“Діти помруть, а менти заживуть”? МОЗ заперечує

1009942_1385936618332598_1783655802_nВолонтери опікунської ради "Охматдиту" кажуть, що для онкохворих дітей влада заклала в проект бюджету на 2014 рік втричі менше коштів, ніж торік. Вони закликали прем'єр-міністра Миколу Азарова та голову бюджетного комітету Верховної ради Євгенія Гєллєра не скорочувати бюджет на ліки для дітей із онкологічними та онкогематолоічними захворюваннями. МОЗ категорично заперечує заявлену цифру в 50 млн гривень загального фонду фінансування. 

Виконуюча обов'язки опікунської ради НДСЛ "Охматдит" Ганна Гопко каже, що для стовідсоткового забезпечення ліками в цьому році не вистачає близько 161 млн гривень: "Забезпечення у відсотках від потреби сягяє лише 58%, і не вистачає близько 161 млн гривень для того, щоб онкохворі діти могли мати стовідсоткове забезпечення ліками в цьому році. Нас здивувала така ситуація, оскільки Ви знаєте, як суттєво в бюджеті збільшується витрати на утримання міліції, різних дач чиновників і т. д. Очевидно, ми не можемо мовчати, як будуть помирати діти на тлі покращення міліціонерів та життя чиновників. Оскільки ліки для онкохворих дітей - це в 95% ліки іноземного виробництва і насправді надзвичайно є дорогими".

Заявляючи про ці цифри, пані Гопко посилається на бюджетні пропозиції комітету Верховної ради з питань бюджету.

_DSC5105a

Засновниця благодійної організації "Таблеточки" Ольга Кудієнко, яка займається збором коштів для онкохворих дітей, скаржиться, що до проблеми недофінансування додається ще одна - погана якість лікування через те, що Україна блокує в державних закупівлях набагато якісніші закордонні ліки. Вони б, за її словами, збільшили шанси виліковування українських дітей.

"Минулого року благодійний фонд зібрав 2 400 000 гривень, які стовідсотково були витрачені на покупку ліків і медичного обладнання... І це при тому, що держава оплачувала витрати онкохворих дітей на 87%. Тим не менш, багато ліків не проходять по держзакупівлях, багато ліків не зареєстровані в Україні. Це питання буквально життя і смерті. Або ми знаходимо ці ліки чи фінансування, або дитина може померти з досить великою ймовірністю. Те, що зараз робить держава, не докладаючи гроші на онкогематологію, мені здається, не вистачить не те що грошей на дорогі ліки, хіміотерапію, не вистачить навіть на прості ліки. Таке враження, що за ці гроші вони збираються купувати труни та місця на цвинтарях, як би страшно це не звучало. Тому що по-іншому лікування не буде. Я вже мовчу про те, що в Америці дитячий рак крові виліковується в 94% випадках. Це все залежить від якісних ліків і обладнання. Все, що робиться зараз - це пряма дорога на цвинтар тисячам дитячим маленьким життям", - каже Ольга Кудієнко.

Завідуюч відділення Центру дитячого онкогематології та трансплантації кісткового мозку НДСЛ "Охматдит" Наталія Кубаля пояснює, яка реальна ситуація в Україні з онкохворими українцями і скільки коштує лікування на одну дитину.

"У нас чотири відділення, де дійсно переважна група пацієнтів - це зі злоякісною патологією системи крові: гострі лейкози, лімфоми, найтяжчі депресії кровоутворення. На сьогоднішній момент ми беремо усіх тих пацієнтів, які не можуть бути з різних причин проліковані в регіонах, в яких, хочу нагадати, також є відділення гематології. Сумарно в Україні щороку захворює онкогематологічними патологіями близько 500 - 600 українців. Це дуже велика цифра. Чверть пацієнтів, які страждають цими патологіями, проходять терапію в "Охматдиті". Але також є досить висока кількість пацієнтів, які вимагають таку ж саму інтенсивну хіміотерапію в регіонах... Вилікувати пацієнта можна одним методом - агресивною хіміотерапією. Агресивна хіміотерапія - це застосування найсучасніших програм і застосування усіх тих препаратів, які дають можливість не втратити пацієнта від неминучих ускладнень хіміотерапії. Сумарно, як ми підрахували, лікування однієї дитини зі звичайною формою лейкозу середньої лімфоплазної групи ризику коштує в середньому 400 тисяч гривень. Це тільки медикаментозна терапія, ми не враховували персонал взагалі. Якщо мова йде про пацієнта високого ризику, ця сума сягає 700 тисяч гривень. Якщо ми візьмемо пацієнта з гостро меілоїдною лейкемією, сума сягатиме 900 тисяч - мільйону", - каже Наталія Кубаля.

Вона додає, що фінансування операцій з трансплантацій кісткового мозку взагалі має бути збільшено в кілька разів:

"Я зараз не кажу про вартість пацієнтів, які мають отримувати трансплантацію кісткового мозку, тому її треба збільшити в декілька разів. Минулого року, коли ми ще отримували додаткове фінансування, дійсно ми могли практично забезпечити пацієнтів медикаментозними препаратами на 85 - 90%, і навіть в цьому випадку нам потрібна була допомога волонтерів. Безумовно, від того, що бюджет виділяє менше коштів, ніхто не стане зменшувати інтенсивність терапії, тому що це означає погіршення прогнозу на одужання. Тоді буде дуже велике питання, як можна лікувати пацієнтів, коли цілком катастрофічно не вистачає коштів. Добрі слова, на жаль, не допомагають. Допомагає лише агресивна хіміотерапія і своєчасне адекватне лікування ускладнень від неї" - резюмує фахівець.

Між волонтерами опекунської ради "Охмадит" та директором Департаменту економіки та ресурсного забезпечення МОЗ України Володимиром Дудою спалахнула суперечка щодо реальності цифри фінансування онкохворих дітей із загального фонду. Володимир Дуда каже, що цієї цифри Міністерство охорони здоров'я не заявляло: "Ви знаєте, немає таких подач (цифр від МОЗ України - Ні корупції!) ані в Кабмін, ані в Комітет Верховної ради. Тому що розподіл цієї програми здійснюється після прийняття Закону про держбюджет". Службовець відомства Раїси Богатирьової запевнив, що фінансування загального фонду в 2014 році зменшено не буде.

Водночас прес-служба МОЗ повідомила, що  «інформація, розповсюджена деякими ЗМІ, не відповідає дійсності і має завідомо провокаційний характер».

«Насправді, на бюджетну програму «Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру», в яку входить більше двадцяти напрямків, в тому числі, забезпечення лікування онкохворих дітей, у 2014 році передбачено на 173 261 000 гривень більше, ніж у 2013 році. Минулого року, нагадаємо, на цю програму було виділено 2 188 064 000 гривень», - зазначається у повідомленні прес-служби МОЗ.

Напередодні ухвалення закону про бюджет комітети Верховної ради на Банковій пікетували десятеро активістів, які вимагали від прем'єр-міністра Миколи Азарова та голови бюджетного комітету Верховної ради Євгенія Гєллєра не скорочувати фінансування ліків для дітей із онкологічними та онкогематолоічними захворюваннями. Учасники акції тримали в руках плакати "Діти помруть, менти заживуть", "Подивіться їм в очі. Ви їх вбиваєте".

_DSC5067 _DSC5089 _DSC5095

Народний депутат від Батьківщини Валерій Дубіль, який разом з журналістами довго чекав на засідання комітету Верховної ради з питань бюджету, пояснив, чому громадськість б'є на сполох: "Я є заступником голови бюджетного комітету і так само заступником голови опікунської ради "Охматдит", тому дійсно це правда, що потреба у фінансуванні складає близько 379 млн гривень, а виділено 223 млн. І дійсно 50 млн закладено в загальний фонд, а решту коштів закладено в спецфонд. Чому сьогодні була проведена прес-конференція, тому що спецфонд - це кошти від акцизу, від лотереї. Вони будуть потрапляти не відразу, а тільки в другому півріччі. Тому для себе опікунська рада Охмадиту розуміємо, що ліки для дітей потрібно купувати вже з першого дня, а там закладено 50 млн, тоді як потрібно - 385 млн".

Микола Мирний для "Ні корупції!"