куплено”? Здається, не всі знають. Нова влада не бачить нічого і не чує. А може не хоче…? Вже? За час керівництва цього державного службовця правоохоронцями неодноразово викривалися протиправні дії його підлеглих, але з нього, “як з гусака вода”. Навпаки, столичне керівництво вирішило його заохотити — підвищило у рангу державного службовця. Повстає елементарне питання, чому до сих пір Попазогло С.М. ще на посаді, чому депутати “Свободи”, “Удару”, “Батьківщини” осліпли і оглухли? А, може, він їм вже встиг очі “заклеїти”. Якщо так, то Ви, шановні представники колишньої опозиції, що на кожному кроці клянетеся у вірності громаді, не просто себе ганьбите і дискредитуєте, але й стаєте на один щабель з цим злодієм. Ганьба Вам!!!»

А це - коментарі громадян, що опосередковано підтверджують це припущення "ОРД".

Митн2

Митн1
Тобто, лютневі поривання ВО «Свобода» звільнити керівника Львівської митниці закінчились безрезультатно і нині про звільнення Папазогло вже ніхто не говорить.

А були ж часи - 2010-2012 роки - коли «свободівці» безперервно боролися з Папазогло, звинуваючи його в корупційній змові з комуністами і Ігорем Калєтником зокрема. Що ж змінилося нині?

У 2011-му лідер «Свободи» Олег Тягнибок так характеризував  роботу Львівської митниці і вплив на неї комуністів: «Примітно, що і в нинішньому уряді комуністи зберігають своє, мало не священне право сидіти на корупційних потоках. Для прикладу, митниця, яка є чи не найбільшим корупційним джерелом в Україні, в уряді Азарова-Тігіпка-Табачніка віддана на відкуп комуністам. Звідси і ростуть шалені статки, що їх комуністичні бонзи вже навіть не намагаються приховати.

Кричущий приклад реалій так званої боротьби з корупцією – ситуація на Львівській митниці. Після того як депутати-свободівці розкрили контрабандну схему, запроваджену новим комуністичним керівництвом Державної митної служби, та ще й на гарячому затримали контрабандний вантаж на суму понад 10 мільйонів гривень, влада розпочала шалений тиск на свободівців».

А це – корупційний скандал на Львівській митниці у 2011 році очима «свободівців»:

)

У 2011-му ситуація на Львівській митниці стала приводом для розгляду на сесії Львівської облради. «Свободівці» розкритикували як діяльність митниці, так і методи боротьби з корупцією з боку Держмитслужби: «Сьогодні Львівська митниця і «мзду бере», і «добро дає». Її діяльність описується двома словами — контрабанда і корупція. Функціонують спеціальні фірми, головною метою яких є тіньові схеми. Назву лише дві — це «Веліра» і «Стега». А таких фірм є значно більше», — стверджував  депутат від ВО "Свобода"Андрій Холявка під час сесії Львівської облради 22 лютого.

Під час наступної сесії облради 9 березня «свободівці» ініціювали звернення до президента, прем'єра і секретаря РНБО з вимогою відставки голови Державної митної служби Ігоря Калєтніка.

«Особливо тривожна ситуація за головування п. Калєтніка І. Г. склалася на Львівській регіональній митниці. Тут за вказівками голови ДМСУ проводиться упереджена, непрофесійна і дискримінаційна кадрова політика, під надуманими приводами масово звільняють з роботи працівників — уродженців Західного регіону, а натомість призначають на посади працівників із заплямованою репутацією, але з інших областей… Вважаємо, що голова Держмитслужби особисто причетний до беззаконня, яке чиниться на митниці», — йшлося у зверненні.

У відповідь на це Ігор Калєтнік заявив, що серед звільнених на митниці — багато родичів депутатів Львівської облради, і цим фактом викликана «активність» депутатів: «Безперечно, зусилля по наведенню ладу на Львівській митниці не могли не спричинити опір з боку тих, хто прийшов у місцеву владу, щоб мати можливість прикривати тіньові схеми свого бізнесу, зокрема, пов’язані з контрабандою. І не дивно, що серед 124 працівників Львівської митниці, звільнених у 2010 році за вчинення правопорушень, що сприяли контрабандному ввезенню товарів, є чимало близьких родичів депутатів Львівської обласної ради та інших відомих осіб Львівської області».

Увесь 2012 рік у «Свободи» пройшов під знаком боротьби з комуністами і Калєтніком, зокрема, як уособленням найбільшого зла на митниці.
У 2013-му, коли запрацювало Міндоходів і зборів на чолі з Олександром Клименком, Калєтнік вже не видавався таким страшним, як раніше, оскільки сам боровся за виживання. І таки отримував ситуативні перемоги.

«Свобода» завжди хотіла звільнити керівника Львівської митниці Сергія Папазогло як людину Калєтніка. Коли ж у неї реально з’явилась така можливість,  питання втратило свою гостроту і актуальність.

Як повідомляв «Ні корупції!», на Закарпатті звільнили керівника Чопської митниці, який визнав, що є родичем Калєтніка.

Також на фоні перерозподілу впливу на митні органи цікаво спостерігати боротьбу прикарпатських бізнесменів, які активно розгорнули боротьбу з місцевими митниками-корупціонерами і вийшли на державний рівень. Як вже писав «Ні корупції!», підприємці розкрили корупційні схеми митників і вже домоглися звільнення трьох працівників служби.

На Волині митники не стали чекати нового керівництва і самі звільнились, перерахувавши гроші постраждалим у Києві. На це вплинула совіть чи розуміння непотрібності новому керівництву?

Тепер питання стосовно Львівської митниці? Чи буде все ж таки звільнений одіозний Попазогло, до якого було так багато претензій з боку «Свободи»?

Чи до нього вже претензій нема?

Валентина Новицька, «Ні корупції!»