Комітет захисту журналістів: вперше за роки незалежності в Україні така погана ситуація зі свободою преси

dt.ua

dt.ua

Комітет захисту журналістів зазначив, що попри свій статус голування в ОБСЄ Україна зробила мало для просування свободи преси в регіоні. Експерти комітету вперше з початку незалежності спостерігають таку погану ситуацію щодо свободи преси та умов роботи журналістів. Про це йдеться у щорічному звіті про напади на журналістів у світі, який був сьогодні оприлюднений, повідомляє Голос Америки.

Зокрема, у звіті йдеться про упереджену редакційну політику на центральних каналах, звільнення, залякування журналістів та їх переслідування у зв’язку з виконанням ними їх професійних обов’язків.

Особливу увагу у звіті  приділено подіям останнього місяця минулого року. Так, у документі зареєстровано принаймні 51 один випадок жорстокого побиття журналістів з боку співробітників спецпідрозділів та напад на Тетяну Чорновол.

Директор програм Комітету захисту журналістів по Європі та Центральній Азії Ніна Огнянова каже, що експерти вперше з початку незалежності спостерігають таку погану ситуацію щодо свободи преси та умов роботи журналістів.

​У звіті мовиться, що попри те, що перед обличчям протестів та міжнародної спільноти українська влада заявила про порушення кримінальних справ за фактом побиття журналістів, ніхто до кінця року так і не був притягнутий до відповідальності.

Для того, щоб зупинити скочування України до статусу країни, де вільна преса просто не існує, на думку Огнянової, українська влада має цілком переглянути свою політику щодо преси.

"По-перше, і це головне, всі атаки проти журналістів, проти представників преси повинні буди негайно та ефективно розслідувані. Оскільки є інформація, що правоохоронці, якщо не брали участі у цих атаках, але нічого і не зробили для їх попередження, нам потрібне незалежне розслідування цих нападів", - зазначила вона.

"Це потрібно зробити негайно, щоб відновити довіру до влади та попередити ситуацію повного залякування ЗМІ до того стану, коли вони просто припинять виконувати свою роботу та висвітлювати події", - говорить експерт.

Також ​​Огнянова додала, якщо Україна хоче зберегти репутацію країни з демократичними прагненнями влада мусить негайно припинити всі репресії проти преси, які прямо порушують норми міжнародного права та міжнародних зобов’язань України. У противному випадку, додала, вона на Україну чинитимуть тиск як західні країни, так і міжнародні організації.

Нагадаємо, Свій щорічний Індекс свободи преси оприлюднила міжнародної неурядова організація "Репортери без кордонів". Згідно з ним Україна опустилась на одну сходинку: до 127 місця (зі 180 досліджених країн і територій). Але експерти організації наголосили, що індекс складався за період  до початку останніх подій на Майдані у грудні минулого рокую. Тому репресивні дії української влади щодо преси не були враховані в цьому дослідженні. Автори звіту зазначили, що останні події точно матимуть вплив на позицію України в наступному році.