Амністією Попова і Сівковича влада офіційно визнала себе безвідповідальною

Микола Сірий. Фото: М.Іващенко

Микола Сірий. Фото: М.Іващенко

Комісія з розслідувань порушень прав людини в Україні називає нелегітимним рішення про зняття відповідальності за розгін Майдану 30 листопада з екс-голови КМДА Олександра Попова та колишнього заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича.

Про це заявив голова робочої групи Комісії старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України Микола Сірий, повідомляє Ініціатива 1 грудня.

Він підкреслив, що події 30 листопада, а саме звіряче побиття студентів, визнані злочинною дією держави як в Україні, так і за кордоном, в тому числі тому, що ці дії очевидні: вони зафільмовані, задокументовані і мають величезну кількість свідків. Ці дії як злочинні оцінив публічно і президент, і генпрокурор.

«Тобто жодних сумнівів немає в тому, що з боку держави, агентами держави, офіційними особами держави було вчинено злочин проти мирних протестувальників», — говорить юрист.

Сірий пояснює: «Держава не може і не вправі звільняти себе від відповідальності, тому що відповідальність держави в публічній сфері виникає в момент створення держави, а зникає при зникненні держави. Отож, поки держава існує, її відповідальність у публічний сфері залишається незмінною. Відповідно будь-яке рішення органів держави — чи то парламенту, чи то судів, спрямовані на зняття відповідальності з держави, є нелегітимними».

«Держава може зняти підозру з посадової особи Попова і перекласти підозру на іншу офіційну особу, але вона не може зняти відповідальність з усіх офіційних осіб, тоді вона знімає відповідальність з себе самої, а це неможливо, поки вона існує як держава», — додає експерт.

Микола Сірий очолює робочу групу з формування «Чорної книги порушень прав людини в Україні», яка збирає та узагальнює інформацію про порушення прав мирних протестувальників, які мали місце з кінця листопада 2013 року.

Нагадаємо, сьогодні стало відомо, що 7 лютого Печерський райсуд закрив кримінальне провадження і виправдав екс-голову КМДА Олександра Попова та колишнього заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича у справі про розгін Майдану 30 листопада.

Прокуратура Києва підтвердила закриття справи проти всіх підозрюваних у розгоні Євромайдану на підставі закону про амністію.

Представник Януковича у Раді Юрій Мірошниченко пояснив закриття кримінального  провадження щодо Попова та Сівковича тим, що вони не приймали рішень про тортури, викрадання і вбивства людей.