Втрачена власність Львова

Львів 300Як без бюрократичних процедур, аукціонів, викупу стати власником комунального майна? Можна взяти його в оренду, зробити ремонт і звернутися до суду, бо створено “нову річ”.

У Львові вже два таких "успішних" випадки. 

Загалом кількість подібних позовів у Львівській області значно більша. Наприклад, у Львові суд не дозволив таким чином віддати приватній особі 80% площі орендованого приміщення на Медведецького, 38. Є ще зовсім свіжі справи, як ось ця, де намагаються отримати у власність 90% площі орендованого в міста майна. Подекуди суди у таких справах приймають протилежні рішення, по-різному трактуючи поняття поліпшення майна і створення нової речі. У двох випадках у Львові суд таки став на бік орендарів, а в ще одному чекають повторної експертизи.

Львів, вул. Краківська, 5

(справи №5015/5438/11 та №914/947/13-г)

ТОВ “Інтер-Лев”, яке контролюється родиною місцевого регіонала Миколи Кочаряна, у 2006 році взяло в міськради в оренду 150,5 м² на Краківській, 5. Тепер там ресторан “Краківська брама”. Як ведеться в Україні, дозвіл на реконструкцію отримали вже після початку ремонтних робіт. Внаслідок реконструкції площа приміщень зросла до 151,9 м², а вартість - на 74,3%. До ремонтних робіт у 2005 році майно було оцінене а 1 млн 45,7 тис. грн, а після, у 2012-му — вже в 4 млн 69,2 тис. грн.

Суд вирішив, що було створено нову річ в результаті поліпшення. Тому за результатами двох судових позовів “Інтер-Лев” відсудив 74,3% орендованого приміщення, тобто приблизно 112,9 м².

По одній зі справ заступнику Генерального прокурора України було відмовлено у допуску до провадження Верховного Суду України. Тому шанси на повернення майна місту — майже нульові.

краківська брама

У кінці 2013 року прокуратура, щоправда, відсудила в “Інтер-Лева” два мільйони гривень за фактичне користування цими приміщеннями, бо як виявилося, кілька років фірма займала їх без договору оренди.

Львів, вул. Рапопорта, 6

(справа № 5015/2286/12)

ТОВ “Краківський ринок” ще у 2001 році взяло в оренду приміщення на Рапопорта, 6 на десять років. Це окрема будівля колишнього гінекологічного відділення лікарні площею 962,1 кв. м. (потім площу дещо зменшили). Приміщення брали в оренду для організації там складів. У договорі було прописано, що орендар має зробити капітальний ремонт приміщення до кінця 2001 року. На час ремонту фірма отримала неабиякий бонус — лише 1 гривню орендної плати. Загалом орендна плата була встановлена в розмірі 2779,15 грн в місяць (2,89 грн за 1 кв. м).

Товариство відремонтувало орендовану будівлю за понад 510,3 тис. грн. У 2003 році “Краківський ринок” віддав частину приміщення (221,8 кв. м) в суборенду Почесному консульству Республіки Казахстан у м. Львові під консульські приміщення.

У 2012 році товариство звернулося до суду, оскільки воно здійснило невід'ємні поліпшення орендованого майна, а відтак, має право на визнання права власності на 77% приміщення. Суд першої інстанції задовольнив позов ринку, оскільки відповідно до звіту БТІ частка замінених конструкцій - покращення речі, здійсненої “Краківський ринок”, становить - 77 % у загальній вартості спірної будівлі. І мовляв, це свідчить про створення нової речі.

Прокурор успішно оскаржив це рішення суду першої інстанції. І не тільки тому, що не було створено нову річ, суду не подали доказів оплати 510,3 тис. грн за ремонт, але і через те, що “Краківський ринок” пропустив строк позовної давності. Однак Вищий господарський суд скасував постанову апеляційного суду і залишив у силі рішення першої інстанції. Влітку 2013-го року генпрокуратурі також відмовили у допуску цієї справи до розгляду Верховним Судом.

Власниками ТОВ “Краківський ринок” є десятеро людей. Найбільша частка належить Наталії Щадило (39,5%). Ще майже стільки ж має у статутному фонді родина Володимира Кожана: син Юрій — 28,5%, Оксана Кожан — 10%, дружина Руслана — 2%. Володимир Кожан у 2002-2007 роках був почесним конкулом республіки Казахстан у Львові, був депутатом Львівської облради попереднього скликання. Ще 10% статутного капіталу належить Ірині Возняк. Володимир Гаклюк, Любов Паращинець, Віктор Романюк, Леонід Сендецький, Оксана Ясниська мають по 2%.

Львів, пр-т Свободи, 35

(справа №20/20)

Виконавчий комітет Львівської міськради у 2000-му році надав приміщення на проспекті Свободи, 35 в оренду терміном 50 (!) років для розміщення закладу харчування “МакДональдз”. Орендаря зобов'язали провести ремонтно-будівельні роботи і реконструкцію зовнішніх та внутрішніх інженерних мереж на суму не менше ніж 1,65 мільйона гривень (за власні кошти без наступної компенсації).

mcdonalds

Згідно з висновком про вартість майна від 2007 року, площа орендованого приміщення становила 251,1 кв. м. Опісля реконструкції з влаштуванням антресолей площа збільшилася до 456,3 кв. м. У 2009 році приміщення після ремонту оцінили в 6 млн 435,4 тис. грн.

У 2010 році підприємство з іноземними інвестиціями “МакДональдз Юкрейн ЛТД” звернулося із позовом до управління комунальної власності Львівської міської ради про визнання права спільної часткової власності на приміщення на проспекті Свободи, 35. Компанія претендувала на частку в розмірі 78,83% від загальної площі.

Тоді ж, у 2010 році суд призначив будівельно-технічну експертизу. Її результати були готові у 2013 році, однак “МакДональдз Юкрейн ЛТД” заявив про невідповідність висновку експертизи матеріалам справи, суддя погодився і призначив повторну експертизу, результати якої чекають досі.

Засновниками “МакДональдз Юкрейн ЛТД” є дві компанії зі США: “Макдональдз ресторан оперейшнз інк” та “Макдональдз юроп інк”.

Олександра Губицька, “Наші гроші. Львів”

У публікації використано фото ZIKу, Vorobus, Іngvarr