Акція на підтримку медика-волонтера Євромайдану Олексія Тутова (Фото. Відео)

Тутов 3006 лютого Апеляційний суд міста Києва змінив запобіжний захід на частковий домашній арешт з 19 до  7 години волонтеру медичної служби Євромайдану Олексія Тутова, який обвинувачується за статтею у масових заворушеннях.

За півгодини до судового засіданням біля пам'ятника працівникам МВС, які загинули під час виконання службових обов'язків, відбулась акція протесту на підтримку Тутова. Протестувальники вимагали звільнення медика-волонтера.

"Доки зараз горить вогонь, у нас є надія, що Олексій вийде. Як мінімум у найгіршому випадку, це має бути домашній арешт, а далі будуть процесуальні дії, адвокатська робота для того, щоб повністю звільнити людину", - каже Директор Української медичної асоціації, громадський діяч Віталій Мороз.

Близько 50 активістів оточили клітку, у якій була розміщена лампадка з вогником, що символізувало надію на зміну запобіжного заходу Тутова. Організатори кажуть, що у лампадках горів благодійний вогонь від покровителя медиків - святого Агапета, який привезли Києво-Печерської Лаври.

1 2 3 4 5 5а 6 7 8 9

Мешканець Керчі 26-річний Олексій Тутов, за словами Віталія Мороза, директора Української медичної асоціації надавав постраждалим на вулиці Грушевського первинну медичну допомогу. Його затримали близько 14 години 23 січня, а через 8 годин доставили до Голосіївського райвідділку.

Силовики не зважали на верхній одяг із червоним хрестом і сумку з медикаментами. У цей же ж день Голосіївський районний суд виніс рішення про запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, аргументуючи тим, що затриманий "може впливати на свідків" і має закордонний паспорт, з яким може втікти за кордон. При затриманні Олексій Тутов мав забої, хімічні опіки, підвищений тиск.

Активіст Віталій Мороз дивується поведінці силовиків: "Його затримали на Грушевського. Є відео зняте телеканалом ТВі, як Беркут його наздагоняє, заламує руки, веде у свій вагон. На ньому була медична накидка, що показувало, що він має приналежність до волонтерської діяльності. Згідно з Женевською конвенцією 1864 року, усі військові правила забороняють тиснути на медика, забирати його, тому що медик має бути поза війною, поза політико. Він рятує будь-яке життя, кому б воно не належало: політику, звичайному громадянину чи зекові".

"Режим Януковча перейшов усі межі. Насилля щодо медиків та журналістів – показник звірячого настрою "правоохоронних" органів. І ми доб'ємося того, аби всі відповідальні за це були покарані згідно з законом", – коментує активіст Сергій Мокренюк.

Тим часом заступник прокурора Голосіївського району міста Києва Антон Шпирь каже, що сторона захисту не співпрацює зі слідством: "На жаль, на даний момент сторона захисту ніяким чином не співпрацює зі стороною обвинувачення. Вона не надає жодних медичних довідок, ані показів будь-яких інших осіб, які можуть підтвердити участь Тутова саме як медичного працівника. Ми бачимо певні повідомлення в ЗМІ і в Інтернеті".

По тому, як Апеляційний суд ухвалив  частковий домашній арешт для Олексія Тутова, "Ні корупції!" телефоном поспілкувалось з його адвокатом Наталією Лісневською.

Ні корупції!: Заступник прокурора Голосіївського району міста Києва Шпирь Антон стверджує, що сторона захисту не співпрацює зі слідством. Це дійсно так?

Наталія Лісневська: Ця заява не відповідає дійсності, тому що, по-перше, допитано свідка, який повідомив необхідну інформацію. Під час останнього слухання було додано документи, які свідчать про те, що Тутов працював. Для надання документів слідчим ми ще дозбираємо документи. Олексій потрапив у записи камер телебачення, які повинні надаватися на офіційні запити. І звичайно, ми будемо додавати інші документи. Але б я і не сказала, що вони і збирають докази.

Ні корупції!: Заступник прокурора Антон Шпирь каже, що Олексій відмовився надавати свідчення згідно зі ст. 63 Конституції України.

Наталія Лісневська: Він відмовлявся надавати свідчення згідно зі 63 ст доти, доки до справи не було долучено належного адвоката, з яким укладено договір. Був державний адвокат, але, мабуть, абсолютної довіри не було. Станом на зараз немає проблем в тому, аби надавати свідчення за моєї присутності, оскільки він мені довіряє і вважає, що я буду захищати його інтереси. Але виклику на допит поки що не було. Ані зі слідчого ізолятора, тому що мали право слідчі викликати на допит до зміни запобіжного заходу, ані зараз . Заразі Олексій вже звільнений з ізолятора, і він першим рейсом поїхав у Керч, тому що йому призначено домашній арешт в Керчі, і він не має права перебувати в Києві. Він абсолютно слухняно виконує ухвалу суду.  

Ні корупції!: У Олексія є документ, який свідчить про медичну освіту?

Наталія Лісневська: У Олексія була незакінчена медична освіта. Але у нього є сертифікат, що він проходив курси і мав право надавати первинну медичну допомогу. Він приїхав у Київ шукати роботу, працював неофіційно на будівництві. Потім, коли роботи не стало, він прийшов у медичну службу волонтерів, щоб допомагати. Не можна сказати, що він за чи проти Майдану. Він просто допомагав постраждалим.

Ні корупції!: З якими аргументами суд першої інстанції виніс рішення про запобіжний захід у вигляді тримання під вартою?

Наталія Лісневська: Це абсолютно безпрецендетна акція, на мій погляд, тому що Олексія затримали близько третьої години, доставили в райвідділок біля 22-ї години, після чого викликали адвоката. А близько п'ятої ранку вже оголосили про підозру. Звичайно, небхідних слідчих дій по встановленню причетності чи непричетності проведено не було.  Йому було оголошено про підозру.

Ні корупції!: Волонтери системи волонтерів Євромайдан.SOS інформує, що суд першої інстанції взяв під варту Олексія тому що він може тиснути на свідків і має закордонний паспорт. У нього дійсно є закордонний паспорт?

Наталія Лісневська: По-перше, закордонного паспорта у нього немає. Він не є виданий. По-друге, у справі свідком проходить працівник Беркуту. Ну, уявіть собі, як він може тиснути на правцівника спецпідрозділу "Беркут". Ну, це просто смішно! Усі підстави, усі ризики, які викладені в 177 статті, на які повинен зважати суд, відсутні. Я вважаю, що навіть підозра не є вмотивованою. Я хочу звернути увагу, що на судовому засіданні я просила вислухати свідка, який відповідно до 68 статті,  міг дати інформацію про особу підозрюваного, про його стан соціальних зв'язків, тобто, надати загальну інформацію, яку суд зобов'язаний збирати. У допиті свідку було відмовлено.

Генеральна Прокуратура України звітує, що із 150 заарештованих осіб, яких пов’язують з Євромайданом, близько 70  залишаються в СІЗО.

Міліція проігнорувало виклики журналіста на 102

Двоє співробітників спецпідрозділу Грифон не пропустили незалежного журналіста, члена НМПУ Миколу Іващенка, який збирав матеріали для "Ні корупції!". Сержант міліції Петренко Володимир зажадав, аби журналіст залишив фотоапарат на зберігання, бо він не подав через прес-службу суду клопотання про фото і відеозйомку. Іващенко відмовився залишати камеру.  

"Я відмовився залишати дорогу техніку, яка є моєю приватною власністю, і на якій зберігались фото і відео з акції протесту на підтримку Тутова. Згідно зі ст. 19 Конституції Україні, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Українське законодавство не наділяє судову міліцію повноваженнями зберігати фото та відео техніку журналістів. На відкритому судовому засіданні суд заборонив фото і відеозйомку, а не те, що журналісти не мають права проносити фото і відеотехніку. Я законослухняний громадянин і не збирався порушувати судову заборону на використання фото і відеотехніки".

Іващенко тричі викликав працівників міліції за номером 102, але за 2,5 години так ніхто і не приїхав. Журналіст змушений був відправити поштою заяву про злочин за статтею 171 "перешкоджання журналістській діяльності" та 365 ККУ "перевищення службових повноважень" начальнику Солом’янського РУ ГУМВС України Ігорю Моренцю.

Микола Іващенко для “Ні корупції”!