Як у Броварах громадськість звільняє чиновників-корупціонерів

Фото: Андрій Качор

Фото: Андрій Качор

Після переламних подій Євромайдану 20 лютого, коли в Україні змінилась влада, громадськість отримала довгоочікуваний шанс «позбутися» місцевих чиновників, які, на думку громадян, «зав’язли у корупції по самі вуха».

Броварчанам вдалося доволі швидко відправити у відставку керівництво місцевої міліції.

Люди сподіваються, що на днях буде звільнене керівництво місцевої прокуратури.

А от за припинення повноважень міського голови Ігоря Сапожка доводиться довго й наполегливо боротися.

Керівництво міліції

Ще під час подій 27 січня, коли під тиском громадськості з Броварської районної ради вивели більше 50-ти тітушок, журналіст «Ні корупції!» поставив начальнику міського відділу міліції Сергію Семікопу одне питання. Представника медіа цікавило, чи готова броварська міліція перейти на бік народу.

Журналіст тоді отримав відповідь, що міліція і так на боці народу. Водночас, за даними журналістів «Маєш право знати», міліція того дня брала участь у підготовці провокації проти євромайданівців, які не вдалося зреалізувати через відмову протестувальників від штурму адмінбудівлі.

Після перемоги революції Броварська народна рада ініціювала круглий стіл, де мала відбутися розмова з представниками місцевих правоохоронців та громади.

Засідання відбулося 23 лютого у штабі Броварської самооборони.

Image00001

Із самого початку стало зрозуміло, що спокійної розмови не вийде. Останній випадок із тітушками – лише один епізод, який закинули Сергію Семікопу, а також його заступнику Руслану Хартановичу.

2(38) 3(12)

Сергій Семікоп і Руслан Хартанович. Фото: МВС

Люди, серед яких були як прості жінки, так і кремезні чоловіки із Броварської самооборони, переважно емоційно пригадували конкретні випадки здирництва міліції, покривання наркоторгівлі у місті, затягування розслідувань кримінальних справ на роки, катування людей у відділку тощо.

Претензії висловлювали також і на адресу начальника сектора охорони громадського порядку міськвідділу міліції Руслана Отроха. Він не був присутній на круглому столі. Нагадаємо, що за його головування у Броварах в останні роки міліція регулярно перешкоджала проведенню опозиційних та антивладних акцій протесту.

Накал емоцій був шалений, люди вимагали в Семікопа та Хартановича написати рапорти на відставку. Після деяких вагань вони це таки зробили, після чого у супроводі самооборони відвезли заяви до Міністерства внутрішніх справ.

Серед інших присутніх на круглому столі були також очільники МРЕВ і ДАІ, а також пожежної частини МНС. Заслухавши чиновників, люди взяли в них обіцянку, що відтепер їхні відомства назавжди відмовляються від роботи на засадах корупції та хабарництва.

Міський голова Ігор Сапожко

Sapozhko-Igor-Vasilovich-ofitsiyne-foto

Ігор Сапожко. Фото: Броварська міська рада

 

Довідка

Ігор Сапожко починав свою політичну кар’єру у Броварах ще 2006 року. Тоді він після проведення місцевих виборів увішов до Броварської міської ради за списками ВО «Батьківщина». Цього ж року він обійняв посаду секретаря міської ради.

У 2008, після висловлення недовіри міському голові Віктору Антоненку, Сапожко став виконувачем обов’язків мера.

На виборах 2010 року балотувався в очільники міста від Партії регіонів. Переміг із результатом в 11397 голосів, що становить приблизно 12% від загальної кількості населення Броварів на той час.

21 лютого 2014 року, після перемоги революції, публічно вийшов з Партії регіонів та оголосив про розпуск фракції у Броварській міській раді.

Цього ж дня, після наполягання громадськості, яка зібралася на Народне віче, Сапожко вийшов до людей на мітинг.

Щодо свого виходу з лав партії та фракції міський голова заявив, що він намагається лишатися поза політикою і під час надзвичайно складної ситуації в країні дбав про те, щоб у Броварах все було стабільно.

Втім, людей така відповідь не задовільнила. Найбільше мітингарів цікавило, чому Сапожко вийшов з партії лише у підходящий для цього момент, що вже робив у минулому.

Цього ж дня на засіданні Броварської народної ради нагадали, що ще нещодавно Сапожко та/або працівники міськради координували діяльність тітушок у місті, брали участь в організації поїздок бюджетників на «антифашистські марші», а євромайданівців оголошували «екстремістами».

На засіданні поставили на голосування пропозицію висловити недовіру міському голові. За неї проголосувала абсолютна більшість присутніх.

Image00010

Пізніше, 24 лютого, на велелюдному Народному віче учасники підтвердили висловлення недовіри.

viche_nedovira04-1024x678

Після цих подій активісти декілька разів пропонували Сапожку написати заяву про відставку, на що він не погоджувався.

27 лютого мало відбутися чергове засідання сесії міськради, на якому деякі депутати планували ініціювати відставку міського голови, однак кворуму на засіданні не було, як і не був присутній сам Сапожко.

Після цього мер узяв дві відпустки за свій рахунок і до сьогоднішнього дня, за спостереженнями свідків, у Броварській міській раді не з’являвся.

За цей час активісти взялися збирати та систематизувати докази корупції мера Сапожка.

6 березня відбулися збори Антикорупційного відділу Броварської народної ради. На них озвучили наявні на той момент документально підтверджені докази корупційності Сапожка.

Image00006

Звинувачення зводилися переважно до того, що міський голова не міг не знати про названі корупційні схеми, оскільки їхньою складовою були «протягування» рішень через Броварську міську раду або прийняття рішень виконавчим комітетом міськради. Такі рішення підтверджуються підписом міського голови.

Серед більш як 10-ти озвучених на засіданні фактів левова частка – земельні махінації.

Найчастіші порушення – надання земельних ділянок без проведення аукціону, продаж ділянок міського фонду за безцінь, оформлення ділянок на підставних осіб, порушення генплану міста.

Юрист Олексій Скочко привернув увагу до питання приватизації підвальних приміщень багатоквартирних будинків. Відповідно до Цивільного кодексу, такі приміщення є співвласністю всіх власників квартир у будинку. Натомість, Управління житлово-комунального господарства міста продає такі приміщення.

Також присутні згадали про рішення Сапожка накласти на всі генеральні та детальні плани гриф «для службового користування», яке в результаті було оскаржене в судовому порядку. Однак міськрада досі не надає доступу до картографічних матеріалів, розпорядником яких вона є.

«Ударівець» Роман Загурський також навів факти «дерибану» 22 га земель, які раніше належали радіопередавальному центру.  Інші доповідачі наводили схожі схеми земельних махінацій, пов’язані з фірмами «Промкомплект», ПП «Феско» (місцевого регіонала Сергія Федоренка) тощо.

Не забули і про «ноу-хау» Сапожка – виділення земельних ділянок шляхом укладення договору особистого строкового сервітуту. Така процедура передбачена у виняткових випадках. За словами юристів, міськрада не має повноважень затверджувати такі договори. Але робить це, уникаючи таким чином проведення тендерів та реалізуючи хабарницькі схеми.

Присутні на засіданні констатували, що за більшістю цих справ можна добитися справедливості лише «змінивши» міжрайонного прокурора. За словами «народних засідателів», така надія є, оскілки нещодавно був призначений новий прокурор Київської області. Активісти сподіваються, що прокурора Миколу Гарника відправлять у відставку, оскільки прокуратура за його керівництва «відзначилася» тотальною відсутністю реакцій на порушення в місті посадовими особами.

Однак члени народної ради не покладають надії відставити й Ігоря Сапожка. Юридично така можливість існує.

Олексій Скочко пропонує піти шляхом розпуску та переобрання Броварської міської ради, яка в останні тижні не може зібратися на сесію. Відповідно до закону «Про місцеве самоврядування», припинити повноваження міськради може зокрема своїм рішенням Верховна Рада України.

А поки у Броварах точиться боротьба, після перемоги революції заяви про звільнення написали голова Броварської районної державної адміністрації Петро Іваненко та очільник районної ради Анатолій Дименко. Губернатор Київської області Анатолій Присяжнюк також подав у відставку.