Корупційний скандал = кадрові перестановки

Фото:ua.racurs.ua

Фото:ua.racurs.ua

Те, що  медицина у нас безкоштовна тільки на папері (для тих, хто забув,  - це ст.49 Конституції України), знають  і відчувають усі.

Правда, тільки одиниці готові про це відкрито говорити, скаржитись, відстоювати своє законне право.  

Та й правоохоронні органи, які мали б слідкувати за дотриманням смішної до сліз, але ж чинної статті Конституції,  дуже рідко відкривають провадження щодо корупційних діянь у медичних закладах.

А коли й порушують, то виникає багато запитань, найголовніше з яких – чому саме тепер?

Подальший розвиток подій почасти дає відповіді на запитання.

Запізніле реагування

Роки зо три тому до мене звернулась молода чернівчанка Оксана, котра була вагітна двійнею і у якої вимагали гроші (то називається тепер благодійний внесок) за те, щоб розмістити її у міському пологовому будинку №1, що в Чернівцях.

Ми навіть прайс-лист «безкоштовної» медицини у відділенні патології цього закладу склали разом з Оксаною. Бо, якби бажання у відповідних структур, за день перебування в лікарні, дізнаєшся розцінки на всіх і на вся. Що я і зробила.

Навіть вдалось після кількох невдалих спроб поспілкуватися з головним лікарем Дмитром Манчуленком, який не забув наголосити, що я, мовляв, молода і теж буду народжувати. Навіщо мені це треба?

Та матеріал був написаний. Трохи пошуміли: лікарі обурювались, за заявою Оксани створили комісію, на засідання якої ми з нею ходили, там нас соромили, показували пальцем «но-но». Прокуратура, міліція, як завжди, не реагували ні на статтю, ні на те, що Оксана готова була свідчити.

Аж тут  11 січня 2014 року прокуратура Чернівецької області прокидається і видає наступне повідомлення, що вона «розпочала перевірку додержання законодавства про благодійництво та благодійну діяльність, у ході якої вже виявлено непоодинокі порушення. Так, під час перевірки встановлено, що кошти, які поступали до  комунальної медичної  установи «Міський клінічний пологовий будинок № 1», не були добровільними пожертвами фізичних та юридичних осіб, а сплачувалися під прямим чи завуальованим впливом медичних працівників, та ще й у фіксованому розмірі, чого відповідні нормативні документи про благодійництво та благодійну діяльність не передбачають. За вказаним фактом внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 1 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України».

І добре ніби. Нарешті! Якби не одне «але».

Наразі на базі пологового будинку № 1 створюють обласний перинатальний центр.

Керівника його ще не назвали, але в кулуарах ходили чутки, що саме головний лікар пологового будинку № 1 Дмитро Манчуленко й буде головним лікарем центру.

Тому й після оприлюднення інформації про відкриття провадження щодо зловживання владою в пологовому будинку, містом почали ширитись чутки, що, буцімто, влада звільняє місце для іншого головного лікаря.

Що ж такого в перинатальному центрі?

Окрім того, що то була дуже довга і заплутана історія з поданням документів на отримання фінансування в рамках Національного проекту «Нове життя», питання використання коштів на реконструкцію пологового будинку та призначення керівництва Чернівецького обласного перинатального центру є досить неоднозначними.

А справа в тому, що пологовий будинок № 1 ще до кінця минулого року мав бути реконструйований прикарпатською фірмою ПП «Промбудсервіс-Косів» за 57 мільйонів гривень в перинатальний центр. За ці гроші можна звести дев’ятиповерхівку. З нуля. А тут готову будівлю реконструюють.

Окрім того, там нещодавно й ремонт косметичний робили, десь вікна замінили тощо. Мало того, незважаючи на клятвені обіцянки відкрити перинатальний центр 19 грудня 2013 року, в офіційному повідомленні Департаменту охорони здоров’я та цивільного захисту населення йдеться, що роботи з реконструкції акушерського корпусу тривають і виконані приблизно на 30% (!).

Але то вже на совісті виконавців та замовників робіт.

Питання в іншому. Хто очолить цей заклад? І чому саме тепер правоохоронцями піднялось питання щодо поборів в пологовому будинку №1? Адже, як повідомляла прес-служба ОДА, у новоствореному перинатальному центрі працюватимуть всі 440 медпрацівників пологового будинку №1.

Окрім того, туди ще за 25 мільйонів мають закупити обладнання. Сума, як бачите, виходить захмарна – 82 мільйони гривень (обласна влада називає суму в 85 мільйонів гривень). І хтось же повинен підписувати документи як головний лікар, правда?

Посада ціною в життя

Мені це все дуже нагадало ще один корупційний скандал, що стався наприкінці 2011 року.

Тоді прокуратура Чернівецької області повідомляла, що нею порушено кримінальну справу стосовно головного лікаря «Лікарня швидкої медичної допомоги» за ознаками складу злочинів, передбачених ч.3 ст.365 і ч.2 ст.366  КК України (перевищення влади або службових повноважень). Бо «встановлено, що головний лікар, будучи службовою особою, в період із січня по жовтень 2011 року умисно вчинив дії, які явно виходили за межі наданих йому прав та повноважень. Діючи в порушення вимог чинного законодавства, він без проведення тендерних процедур закупив у суб’єктів господарювання продукти харчування на суму понад 450 тис. грн. Крім того, в лікарні виявлені підписані її керівником фіктивні договори на поставку товарів із кількома приватними підприємцями» та інші порушення.

Головного лікаря Віктора Халатурника було затримано, але потім відпущено під заставу в 450 тисяч гривень.

Поки прокуратура Першотравневого району Чернівців проводила досудове слідство по справі головного лікаря Віктора Халатурника, на сесії Чернівецької обласної ради, не дочекавшись рішення суду, ба навіть направлення справи до суду, 16 березня 2012 року таки призначили на цю посаду депутата обласної ради від «Нашої України» (так званого «тушку») Олександра Грушка.

Тільки через два місяці після призначення нового головного лікаря Лікарні швидкої медичної допомоги прокуратура завершила досудове слідство, обвинувачення обросло ще двома статтями (зловживання владою або службовим становищем) і скерувала справу до суду.

Рішення суду Вікторові Халатурнику дочекатись не вдалось. Він захворів на рак і помер в грудні 2012 року. Таким чином назавжди звільнивши місце головного лікаря «своїй» для влади людині.

Наразі ж рядок, де мало б бути прізвище керівника Чернівецького обласного перинатального центру на сайті Національного проекту «Нове життя» порожній, а в проектах рішень Чернівецької обласної ради такого, що стосується призначення головного лікаря Чернівецького обласного перинатального центру, немає. Поки що.

Надія Вірна для "Ні корупції!"