Пацієнтські та громадські організації оприлюднили люстраційний список чиновників МОЗ

http://www.ucab.org.ua

http://www.ucab.org.ua

Пацієнтські та громадські організації оприлюднили люстраційний список чиновників Міністерства охорони здоров’я і вимагають їх усунення від керівних посад в міністерстві та розслідування фактів зловживання службовими обов’язками, повідомляється на сайті організації “Пацієнти України” (ЮКАБ).

До списку ввійшли заступники міністрів, які працювали при останньому міністрі охорони здоров’я, та/або були задіяні в багатьох корупційних схемах МОЗу. Серед них заступник міністра Олександр Толстанов, заступник міністра, відповідальний за закупівлю препаратів за державний рахунок Роман Богачев, заступник міністра та головний лобіст Бориса Литовського Володимир Карасик. Так, зауважують в ЮКАБ, Карасик свого часу входив в наглядову раду організації «Медичний світ», створеної Литовським, одним з «королів» фармацевтичного ринку України для захисту своїх бізнес-інтересів.

«Ми закликаємо нового Міністра охорони здоров’я призначити на ключові посади нових, готових до системних змін професіоналів. А не чиновників, які роками знищували систему охорони здоров’я в Україні та розкрадали державні кошти. Ці люди вже довели свою неефективність. Якщо залишиться стара команда – залишиться й стара система, проти якої ми всі боролися роками», – заявив голова організації «Пацієнти України (ЮКАБ)» Дмитро Шерембей.

Активісти наголосили, що ретельні розслідування, проведені антикорупційними громадськими організаціями, зокрема Центром Протидії Корупції та Тимчасовою слідчою комісією Верховної Ради України показали: деякі з цих чиновників були задіяні в корупційних схемах під час державних тендерів, саме за рахунок яких вони і збагачувалися.

За словами голови Центру Протидії Корупції Віталія Шабуніна, з аналітичного звіту їх організації, «чітко видно, хто і за якими схемами розкрадав державний бюджет, за який закуповували препарати для смертельно-хворих українців».

Активісти готували звіт більше року. Так, наприклад, в звіті йдеться про те, що комітет конкурсних торгів МОЗу з березня 2012 року очолює заступник міністра охорони здоров’я Роман Богачев, який за сумісництвом (відповідно до наказу про розподіл службових обов’язків) контролює та координує діяльність «Укрмедпрому».  Очолює «Укрмедпром» Дмитро Політіко, однокурсник та близький товариш Богачева. Він же є членом Наглядової Ради «Індару» та, відповідно, має доступ до внутрішніх документів заводу. Зв’язок між Богачевим і Політіко створює сприятливі умови для зливання інформації з МОЗу в «Індар» та узгодження їхніх дій на державних торгах. «Цікаво те, що одразу після приходу заступника міністра охорони здоров’я пана Богачева, де його друг входив в наглядову раду «Індару», цей завод одразу почав брати участь і вигравати в конкурсних торгах МОЗу. Тому, якщо ми хочемо зупинити корупцію в МОЗі, найголовніше – це не допустити до керівництва тих самих людей, які роками обкрадали хворих українців. Є досить підстав почати кримінальні провадження по цим людям, а не продовжувати їх роботу в міністерстві», – додав він.

Обурені представники пацієнтської спільноти і поновленням на посаді заступника міністра Толстанова. Саме на ньому, за словами пацієнтів, лежить відповідальність за те, що сотні дітей з муковісцидозом отримували неякісні ліки та опинилися в лікарнях із небезпечними для життя ускладненнями. «Більше пів року забрала в нас боротьба з паном Толстановим за  те, щоб діткам з рідкісною хворобою закуповували якісні ліки, а не замінник виробника, чиї інтереси захищав зам міністра. Саме тому ми вважаємо неприпустимим його поновлення на цій посаді, – стверджує виконавчий директор організації «Пацієнти України (ЮКАБ)» Ольга Стефанишина.

Під зверненням та списком підпис поставили всі провідні пацієнтські організації України, серед яких організація «Пацієнти України» (ЮКАБ), ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», Опікунська РадаОХМАТДИТу, ГО «Центр протидії корупції» та інші.

Крім люстрації ключових чиновників ці організації закликали нового міністра охорони здоров’я Олега Мусія залучити представників пацієнтських та громадських організацій до всіх етапів тендерів із закупівлі ліків та обладнання. Таким чином активісти матимуть змогу брати участь та моніторити проведення тендерів в Україні.