Янукович – нелегітимний Президент України, – правозахисники

Учасники Громадської Комісії з розслідування та попередження порушень прав людини в Україні закликали Віктора Януковича негайно припинити неправомірне застосування сили до протестувальників. Головну відповідальність за подальшу ескалацію порушень прав людини, вбивства, нанесення тяжких тілесних ушкоджень, тортури, переслідування за політичними мотивами та іншими злочинами проти людяності вони покладають на Віктора Януковича, його оточення та керівників силових відомств. Правозахисники просять постраждалих повідомляти Комісію про злочини проти людяності.  

snapshot20140219222511Володимир Василенко, доктор юридичних наук, професор НаУКМА, Надзвичайний і Повноважний Посол України, суддя Міжнародного Кримінального Трибуналу з колишньої Югославії (2002-2005), голова Комісії з розслідування порушень прав людини в Україні

У вівторок стався рецидив злочину, який міг би і не відбутися, якби після першого жорстокого злочину (у ніч проти 30 листопада 2013 року учасники спецпідрозділу «Беркут» брутально побили і розігнали мирних мітингарів Євромайдану – Ні корупції!), влада нормально б відреагувала на той злочин. Вона не те що не відреагувала, ніхто не був навіть покараний із особового складу Беркуту. Більш того, на день міліції беркутівцям було вручено урядові нагороди за їхні подвиги. А після цього відбувалось адресне переслідування учасників Майданів по всій Україні. Звичайно немає нічого дивного, що в ніч, починаючи з 18 – 19 лютого, стався звірячий розгін мирної демонстрації і намагання зачистити Майдан.

Янукович виступив перед народом. Він робить вигляд, що він ні про що не знає, що він голуб, ангел. Його особиста позиція – це виключне додержання права і Конституції і т. д. Але ж проблема в тому, що Янукович зосередив у своїх руках колосальні повноваження, йому підвладні і підконтрольні силові відомства. Саме він несе головну відповідальність за те, що відбувається в Україні, за те насилля, за ті злочини, які чинять правоохоронні органи.

Тут же ж, як у творі Орвела - «1984», де він описує тоталітарну систему і ті правила і норми, які існують. У цьому виступі Янукович робить незграбну, цинічну спробу зняти із себе відповідальність і перекласти її на тих людей, які стали жертвами свавілля влади, яку ж очолив сам Янукович.

Він каже: «Мій життєвий принцип – жодна влада не варта жодної пролитої за неї крові. Саме цим принципом я керувався в 2004 році, коли зупинив своїх прихильників від зіткнення з прихильниками мого опонента».

Це відверта і цинічна брехня! Саме в 2004 року тільки Янукович наполягав на застосуванні сили проти учасників Майдану. Навіть Кучма тоді казав: «Якщо ти такий розумний, то віддавай наказ». Його промова побудована на суцільній і цинічній  брехні: що політики вдаються до погромів, підпалів, убивств, намагання захопити владу… Заклики політиків до зброї, я, наприклад, не чув. Зброї застосовують якраз силові відомства, які підлеглі, підконтрольні Януковичу. Все побудовано в Орвелівському стилі.

На сьогодні він вимагає, щоб опозиційні політики відмежувались від радикальних сил, а його клеврети кажуть, що радикальні сили вийшли поза межі правового поля. Тому проти них вживаються жорстокі силові методи. Необхідно зрозуміти, що режим, який узурпував владу в Україні, систематично порушує Конституцію, закони України.

Такий режим не має морального права вимагати законослухняності від громадян. Громадяни вийшли на протестні акції саме тому, що в Україні чиниться свавілля в усіх сферах і по відношенню до всіх людей крім тих, хто належить до Сім’ї.

Сьогодні українське суспільство опинилося в ситуації, коли його намагаються зґвалтувати. Ці силові акції проти майданівців спрямовані на те, щоб залякати все суспільство і дати сигнал: «Ви не рипайтеся! Ви сидіть тихо, ми будемо робити те, що робили раніше і навіть в більших, і ширших масштабах». Це також так би мовити репетиція перед президентськими виборами, які неминуче будуть сфальсифіковані і на яких теж буде застосована сила, якщо хтось буде висловлювати незадоволення тим, що вибори сфальсифікуються, що не виконується закон про вибори, що купуються виборці і т. д.

З 2010 року ми опинились у такій ситуації, коли людина, яка вважає себе президентом Україною, легітимним не є. Були вчинені дії, які делегітимізували владу Януковича як президента. Він перестав бути гарантом Конституції України, як того вимагає стаття 6 Конституції України. І більше того, в силу своєї біографії і практичних дій, він є не гарантом Конституції України, а загрозою національної безпеки України. Тому реакція українського суспільства на панування його режиму – цілком закономірна, справедлива і ґрунтується на принципах верховенства права. В цьому випадку народ реалізовує своє право на повстання. Воно випливає із Загальної Декларації прав людини і із ст. 5 Конституції України.

Чим більше буде тиск влади із застосуванням найжорстокіших методів, тим більше буде спротив. Народ не можна поламати через коліно... Тепер навіть, якщо в Києві сьогодні Беркут доб’ється успіху, все одно через певний час підніметься вся Україна і змете цей режим, який порушує фундаментальні права і основоположні свободи громадян України і заважає жити в нормальній демократичній країні.

Тому наш заклик до українців – організовуватись, створювати мирний протестний рух, брати участь у мирних акціях протесту, чинити спротив усім незаконним діям цього режиму за ради того, щоб були забезпечені права громадян, поважалась гідність громадян і їх право жити достойним життям в безпеці і достатку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Злочинцям проти людяності не сховатись від міжнародного кримінального переслідування, – правозахисники

Олена Суслова, Голова правління Інформаційно-консультативного жіночого центру

snapshot20140219222227Насильницькі конфлікти продукують завжди велике широке поле порушників, а часом і злочинців як державних, а так і недержавних, як генералів, так і солдатів, і в воєнному і в цивільному світі. Ми з вами маємо зафіксувати і описати усі ці порушення.

Я хотіла б звернутись не до Януковича, а до інших людей. Тому що в практиці виходу з подібної ситуації є така класифікація злочинців, у якій розрізняють прямих або безпосередніх та первинних злочинців. Це індивідуалізовані злочинці, які скоїли злочин і відповідають за це згідно як з національним законодавством, так і міжнародного права. Є також ті, кого називають опосередкованими або вторинними… Ці люди часом можуть вважати, що вони не мають безпосереднього відношення до злочинів, але в практиках трибуналу, в інших країнах вони завжди знаходили покарання і притягались до відповідальності…

Хочу сказати, що межа між прямими і непрямими злочинцями є дуже маленькою. Візьмемо, скажімо, таку професійну групу як медики. Коли вони повідомляють в міліцію про те, що до них привезли протестувальників або не чинять жодних дій, вони знаходяться в стані бездіяльності, коли бачать, що відбувається допит людей, які майже непритомні або потребують безпосередньо первиної або непервинної допомоги. До тієї ж категорії можемо віднести суддів, прокурорів. В таких випадках дуже важливо пам’ятати, що дуже часто накази, які вони виконують є не в письмовому вигляді. Вони можуть бути усними. Тому перейти із категорії із опосередкованих у вторинних злочинців – це просто…

Уникнути безкарності – неможливо, тому що безкарність продукує нові форми насильства. Виправдовувати, що такі були часи – це також не має ніякого значення. Тому що обставини не були такими, які насправді приводили людей до ситуації, у яких вони не могли інакше вдіяти. Більше того, що виправдовування «такі були часи» дуже часто в практиках інших країн, інших конфліктів показували, що це є лише комуфляжем з метою приховування рейдерського захоплення, відмивання грошей, корупційних дій та інших речей, які ніяк не можна віднести до правових категорій. Тому я звертаюсь до професійних груп – медиків, правоохоронців, тих хто працює в системі юстиції, до ЗМІ не робити свій внесок у злочини проти людяності.

Батрин Станіслав, кандидат юридичних наук, молодший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, Заступник Голови Комісії.

snapshot20140219223110Комісія на сьогоднішній день чітка у своїй думці і висновках про те, що влада в Україні втратила свою легітимність. Перша теза: не є легітимним міністерство внутрішніх справ, не є легітимним уряд, Президент України, який на сьогоднішній день не захищає народ України, не гарантує існування тих конституційних прав і свобод, які передбачені в Конституції. Особи, які відповідальні за відання наказів, за постріли… не мають легітимності на сьогоднішній день в Україні.

З цього приводу готуються матеріали й узагальнені висновки Комісії на підставі подій, які мали місце починаючи з 30 листопада 2013 року і налагоджена співпраця на рівні комісії, яка сьогодні звітує в ПАРЄ, з Комітетом Ради Європи про попередження тортур в Україні. І ці файли і документи будуть передані цим міжнародним інституціям.

Ми звертаємось особливо до працівників правоохоронних органів, до військовослужбовців в Україні. Ми наголошуємо, що будь-які закони, які приймаються у Верховній раді про амністування цих осіб не будуть мати поширення і дії по відношенню до тих, так званих, правоохоронців, які вчиняли катування і тортури по відношенню до свого народу не залишаться поза увагою Комісії. Навіть, якщо передбачено зняття відповідальності за перевищення владних повноважень, то не буде ніякого зняття відповідальності за роздягання людей, як це було вчора, за побиття безневинної людини десятьма правоохоронцями. Тут відповідальність буде як за активну участь в побитті, так і за пасивну участь – за споглядання за побиттям.

Ми достеменно знаємо і володіємо інформацією про злочини. Ми співпрацюємо на сьогоднішній день зі слідчою комісією в парламенті, іншими політичними інституціями. Ми володіємо даними про тих осіб, яких вже сьогодні слід звинувачувати у вчиненні цих злочинів. Це не означає, що Комісія буде вже сьогодні оприлюднювати ці дані. Вона опрацьовує їх і буде пізніше давати остаточні висновки щодо кожної особи. Кожна особа, яка одягнена у форму правоохоронця, не уникне відповідальності за злочини проти людяності…