Коли жахи стають реальністю

Фото з сайту Варіанти

Фото з сайту Варіанти

Те, що сталося у Львові 10 січня цього року, викликало велике суспільне потрясіння.

Так, побоювалися… Так, як на роботу ходили до меріїі і вимагали розірвати угоду із забудовником.

Але в те, що рука таки підніметься, не вірили, бо в це не можливо було повірити!

А рука таки не здригнулася, і все розлетілося на шматки – частини шпиталю «Народна лічниця» ім. Митрополита А. Шептицького  не стало. Тепер чиновники, які видавали дозволи забудовникам, роблять квадратні очі, що вони не винні. Забудовники, які руйнували, вперто твердять, що мали на це право. Посадовці і депутати, які ворогують і з мерією, і з забудовником, обіцять примарну допомогу. А люди, які мешкають по вулиці Озаркевича біля шпиталю Шептицького, уже не вірять нікому. Вони озброїлися термосами з гарячим чаєм і тепер самі цілодобово охороняють від руйнування шпиталь – пам’ятку архітектури, на яку всій армії львівського чиновництва начхати з високого замку.

Перші ластівки

«Ні корупції!» вже розповідало про те, як влітку 2013 року мешканці вулиці Озаркевича та активісти «Автономного опору» пікетували Львівську міську раду з вимогою заборонити скандальне будівництво біля шпиталю Шептицького. Одначе тоді і весь час по до трагедії 10 січня мерія нагадувала трьох мавпочок – нічого не бачу, нічого не чую, нічого не скажу.

Те, що може статися біда, для багатьох (тільки не для мерії – авт.) стало очевидним після листопадового скандального листа  забудовника ТОВ «Розвиток нерухомості» на адресу головного лікаря Благодійної організації «Шпиталь ім. Митрополити Андрея Шептицького» з проханням звільнити приміщення на вулиці Озаркевича, 4 -а, які належать підприємству.

Крім того, на початку грудня вже з’явилась перша конкретна інформація про те, що скориставшись напруженою політичною ситуацією, забудовник вирішив тишком розібрати будівлю лічниці імені Андрея Шептицького. Тоді активісти львівського Євромайдану провели пікетування забудовника  з тим, щоб не допустити розбирання лічниці на цеглини. Акція була короткотермінова, але вона сприяла тому, що тоді шпиталь зберегли. Місяцем пізніше - втратили назавжди.

Як це було,  і як міські чиновники пробували врятувалися в останній момент

Зранку 10 січня забудовник ділянки по вул. Озаркевича ТОВ «Розвиток нерухомості» загнав техніку і зруйнував вщент найстарішу частину будівлі шпиталю Шептицького. Власне ту будівлю, з якої й починалась лічниця і яка є пам’яткою архітектури та історії місцевого значення.

«Там є дві споруди, і обидві занесені в реєстр пам’яток місцевого значення з 1986 року. Нова лічниця, збудована в 1931 році, і споруда, що датується кінцем 18 століття, і саме з цієї споруди починався розвиток лічниці, яку започаткував Шептицький. Зруйнували одне крило саме цієї найдавнішої споруди», - розповів громадський діяч і пам’яткоохоронець Андрій Салюк.

1 фото Варіанти

3 02

2 Фото Захид нет

Цього ж дня представниця мерії, начальник управління охорони історичної спадщини Львівської міської ради Лілія Онищенко заявила, що «будинок на вул. Озаркевича, 4а було визначено нововиявленою пам’яткою архітектури рішенням консультативної ради відділу охорони культурної спадщини та культурних цінностей ЛОДА від 27 листопада 2013 року. Нововиявлена пам'ятка охороняється відповідно до ст. 14 Закону України «Про охорону культурної спадщини».

За словами Онищенко, про це було повідомлено власника будинку ТОВ «Розвиток нерухомості», який повинен був це врахувати і відкоригувати попередні проектні рішення.

Фактично, чиновниця пробувала врятувала честь (або її залишки – авт.) міської ради в останній момент, заявивши, що дозвіл на роботи ТзОВ «Розвиток нерухомості» отримало ще до того, як була виявлена пам’ятка. А тепер, сказала Онищенко, вони складуть протокол про адмінпорушення і оштрафують забудовника.

Натомість адвокат фірми-забудовника ТОВ «Розвиток нерухомості» Тарас Радковський почував себе впевнено та наполягав, що там, де вони будують, історичних пам'яток  немає, і це підтверджують документи, що їх має забудовник. Зокрема, історико-містобудівне обґрунтування, підписано всіма повноважними представниками.

«Щоби будувати, треба мати повний пакет документів, який збирається, як правило, не один рік. В нас є рішення Львівської міської ради про виділення земельної ділянки, є відповідні рішення органів міськради, зокрема, договір оренди до 2023 року, внесено дані в Державний земельний кадастр, є в наявності є всі свідоцтва та паспорти на будівлі, які є у власності ТОВ «Розвиток нерухомості». Крім того є і документи, які дають право на проведення будівельних робіт, що стосується розчистки земельної ділянки та демонтажу існуючих будівель», - пояснив Радковський журналістам.

І, дійсно, як би не виправдовувались міські чиновники, як з’ясував  ZAXID.NET, ТОВ «Розвиток нерухомості» не відповідатиме за руйнування пам’ятки архітектури. Адже станом на 10 січня – на момент руйнування будівлі, шпиталь Шептицького не мав пам’яткоохоронного статусу.

Львівська міліція ж «для годиться відкрила кримінальне провадження і розслідує справу щодо руйнування частни шпиталю. Як повідомила речниця міської міліції Світлана Добровольська, «відкрито чотири кримінальні провадження. Це стаття 125 «Умислі легкі тілесні ушкодження», стаття 171 «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів», 298-ма стаття «Нищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини» і стаття 194-та «Умисне знищення або пошкодження майна».

Львівський клубочок

Коли наступного після руйнування частини шпиталю дня місцеві мешканці згуртувались і почали зносити будівельний паркан забудовника, до них в гості прийшли депутати-«свободівці». Так би мовити, висловити свою солідарність. Та мешканці обурились їхній появі, мовляв, самі ж не вдарили палець об палець, щоб руйнуванню запобігти. «Свободівці» всю вину перекладали на церкву, мовляв, вона їх попросила проголосувати за цю забудову. Як стверджують активісти «Автономного опору», мешканці нагадали «свободівцям», що коли пікетували міськраду проти забудови, до них жоден з депутатів до них не вийшов. Тож і тепер не варто приєднуватись. Пізно.

Коли через день-два автономівці спробували поставити під мерією на площі Ринок стовп Ганьби із фотографіями усіх причетних до скандальної забудови, то майже з-під землі з'явилися "свободівці", які своїх фото бачити там не хотіли. Своє небажання красуватися на стовпі Ганьби "свободівці" закріпили кулаками.

А тепер щодо забудовника. ТОВ «Розвиток нерухомості» пов'язують з будівельною корпорацією «Інтергал-Буд» народного депутата від Львівщини Володимира Зубика (Партія регіонів). Як вже писав «Ні корупції!», саме в його торговельно-офісному центрі орендує приміщення РА «Люкс», підконтрольне міському голові Львова Андрію Садовому.

Водночас Назар Городецький, директор ДП «Інтергал-Буд» ТОВ «Фірма «Інтергал», фірми,  яка має спільних засновників з ТОВ «Розвиток нерухомості», що зруйнувала частину шпиталю, має спільний бізнес з іншою скандально відомою компанією – «Холдинг емоцій «!ФЕСТ», пишуть «Наші гроші.

«Щоправда, з огляду на те, що Назар Городецький є сином судді Галицького районного суду Людмили Городецької, яка власне приймала скандальні рішення щодо забудови на Озаркевича, напевно, немає нічого неможливого», - зазначає сайт.

Від себе додамо, що про тісну бізнесову дружбу між «!ФЕСТ» та міським головою Львова у місті говорять давно. Попри те, що на людях вони своїх взаємин не виявляють і навіть інколи показово сваряться в судах, та справі це не заважає. Оскільки Львів досить провінційне місто, всі все знають і без офіційних доведень.

Крім того, як повідомив  iPress.ua, до того, коли нерухомість на вул. Озаркевича опинилась у власності ТОВ «Розвиток нерухомості», її скуповував в УГКЦ депутат міської ради цього та попереднього скликання Володимир Гірняк (фракція «Україна Соборна»), щоб перепродати.

Так, будівлі за адресою вул. Озаркевича, 4, а саме приміщення котельні, гаражу та приміщення стерилізаційної (власне це і є будівля старої лічниці Шептицького), загальною площею 341,8 кв м, 11 січня 2008 року перейшли у власність ПП «Акватер» на підставі договору купівлі-продажу. Засновником ПП «Акватер» є Гуменюк Віталій Віталійович, який разом з В.Гірняком є співзасновником іншої фірми – ТзОВ «Юридично-інвестиційна компанія «Правосвіт».

«Акватер» 22 червня 2008 року перепродав згадані приміщення новому власнику – ТзОВ «Розвиток нерухомості» за мізерні кошти – 75 806 грн, трохи менше 222 грн за м кв. Саме ТзОВ «Розвиток нерухомості» зареєстрували лише за кілька днів до оформлення договору купівлі-продажу, а саме 5 червня 2008 року», - пише сайт і додає, що «дозвіл на забудову на вул. Озаркевича, 4, депутати Львівської міської ради дали 30 травня минулого року. «За» проголосували 40 депутатів зі «Свободи» та усі представники фракції В.Гірняка : Віра Лясковська, Юрій Кужелюк та Юрій Путас. В.Лясковська та Ю.Кужелюк віддали за це свої голоси попри те, що позиціонують себе як активні захисники історичної спадщини Львова».

Ось такий львівський клубочок, де всі з усіма дружать.

Рік Шептицького – з почином!

Після медійного галасу забудовник тимчасово припинив будівництво (вірніше, руйнування - авт.) на вул. Озаркевича. Чиновники зі своїми опонентами зітхнули з полегшенням і переключилися на події в Києві на вул. Грушевського.

Єдині, кого львівське затишшя на вул. Озаркевича не влаштовує, це місцеві мешканці. Вони відчувають, що воно оманливе, тому організували цілодобове чергування біля шпиталю.

Вони зневірились у політиках, бо політики – одна нитка в клубочку. Вони лічницю захищати не будуть.

Так починається 2014 рік – рік, який в Українській Греко-Католицькій Церкві присвячений Митрополитові Андреєві Шептицькому. Як повідомляла раніше голова комісії у справах євангелізації Львівської архиєпархії Віра Ценглевич, для цього є дві причини: по-перше, у 2014 році в Римі мають беатифікувати Митрополита Андрея, тобто зачислити його до святих. По-друге, цього року відзначатимуть 70-ту річницю пам’яті Митрополита.
В. Ценглевич розповіла, що процес беатифікації львівського Архиєпископа триває з 1958 року. Досі його не визнавали святим через відсутність чудес, які відбуваються за молитовним посередництвом предендента на беатифікацію. Однак минулого року у США сталося таке чудо: дівчинка, яка захворіла на рак, видужала завдяки молитвам за посередництвом Андрея Шептицького. Саме це стало приводом до беатифікації.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»
Фото з сайтів «Варіанти» і ZAXID.NET