Найогидніша корупція у світі, або навіщо нам дитячий омбудсмен

Фото з сайту community.livejournal.com

Фото з сайту community.livejournal.com

Найжахливіша корупція та, що зачіпає дітей. Їх права, здоров’я, власність, інтереси... Огидно, коли дорослі зазіхають на дитяче заради наживи. У дитини можна відібрати все – булочку в інтернаті, здоров’я у лікарні, житло, що залишилося їй у спадок. Бо дитина не відповість і не дасть здачі, не обуриться і вважатиме це за «так має бути». Хто доросліший (читай сильніший), той і має рацію. Дитина – одиниця безпомічна і, як показує практика, безправна, коли нею починають цікавитися дорослі, ласі до дармового чужого.

І тій безпомічності не квапляться зарадити ні сотні чиновників із органів опіки та попечительства, ні уповноважений президента з прав дитини. Донедавна на цій посаді, запровадженій Януковичем, щосили піарився колишній помаранчевий Юрій Павленко.

Написати цей матеріал мене змусив написати випадок на Прикарпатті, про який вже писав  «Ні корупції».  Там дві поштарки упродовж трьох років відбирали соціальні виплати у 80-річної пенсіонерки, яка самотужки утримує трьох неповнолітніх онуків, котрі залишились під її опікою після смерті дочки та зятя.

Листоноші вкрали у неї 130 тисяч гривень державної соціальної допомоги. І, мабуть, одягали і годували на ці гроші своїх дітей, не жалкуючи про сиріт. Але вони змогли зробити цю оборудку, бо сильніші і розумніші, бо вони – на службі.

3 лютого на Львівщині вихованець Нагуєвицької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату після катання на гірці втратив селезінку. Хлопець-сирота отримав травму під час перерви між уроками, коли ковзався на льодяній гірці неподалік навчального закладу. Хтось не додивився чи й не дивився у той бік взагалі. Нині прокуратура області розслідує цей випадок.

На Вінничині нещодавно 9-річний хлопчик зізнався, що двоє старших хлопців  катували його над вогнищем. Спочатку малий мовчав, але коли вже не сила стало терпіти,  поскаржився батькам, які відвезли його до лікарні, і медики констатували опік тіла другого ступеня.

«Таке правопорушення карається позбавленням волі від двох до п'яти років. Триває розслідування за фактом знущань над дитиною за статтею, в якій йдеться про катування, тобто, умисне заподіяння сильного фізичного болю, вчинене за попередньою змовою групою осіб», — зазначив  начальник Оратівського райвідділу міліції Олександр Король.

А знаєте, як прокоментував цю справу сільський голова? «Взагалі, на мій погляд, роблять з мухи слона. Для чого насправді вони розводили те вогнище, невідомо. Зараз їде комісія і буде розбиратися, всіх опитувати. В той день діти пішли кататися на міні-санках на ставок. Забили стовбур в лід. Прикріпили до нього тичку, на яку чіпляються саночки. І по кругу мали їх на великій швидкості розкручувати. Конкурс проводили між собою, хто найдовше протримається на санках. Може, намочилися від снігу і вирішили просушитися?», - сказав керівник села Олексій Ткачук, ймовірно, щоб не псувати ідеальному селу картину дитячими забавками-звірствами. І це теж корупція, головного мозку.

На Львівщині нещодавно міліціонери викрили підприємців, які заробили 300 тисяч гривень на постачанні неякісної сировини освітнім закладам. За даними ВЗГ ГУ МВС України у Львівській області, зловмисники вносили недостовірні відомості в офіційні документи, організували поставку деяким відділам освіти районних державних адміністрацій Львівської області сировини, марка та якість якої не відповідала умовам укладених договорів.

А на Івано-Франківщині підприємці спільно з посадовцями «розпиляли»  гроші на будівництво дитячого садка. Прикарпатська Державна фінансова інспекція виявила численні порушення законодавства у сфері державних закупівель Управлінням капітального будівництва Івано-Франківського міськвиконкому при укладенні договору з компанією « А Строй » на проведення робіт з будівництва дитячого садка в селі Микитинці за 14 477 862,00 гривень.

Цього місяця також стало відомо, що в Житомирі дітям замість масла давали  рослинний жир, а на Прикарпатті м’ясо і рибу дітям замінили  крупами і макаронами.

Це поодинокі випадки, а тепер суха свіжа статистика того, в яких масштабах дорослі ображають дітей.

Львівщина

На Львівщині за втручання прокуратури поновлено  права понад 3 тисяч дітей. Безпосередньо прокурорами зареєстровано та скеровано до суду 21 кримінальне провадження відносно порушників прав та інтересів неповнолітніх. Також внесено 552 подання, скасовано 28 незаконних актів органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Вжитими заходами вдалось реально поновити права дітей, зокрема, у житловій та майновій сфері. Так, за втручання органів прокуратури повернуто незаконно відібране помешкання 5 сиротам та дітям, позбавлених батьківського піклування.

Лише після прокурорського реагування органами влади забезпечено придбання житла для 19 сиріт у Городоцькому, Дрогобицькому, Жовківському, Золочівському, Мостиському та Турківському районах.

Загалом судами задоволено 22 позови прокурорів щодо майнових інтересів неповнолітніх. За фактами порушень їх житлових прав зареєстровано 5 кримінальних проваджень, до відповідальності за результатами розгляду подань прокурорів притягнуто 38 посадовців.

Окрім того, завдяки прокурорському реагуванню у 2013 році усунуто порушення законодавства в органах освіти, зокрема, щодо впровадження інклюзивної освіти та забезпечення учнів стипендіями. Відтак, в інтересах дітей відшкодовано понад 700 тис. грн. При цьому, викрито 5 фактів розтрати бюджетних коштів час будівництва та реконструкції об’єктів освіти у Золочівському, Буському, Сокальському, Дрогобицькому районах.

Водночас реагували прокурори й на незаконні діяння посадовців у сфері оздоровлення дітей, опіки та піклування, соціального захисту. До відповідальності за ініціативи прокуратури притягнуто 442 посадовці органів державної влади та місцевого самоврядування.

Хмельниччина

За втручання прокурора Кам’янець-Подільського району отримали компенсацію за харчування 123 дитини, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Цим же прокурором вжито заходів для виплати двом дітям, позбавленим батьківського піклування, одноразової допомоги по досягненню повноліття.

Тільки після перевірки прокурора Деражнянського району на рахунки дітей-сиріт, вихованців Вовковинецької школи-інтернату перераховано понад 18 тис. гривень аліментів, які адміністрація закладу використала на забезпечення його діяльності (придбання оргтехніки, технічного обладнання тощо).

Крім того, депозити двох учнів-сиріт поповнились на 6 тис. гривень аліментів, які через бездіяльність керівництва перебували на рахунку Держказначейства

Рівненщина

У ході перевірок прокурори продовжують виявляти  численні порушення прав дітей на майно, що допускають батьки, особи, які їх замінюють, органи опіки і піклування, керівники інтернатних установ унаслідок неналежного виконання своїх обов’язків щодо контролю за збереженням житла, яке належить дітям, своєчасного оформлення спадщини, отримання ними соціальних виплат, пенсій, аліментів та їх цільового використання.

За позовом прокуратури м. Рівне зобов’язано посадових осіб управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради призначити та перерахувати невиплачену допомогу при народженні на рахунок дитини, яка перебуває на державному утриманні.

Лише на вимогу прокуратури службою у справах дітей Рівненського міськвиконкому були вжиті заходи для передачі дитині-сироті у власність однокімнатної квартири, яка належала її матері, та оформлення опіки над цим житлом.

Завдяки втручанню прокурорів Володимирецького, Рівненського, Рокитнівського районів за 7 дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, шляхом пред’явлення позовів в їх інтересах, оформлено право власності на житло.

Так, судом задоволено позов прокурора Рівненського району про визнання недійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна та повернуто матері та її трьом неповнолітнім дітям житловий будинок, що був незаконно відчужений на підставі підробленої довіреності від імені власниці та без відповідних дозволів органів опіки та піклування.

Загалом, органами прокуратури Рівненської області торік поновлено права понад 3 тисяч дітей, в тому числі захищено майнові і житлові права близько сотні маленьких громадян, на їх користь відшкодовано майже 1,8 млн. грн. пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. За документами прокурорського реагування до відповідальності притягнуто 207 посадових осіб органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та контролю.

Волинь

Прокурори розпочали кримінальні провадження за фактами поставки в дошкільні та загальноосвітні заклади міста Луцька, Ковельського, Горохівського, Іваничівського й Камінь-Каширського районів неякісних продуктів харчування, які не відповідали вимогам ДСТУ.
Ковельський та Володимир-Волинський міжрайонні прокурори внесли подання начальникам управління освіти міських рад з вимогою вжити заходів задля повернення постачальниками коштів, сплачених за недоброякісну продукцію.

За результатами розгляду подання, внесеного прокурором міста Луцька Луцькому міському голові, постачальником, який надавав у навчальні заклади обласного центру неякісне масло із рослинними домішками, повернуто кошти в сумі 13 тисяч гривень.

Перевірками також встановлено, що з міського бюджету Нововолинська на забезпечення безкоштовного, збалансованого та раціонального харчування учням початкових класів кошти виділялись не відповідно до наявних потреб.

На усунення порушень прокуратурою Нововолинська внесено подання міському голові з вимогою збільшити видатки на безоплатне харчування для учнів.

За поданням прокурора Ківерцівського району батьками повернули кошти на загальну суму близько 5 тисяч гривень, які були з них неправомірно стягнуті як доплата за харчування учнів початкових класів.

Закарпаття

За відновлення майнових прав дітей прокурорами торік внесено  38 документів прокурорського реагування, розпочате кримінальне провадження, ініційовано питання про притягнення до відповідальності 30 посадових осіб, вжито заходів щодо виплати на користь дітей понад 100 тис. грн. Крім того, органами прокуратури області впродовж минулого року заявлено 8 позовних заяв на захист житлових та майнових прав неповнолітніх, які всі задоволені.

Так, прокуратура виявила, що у коледжі, де навчається п’ятеро дітей вказаної категорії, своєчасно  не виплачена щорічна допомога для придбання навчальної літератури в розмірі трьох місячних стипендій.

Аналогічна ситуація склалася і у Міжгірському ПТЛ, де 13 дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, не виплачувалась така допомога. І лише після втручання прокурора Міжгірського району, котрий вніс відповідне подання директорам Міжгірського медичного коледжу та Міжгірському ПТЛ,  на користь дітей пільгової категорії відшкодовано 5 тис. грн.

Проведеними прокурорськими перевірками були виявлені факти несвоєчасного вжиття органами виконавчої влади та місцевого самоврядування заходів щодо захисту майнових та житлових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Так, прокурор Рахівського району у грудні минулого  року звернувся до суду з позовною заявою в інтересах дитини-сироти В. про визнання незаконної постанови державного нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом. Втім, даний факт тривалий час залишався поза увагою служби у справах дітей райдержадміністрації та органу місцевого самоврядування.

Житомирщина

Прокуратура Ружинського району відстояла  у суді право на житло дітей з кризових сімей, а також звільнила з-під арешту помешкання неповнолітньої. Установлено, що органи опіки і піклування району в окремих випадках не ініціюють перед судами питання щодо збереження за дітьми, позбавленими батьківського піклування, майнових і житлових прав.

Зокрема, за позовом прокуратури судом накладено заборону на відчуження частини квартири, яка належить на праві власності 10-річній дитині з кризової сім’ї. Також за рішенням суду заборонено відчуження житлового будинку, в якому проживала інша неповнолітня.

Крім того, прокуратура відстояла житлові права ще однієї 8-річної дитини у суді, за рішенням якого звільнено житло з-під арешту, накладеного на нього у зв’язку з засудженням матері.

Також прокуратура Житомирщини поновила  дитині-сироті права на успадкований земельний пай. Установлено, що опікуном дитини протягом 2010-2012 років, а в подальшому службовими особами інтернату, де виховувалась дитина, у порушення вимог чинного законодавства, не проведено належним чином роботу щодо захисту майнових прав дитини-сироти, зокрема, не підготовлено документи для оформлення спадщини. Тринадцятирічна сирота має право успадкувати земельну ділянку (пай) загальною площею понад 4 га із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що перебувала у власності батька, який помер у 2002 році. На даний час відповідний пакет документів підготовлено та направлено до нотаріальної контори. Крім того, Бердичівською міжрайонною прокуратурою в інтересах дитини подано до суду позовну заяву про встановлення додаткового терміну для оформлення та прийняття спадщини.

Замість висновків. Коли дорослий відбирає у дорослого – це не по-людськи. Коли дорослий відбирає у дитини – це по-звірячому.

Це не просто корупція, це вже питання честі, гідності, совісті, людяності… Хоча для когось це, може, і не питання взагалі.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»