«Сех прийде – порядок наведе»

Ірина Сех. Фото з сайту "Коментарі"

Ірина Сех. Фото з сайту "Коментарі"

Упродовж останніх років ВО «Свобода» боролася з усіма без винятку губернаторами Львівщини, призначеними з Києва.

2 березня 2014 року мрія «свободівців» здійснилась – у губернаторське крісло нарешті сіла «своя» людина.

Для політичної сили це подія більш ніж значна, оскільки Львівщина є базовим регіоном для «Свободи», тут її основні точки – відправна і опори.

Водночас можна стверджувати, що мешканці Львівщини сприймають призначення Ірини Сех на посаду голови ЛОДА чи не з такою ж «радістю», як сприймали призначення її попередників.

На Львівщині, де «Свобода» прийшла до влади значно раніше, ніж у всій країні, вже є результати цього пришестя,і вони, на жаль, не завжди позитивні. Ставлення львів’ян до представників «Свободи» на керівних посадах неоднозначне. Особливо ж, якщо імена сучасних керівників пов’язані з корупційними скандалами минулого.

На гребені всеукраїнських революційних змін і заяв про те, що очільниками східних областей можуть стати олігархи (що, власне, і відбулося 2 березня) частина народних депутатів від Львівщини та відомі львівські громадські діячі звернулися до в.о. президента України Олександра Турчинова та прем`єр-міністра Арсенія Яценюка з пропозицією призначити губернатором Львівської області львівського бізнесмена Ярослава Рущишина – члена Комітета підприємців Львівщини, який активно підтримував революційні події останніх місяців. Аргументація прохачів була одна – областю повинна керувати людина, що не належить до політичної сили та має повагу в регіоні.

«Влада на прикладі Львівщини повинна на ділі підтвердити, що дослуховується до бажання людей бачити нові обличчя на важливих державних посадах, а Львівщина повною мірою заслужила собі право на забезпечення цього бажання», – заявили представники львівської громадськості у своєму зверненні до Турчинова і Яценюка.

…Не дослухались

Згідно з офіційним Указом виконувача обов'язків Президента України Олександра Турчинова №212/2014 від 2 березня 2014 року, Ірину Ігорівну Сех призначено головою Львівської обласної державної адміністрації. Ще до того, як з’явився офіційний указ, про це радісно повідомив голова Львівської обласної ради Петро Колодій.

Паралельно із призначенням нового губернатора запрацював і офіційний сайт ЛОДА, який простоював від 25 лютого. Так, 3 березня на сайті з’явилась інформація про призначення Ірини Сех, і зникло центральне фото її попередника Олега Сала.

Тепер, напевно, варто чекати, що «своєму» губернаторові «Свобода» в особі керованого нею голови Львівської облради Петра Колодія продовжить оренду для ЛОДА, яку розірвали із Салом, а також поверне частину відібраних у Сала повноважень. Але це питання іншої історії, у якій не варто гадати, що «свої» порозуміються і розберуться.

Призначення Сех на посаду очільника ЛОДА було і очікуваним (бо ж це крісло за тихою згодою віддали «Свободі»), і неочікуваним водночас. Адже Ірину Ігорівну завжди більше тягнуло до екологічних проблем. У Верховній Раді вона була головою профільного комітету, в Уряді національної альтернативи (сформованому 16 жовтня 2013 року на XXVII З'їзді ВО «Свобода») - міністром екології. Та й нещодавно при формуванні Уряду народної довіри її прізвище фігурувало навроти посади екологічного урядника.

Та навіть втративши сподівання на крісло екологічного міністра, Ірина Сех продовжувала розповідати свої думки стосовно покращення роботи екологічних відомств – що як організувати і що кому перепідпорядкувати. Так, 28 лютого вона пропонувала прем'єр-міністру Арсенію Яценюку та однопартійцю, міністру екології та природних ресурсів Андрію Мохнику  підпорядкувати Держлісагентство Міністерству екології (тобто, забрати його в Мінагрополітики) та створити Державні служби геодезії та гідрометеорології.

Екологічний шлейф в біографії Сех

Ліси, про які так ревно турбується Ірина Ігорівна, свого часу зробили Сех фігурантом гучного корупційного скандалу. Так, у березні 2012 року депутати від фракції Партії регіонів заявили, що Ірина Сех, будучи головою екологічної комісії Львівської обласної ради, «кришує» контрабандне вивезення лісу її чоловіком Андрієм Сехом – власником фірми «Топаз».

«Це підприємство протягом багатьох років займається незаконною вирубкою та продажем за кордон дуба та інших цінних порід дерев. Дуб, який вирубується у Львівській області, переробляється на підприємствах Волині та Рівненщини, а потім переправляється за кордон з метою отримання «довгого долара». Таким чином народне багатство України розкрадається і відправляється в Європу, а мільйони з цих оборудок осідають у кишенях родини Ірини Сех. Натомість Ірина Сех, будучи головою екологічної комісії Львівської облради, заручившись підтримкою свого брата – голови облради Олега Панькевича – «кришують» незаконний бізнес із вирубки лісів гучними заявами про утиски бізнесу під час сесійних засідань», - стверджував голова фракції Партії регіонів у Львівській обласній раді Ігор Грещук.

Про те, що представники «Свободи» прикривають свої інтереси темою захисту екології та незаконними вирубками лісів, заявляв і колишній керівник комунального підприємства Львівської обласної ради «Галсільліс» Павло Котик. Пізніше за ініціативи «свободівців» його було знято із займаної посади.

У квітні 2012 року вже фракція «Фронту змін» Львівської облради вимагала від голови Львівської облдержадміністрації Михайла Костюка провести перевірки щодо роботи нелегальних лісопильних об’єктів та вжити відповідних заходів.

«Ситуація із лісовими ресурсами Львівської області, особливо, Жовківського лісового господарства та дочірніх підприємств ДЛГП «Галсільліс» доходить до повного абсурду. Незважаючи на те, що обсяги заготівель лісопродукції цього року збільшуються, в лісогосподарських підприємствах постійно скорочується кількість працюючих. У зв’язку із цим, а також через погане матеріально-технічне забезпечення лісогосподарськими підприємствами діяльності по заготівлі лісопродукції «процвітає» нелегальне вирубування лісу. У багатьох лісгоспах вирубку лісу формально проводять приватні підприємці, хоча фактично даний вид робіт здійснюють майстри лісу за допомогою найнятих ними осіб, які працюють нелегально, відповідно - не дотримуючись правил безпеки та без відрахувань у пенсійний фонд і місцеві бюджети від заробітної плати. У селах, які безпосередньо прилягають до лісових масивів, діють, і досить успішно, нелегальні лісопильні об’єкти, розташовані на приватних обійстях», - йшлося у відповідному депутатському запиті.

У незаконному вирубуванні лісових масивів Львівщини тоді також звинуватили ПП «Топаз», власником якого є Андрій Сех, чоловік голови фракції ВО «Свобода» у ЛОР Ірини Сех.

У жовтні 2012 року з’явилось журналістське розслідування про те, як Ірина Сех «кришує» тих, хто розкрадає українські дуби і, власне про діяльність малого приватного підприємства «Топаз».

Зокрема, журналісти встановили, що «ніхто з підприємців МПП «Топаз» лісоматеріалів не продавав. Директор підприємства, а за сумісництвом приватний підприємець Андрій Сех вирубував його силами свого підприємства. До того ж,  із джерел, близьких до Державної податкової служби, нам вдалося з’ясувати, що жоден з фізичних осіб-підприємців, у яких МПП «Топаз» нібито купував у 2009 – 2011 роках ліс, ніколи не здійснював операцій з лісодеревиною через жодну з товарних бірж на території України та не зареєстрований як контрагент».

«Наведені вище суми коштів, яким оперує родина Сех, якось аж ніяк не свідчить про бідність голови ЛОО ВО «Свобода», - зазначається у розслідуванні.

А це – декларація про доходи Ірини Сех, розміщена на сайті Верховної Ради . Ми подаємо лише заповнені поля, у решті Ірина Ігорівна поставила прочерк.

1

2

3
Варто також зазначити, що перед обранням до Верховної Ради у 2012 році Ірина Сех офіційно припинила всі види діяльності, що суперечать її перебуванню у кріслі народного депутата.

Фірма іі чоловіка збанкрутувала у квітні 2013 року.

Сех-губертермінатор

«Призначення Сех – це лише одне з призначень, які не викликали довіру суспільства, а навпаки – збурили його, щоби ще більше не довіряти цій владі. На мою думку, нині потрібні закладення нових конституційних механізмів щодо контролю за владою, а не просто – боротьба з персонами», - про це сказала політолог, виконавчий директор ЛОГО КВУ Оксана Дащаківська, повідомляє Galnet .

«Призначення відбулося саме тепер, коли, скажімо так, є загроза війни, щоби знівелювати протестні настрої, які існують у суспільстві. Я думаю, що влада повинна знати, що політично-експертне середовище, журналісти і громадяни не дуже хочуть бачити цю особу. Крім того, дуже показовим був лист від народних депутатів, які хотіли побачити на посаді іншу особу – Ярослава Рущишина.

Тим не менше, я думаю, що її призначення є свідченням іншого – незважаючи на те, що революціонери, всі протестувальники боролися за те, щоби люди мали право більше вирішувати і впливати на державну політику, на сьогодні центральному керівництву політичних партій навряд чи це зрозуміло, бо воно не дослухається навіть до організацій своїх політичних партій», – сказала Дащаківська.

Водночас, як зазначив політолог Володимир Цибулько в коментарі Дивись.Інфо, прямих протестів проти призначення Сех не буде.
Відповідаючи на запитання, чи сприймуть Ірину Сех на Львівщині, політолог відзначив:

«Не думаю, адже на Львівщині дуже суперечливе ставлення до ВО «Свобода». Проте, думаю, що у силу теперішньої ситуації у державі, прямих протестів чи контрвипадів не буде».

Валентина Новицька, «Ні корупції!»