СБУ вимагає від провайдерів відомості про користувачів – керівники інтернет-асоціацій

Закарпаття Онлайн

Закарпаття Онлайн

Керівники інтернет-асоціацій занепокоєні запитами СБУ до провайдерів щодо надання інформації про інтернет-користувачів України, які відвідували певні веб-сайти. З відповідним відкритим листом вони звернулися до голови Служби безпеки України Олександра Якименка, який оприлюднений на Українській правді.

Лист підписали голова Правління Інтернет Асоціації України Тетяна Попова, голова Комісії УСПП з питань науки та ІТ Іван Пєтухов, голова Правління Асоціації підприємств інформаційних технологій України Елліна Шнурко-Табакова.

“Ми, представники інститутів громадянського суспільства, виступаємо із заявою, в якій вважаємо за необхідне висловити своє занепокоєння у зв'язку із прискореним згортанням в Україні прав людини на інформацію, свободу слова та вираження поглядів разом із іншими фундаментальними свободами”, - зазначено у листі.

Експерти повідомляють, що днями низка українських операторів та провайдерів отримали запити від СБУ на розкриття відомостей про абонентів чи інтернет-користувачів у рамках кримінального провадження. Йшлося про осіб, які впродовж встановленого періоду відвідували певні веб-сайти. Деякі з цих запитів були опубліковані у ЗМІ (наприклад, http://proit.com.ua/news/gosregulation/2014/02/03/122030.html).

У листі автори наголошують, що згідно зі статтею 34 Конституції України кожен має право вільно збирати і використовувати інформацію. Відповідно до ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України у кримінальному проваджені підлягає доказуванню винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення. Стаття 6 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" чітко визначає, що підставами для проведення оперативно-розшукової діяльності є наявність достатньої інформації, одержаної в установленому законом порядку про осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, а також осіб безвісно відсутніх.

“Зважаючи на вищевказані положення законодавства, які насамперед передбачають правові підстави для кримінального переслідування фізичної особи насамперед за її індивідуальними ознаками, постає питання у правомірності вказаних запитів слідчих органів Служби безпеки України стосовно невизначеного кола осіб, які під час користування телекомунікаційними послугами, реалізуючи конституційне право на інформацію, відвідували певні веб-сайти”, - йдеться у листі.

Експерти вважають, що “зібрання доказів за вищевказаними запитами фактично не регламентується положеннями кримінального процесуального законодавства, а здійснюється на підставі таємних інструкцій, що явно не узгоджується з демократичними стандартами”.

Вони також наполягають на необхідності дотримуватися Конституції України та міжнародних правових норм, поважати право людини на приватність.

“Подібні запити СБУ – це спроба утиску конституційних прав особи на інформацію, свободу слова та має ознаки боротьби з інакодумством”, - йдеться у листі.

Автори листа звертаються до громадян України та громадських організацій з проханням підтримати вимогу припинення “безпідставного втручання правоохоронних органів в приватне життя людей та немотивованого збору вразливих персональних даних, які в подальшому можуть перейти в репресії по відношенню до них”.