Львівські новорічні дива

Львів ялинка 300Під Новий рік трапляються дива.

У Львові вони часом особливі, красиві і з присмаком... дрібного шахрайства.

Відтак, шановні львів’яни і гості міста, якщо під час цих свят прийдете до головної ялинки Львова на площі біля Оперного театру чи будете кататися на екскурсійному паровозику «Чудо-тур», що стартує від площі Ринок, мусите дещо знати.

Головне новорічне дерево Львова, або хто поклав у свою кишеню сто тисяч?

У листопаді 2013-го року під час пленарного засідання депутати міської ради підтримали проект ухвали про внесення змін до міського бюджету  Львова на 2013 рік. Саме тоді департаменту житлового господарства ЛМР було виділено 147 тис грн. на програму влаштування міської новорічної ялинки. У ці гроші входили вартість самого дерева, його транспортування та встановлення, а також закупівля нових прикрас на ілюмінації.

12 грудня головне новорічне дерево висотою 18 метрів і вартістю 2,7 тис. грн. привезли зі Східниці до Львова і встановили на площі перед Оперним театром. На свято Миколая 19 грудня її урочисто відкрили.

Тепер щодо прикрас львівської ялинки. Цього року ялинку прикрасили символами України та Європейського Союзу. «Діти у школах розмальовували ялинкові прикраси у вигляді герба України та зірки Євросоюзу. Також ялинку прикрасили синіми стрічками. Цьогорічну ялинку можна назвати Євроялинкою», - розповідала начальник управління культури Львівської міської ради Ірина Подоляк. Загалом, за інформацією управління культури ЛМР, ялинку прикрасили іграшками, які розмалювали учні з художньої школи імені Олекси Новаківського.

«Таких іграшок – 250 штук. Також використали дерев’яні іграшки, які традиційно виготовили яворівські майстри – 300 штук. Окрім цього, ялинку символічно прикрасили українськими гербами, тризубами та символами Євросоюзу – зірками. Таких прикрас загалом 300 штук. Цього року для прикрашання ялинки купили нову ілюмінацію – з 20 синіх і 20 жовтих ламп», - зазначається у повідомленні прес-служби Львівської міської ради.

Отже, власне, на ялинку, вартістю 2,7 тис. грн., її перевезення, прикраси, які зробили діти власними руками, і нову ілюмінацію аж із 40 ламп і було витрачено 147 тисяч гривень. Про те, що ці гроші дійсно освоєні, а не лише виділені, повідомляє і головний телевізійний рупор мера Андрія Садового ТРК «Люкс».

«На новорічну окрасу міста вже витратили 147 тисяч гривень. Цього року ялинка буде особливою, діти із львівської художньої школи вже розмальовують дерев’яні іграшки яворівським розписом», - йдеться в Головних новинах Львова.

Несподіванка сталася 29 грудня перед самісіньким Новим роком. Коли до Львова приїхав Петро Порошенко, мер Львова Андрій якось трохи знітився і розповів, що насправді на встановлення і прикрашанням головного новорічного дерева Львова були витрачені спонсорські кошти.

«У нас є традиція: дуже багато років поспіль у встановленні ялинки нам допомагає компанія «Світоч». Цього року вони не змогли нам посприяти. А так, як міська рада не витрачає бюджетні кошти на ялинку, то нас погодилась підтримати компанія «Рошен». Але за однієї умови — на ялинці має бути тільки символіка України та Євросоюзу, ніяких рекламних брендів там не повинно знаходитись», - зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

Тобто, виглядає так, що якби Порошенко до Львова не приїхав, то про те, що це він дав гроші на ялинку, ніхто б і не дізнався. Адже:

а) на ялинці немає реклами;

б) навіть під час відкриття ялинки Садовий мовчав про спонсорів, а його прес-служба справно писала про освоєння 147 тис. грн., виділених на ялинку з міської казни;

в) малоймовірно, що 40 лампочок нової ілюмінації і 850 прикрас – зірочок і тризубів, виготовлених дитячими руками, коштують дорожче ста тисяч гривень.

А загалом головна новорічна львівська ялинка, під якою хтось ненароком закопав близько ста тисяч гривень, виглядає ось так.

IMAG1735

 Чудо-спільно-бізнес у середмісті Львова

Якось дивно виглядає, коли Львівська міська рада на своєму офіційному сайті вітає деяких приватників із ювілеєм. Оскільки зазвичай вона такого не робить, складається враження, що це не пересічні львівські приватники, а приватники, наближені до міського керівництва. У чому й переконався «Ні корупції!».

Отже, 31 грудня минулого року на своєму сайті Львівська міська рада привітала компанію «Чудо-тур» з 5-річчям успішної трудової діяльності.

«Чудо-поїзди, які були першими в Україні спеціалізованими транспортними засобами для надання екскурсійних послуг, стали візитними картками Львова. Чи не кожен турист, який їде зі Львова, привозить додому фото із чудо-поїздом.
Серед досягнень компанії слід відзначити численні відзнаки від громади міста, створено 25 робочих місць, сотні тисяч задоволених туристів та львів’ян. Компанія здійснює регулярні екскурсійні тури на чудо-поїздах (щопівгодини) та на чудо-бусах (щодві години). Усі транспортні засоби обладнані спеціалізованим устаткуванням, яке забезпечує можливість одночасного проведення екскурсії на 7-ми мовах», - йдеться у привітанні прес-служби ЛМР.

IMAG1760

 Отже, розповімо, що стоїть за таким от душевним привітанням, і які взаємини поєднують власників компанії з керівниками міста.

Екскурсійні потяги компанії «Чудо-тур» Лева Підлисецького почали курсувати Львовом 1 січня 2009 року. Тоді ініціаторами такого туристичного бізнесу виступили мерія і приватники спільно. Принаймні на презентації екскурсійних потягів мер міста Садовий і власник компанії Підлисецький спільно розхвалювали один одного і чудо-бізнес, корисний і приватникам, і місту. Важливо зазначити, що екскурсійні потяги «Чудо-тура» єдині, хто отримав такий неймовірний привілей як кінцева зупинка на площі Ринок з правого боку від входу у міську раду.

У березні 2010 року виконавчий комітет Львівської міської ради дав згоду на запровадження у Львові ще одного туристичного маршруту , власником якого також стало ТзОВ «Чудо-Тур». Цього разу окрім «Чудо-поїзда», компанія запропонувала туристам так звану «чудо-маршрутку» - автобус червоного кольору із кінцевою зупинкою на вул.. Підвальна біля пам’ятника Івану Федорову (також центр міста – авт.).

IMAG1756

На цьому фоні депутати ЛМР вже заговорили про подвійні стандарти у підходах до підприємців, що провадять екскурсійну діяльність. Так, один із таксистів, який має дозвіл на екскурсійні послуги, просив у міського голови права проїзду площею Ринок у будні  та центром міста у вихідні. Одначе отримав відмову та поскаржився в Антимонопольний комітет щодо нерівних умов, створених міською владою.

У жовтні 2011 року мер міста знову захистив «Чудо-тур», наклавши вето на ухвалу депутатів . Тоді справа полягала ось у чому: спочатку депутати Львівської міської ради задовільнили протест прокурора Львова щодо приватизації ТзОВ «Чудо-тур» нежитлових приміщень на площі Ринок, 7 загальною площею 16,4 кв м. (Протест прокуратури стосувався пункту 18 додатку до ухвали Львівської міськради від 30 червня 2011 року № 605 «Про затвердження переліку об’єктів комунальної власності Львова, що підлягають приватизації способом викупу». Саме в цей перелік і входило приміщення «Чудо-Туру»). Потім Садовий наклав на це рішення вето, яке депутати не змогли подолати. Відтак, коли прокуратура наполягала відібрати у «Чудо-туру» орендоване приміщення через начебто заборгованість і самовільне перепланування приміщення,  юридичне управління ЛМР наполягало відхилити протест прокурора. Мовляв, боргів нема, а самовільне перепланування там назвали «реконструкцією, яку ще треба додатково обстежити».

Насамкінець довідка, опублікована в одній із львівських газет: «За даними ЗАТ Депозитарно-клірингова компанія "Український реєстратор", 32-річний Лев Теофілович Підлісецький є головою правління Відкритого акціонерного товариства "Південьзахіделектромережбуд", зареєстрованого виконкомом Львівської міськради 15.11.1994 р (Код за ЄДРПОУ: 00114086, юридична адреса: 79035, м. Львів, вул. Зелена, 151). Вид економічної діяльності ВАТ "Південьзахіделектромережбуд" - будівництво підприємств енергетики, добувної й обробної промисловості. Андрій Садовий до кандидування на посаду міського голови Львова також був головою правління ВАТ "Південьзахіделектромережбуд". Цікаво, що заступником голови правління ВАТ "Південьзахіделектромережбуд" Лева Підлісецького з фінансово-економічних питань сім місяців був Климкович Євгеній Орестович (звільнений із займаної посади 16.02.2007 року). Після звільнення Євгена Климовича нікого не призначено.
Тепер Євген Климкович - відомий усім начальник управління комунального майна Львівської міськради, де головує Андрій Садовий. 18 квітня 2008 року рішенням загальних зборів акціонерів ВАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" Підлісецького Лева Теофіловича, частка якого в статутному фонді емітента становить 0,01%, звільнено з посади члена спостережної ради, на якій він перебував від 2006 року.
Та не менш пікантними, аніж очолювання "Південьзахіделектромережбуду" у біографії львівського "поважаного вагоновожатого" є сторінки, пов'язані зі сумнозвісними "Галицькими інвестиціями", якими дорікали виборці Андрієві Садовому в час його кандидування на крісло мера. Лев Підлісецький був ніким іншим, як заступником виконавчого директора ЗАТ ІК "Галицькі інвестиції", і саме в цій іпостасі виступав паралельно директором з економіки та фінансів ВАТ "Галенергобудпром". Висновки про те, чому міський голова Львова Андрій Садовий на освяченні "Чудо-поїзда" дякував Левові Підлісецькому "за дружбу бізнесу і влади", варто зробити самому. А також самому поміркувати, чому інших креативників, що зверталися до міськради із ідеєю запровадження екскурсійного транспорту, міські достойники відправляли по замкненому колу дозвільної системи та чиновницького "театру абсурду". Натомість Левові Підлісецькому впровадити ідеї, які до міськради принесли інші люди, вдалося завиграшки».

Ну ось, власне, і пояснення історії одного привіту, який передала влада одному приватнику зі сторінок свого сайту.

IMAG1753

Валентина Новицька, «Ні корупції!»
Фото автора