Гроші для народу

Зображення з сайту nday.te.ua

Зображення з сайту nday.te.ua

Депутати  рад усіх рівнів – від народного до селищного – отримують гроші на виконання депутатських повноважень. Ці гроші повинні отримати люди, що їх потребують, – малозабезпечені, багатодітні, інваліди тощо. Також гроші повинні спрямовуватись на нагальні соціальні проблеми міста. Чи насправді кошти доходять до адресатів, з’ясовував «Ні корупції!» на прикладі грошей, виділених для виконання депутатських повноважень Івано-Франківської та Львівської міських рад.

Рівно рік тому журналіст Сергій Андрушко у своєму блозі  написав, що гроші, які народні депутати отримали додатково до своєї зарплати на виконання депутатських повноважень, насправді витрачалися на ремонт їхніх автомобілів, вітальні листівки з Новим роком чи на сім'ю.

У жовтні минулого року Геннадій Москаль оприлюднив  виписку зі свого банківського рахунку, куди йому в тому числі перераховували й кошти на виконання депутатських повноважень і якими він скористався. Те саме зробити Москаль просив і свого колегу Михайла Чечетова, одначе це прохання і досі не виконане.

Так само народні депутати-мажоритарники Дніпропетровщини не розповіли, куди витратили гроші, виділені з державного бюджету на виконання депутатських повноважень.

Але це все стосується народних депутатів. «Ні корупції!» проаналізував використання коштів, виділених зі спеціального Фонду на виконання депутатських повноважень депутатами міських рад Івано-Франківська і Львова.

Отримати від депутата гроші можуть лише певні соціальні групи людей. Як переконують чиновники, зловживань тут бути не може, оскільки депутат не просто витягає гроші з кишені і віддає їх потребуючим, а має ще довести, чому віддав гроші саме цьому прохачу. Скажімо, для покращення житлових умов прохач має надати депутату акт обстеження матеріально-побутових умов, довідки про склад сім’ї та про доходи. Потім депутат збирає відповідні довідки від людей і пише подання на ім’я міського голови з проханням виділити їм гроші, а вже потім люди отримують гроші у касі.

Водночас трапляються випадки, коли депутат витрачає гроші не для надання матеріальної допомоги, а, скажімо, для покращення матеріального становища близьких йому організацій.

Про це – далі.

Любителі спорту в Івано-Франківській міськраді

Депутатський корпус Прикарпатської столиці нараховує 59 міських депутатів. У міському бюджеті на 2013 рік по Фонду міської ради на виконання депутатських повноважень було передбачено видатки в сумі 3 мільйони гривень, у тому числі 2 млн. 950 тисяч гривень в рівних частинах розподілено між депутатами Івано-Франківської міськради (50, 0 тисяч гривень на одного депутата) та 50,0 тисяч гривень як резерв.

Як повідомила «Ні корупції!» начальник фінансового управління Івано-Франківської міської ради В.Сусаніна, кошти з Фонду міської ради на виконання депутатських повноважень виділяються лише у встановлених межах за цільовим призначенням відповідно до рішень сесій міської ради.
Проаналізувавши звіт фінансового управління щодо використання грошей на виконання депутатських повноважень, «Ні корупції!» може ствердно сказати, що найчастіше депутати Івано-Франківської міськради надавали матеріальну допомогу мешканцям міста (переважно від 200 до 2000 гривень). Ще купувати комп’ютерну техніку для освітніх закладів, давали гроші на ремонти, закупівлю меблів і освітлення вулиць, встановлювали дитячі і спортивні майданчики, а також купували медичне обладнання для лікарень.

Ще з десяток депутатів дали торік по 1 000 гривень «на закупівлю обладнання для ЖЕО №9». Відтак, на лопати і мітли ця установа отримала як мінімум понад 10 000 гривень.

Також міські депутати наполегливо опікувались чоловічим монастирем «Воплоченого слова» - цей заклад отримав матеріальну допомогу майже від півтора десятків депутатів у сумі від 2 000 до 5 000 гривень. Крім того, кожен із депутатів дав по 355 гривень на спорудження погруддя І. Пулюя.

Кілька депутатів брали гроші «для господарських потреб», не уточнюючи більш конкретно, на що саме вони будуть витрачені. Тобто, за ці гроші депутати могли собі купувати від паперу в офісний принтер до бензину для свого автомобіля. Для прикладу:

1 приклад звыт

Депутат Ю.Соловей дав гроші на ФК «Удар» - щоб купити спортивну форму, інвентар і газонокосарку. І все б нічого, коли б цей клуб не був із ним пов’язаний. Відтак виходить, що лідер міської фракції «УДАР - Громадський Форум» Юрій Соловей вклав у своє, а зовсім не на матеріальну допомогу нужденним.

ФК удар

Ще один любитель футболу голова міської організації ВО «Батьківщина» Руслан Терешко профінансував ФК «Опришівці Батьківщина».

ФК Опришывцы
Варто зазначити, що івано-франківські депутати міськради завжди відзначалися любов’ю до спорту і закупки спортивних костюмів. Так, у 2012-му міська влада закупила спортивну форму для депутатів Калуської міської ради .

«До того часу народні обранці були «голі й босі», але готові «порвати» на обласній спартакіаді всі інші депутатські команди. Фракція НРУ у міській раді не погодилася із таким витрачанням бюджетних коштів, за що міський голова Ігор Насалик покарав «рухівців», наказавши їм самостійно купити собі спортивний стрій. Спортивну форму міська влада купила за рахунок коштів депутатського фонду, які мають витрачатися на соціально-економічні потреби міста. Щоправда, гроші депутатського фонду вже кілька років поспіль не використовуються за призначенням — ними наприкінці року «закривають» бюджетні діри», - зазначає видання.

Повний звіт по використанню грошей з Фонду міської ради на виконання депутатських повноважень у 2013 році депутатами Івано-Франківської міськради можна подивитись тут Довідка про використання коштів, виділених на виконання депутатських повноважень Івано-Франківськ

Львівські міські депутати - не говіркі у фінансових питаннях депутати 

В управлінні соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради в межах компетенції повідомили, що положенням про надання одноразової матеріальної допомоги на виконання депутатських повноважень для мешканців м.Львова, затвердженим ухвалою Львівської міської ради від 15.03.2007 № 676 зі змінами та доповненнями, визначено порядок надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям м.Львова.

Так, згідно з п.9 Положення, сума коштів, виділена депутатові міської ради на виконання депутатських повноважень, визначається відповідно до ухвали міської ради про міський бюджет на відповідний рік.

Ухвалою від 27.12.2012 № 2081 «Про міський бюджет м.Львова на 2013 рік» для надання одноразової матеріальної допомоги на виконання депутатських повноважень депутатам м.Львова на 2013 рік виділено кошти у сумі 3 155 000 гривень (в т.ч. 5,0 тис. грн. послуги пошти), тобто, по 35 000 гривень кожному депутату.

Інформацію щодо надання одноразової матеріальної допомоги на виконання депутатських повноважень депутатам Львівської міської ради у 2013 році можна подивитись тут Довідка про надання коштів депутатам мської ради Львова

Депутат міської ради визначає розмір допомоги та скеровує подання з пакетом документів в управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики.

Підставою для здійснення виплати одноразової матеріальної допомоги на виконання депутатських повноважень для мешканців м.Львова є наказ начальника управління соціального захисту, який видається на підставі подання депутата міської ради.

При цьому, які саме матеріальні допомоги і кому надавали депутати Львівської міськради, в управлінні не повідомили, обмежившись короткою відпискою, мовляв, витратили і все.

відповідь щодо матеріальних допомог
Тобто, фактично, на що кожен з депутатів витратив по 35 тисяч гривень, не відомо.

До речі, на замітку кожному депутату місцевих рад – як за невеликі гроші робити добрі справи .

Валентина Новицька, «Ні корупції!»