Amnesty International: влада України не в змозі гарантувати права мирних демонстрантів

1За останній місяць влада України у багатьох проявах порушувала право людей на мирні зібрання, супроводжуючи це застосуванням надмірної сили, залякуваннями та здійсненням тиску на учасників акцій, несправедливими судовими розглядами та утисками прав журналістів. Про це йдеться у звіті Amnesty International «Євромайдан: порушення прав людини під час протестів в Україні».

У своєму звіті організація задокументувала численні випадки насильства, застосованого спецпідрозділом «Беркут» під час розгону демонстрацій на Євромайдані.

“Останні події стали лакмусовим папірцем для системи правоохоронних органів України. Ми побачили шокуючу зневагу правоохоронних органів до прав людини  та культуру жорстокості самих міліціонерів, що брали участь у масових зачистках мирних протестів”, – зауважила директор представництва Amnesty International в Україні Тетяна Мазур.

“Злочинні дії міліціонерів призвели не тільки до сотень жертв, але і до кримінальних переслідувань мирних демонстрантів. Тож у той час, як, ймовірно, невинні люди опинилися під ризиком ув’язнення і великих штрафів, винні міліціонери залишаються безкарними. Це ті міліціонери, які будуть задіяні в подібних операціях у майбутньому”, - зазначає Мазур.

Amnesty International досліджувала ситуацію з дотриманням прав людини під час акцій протесту, що розпочалися 21 листопада, і опитала більше двадцяти жертв,  їх сімей та адвокатів.

З часу початку протестів місцева влада дев’яти міст у той чи інший час прагнула перешкодити проведенню демонстрацій у судовому порядку під приводами епідемії грипу, необхідності відновлення руху та встановлення новорічної ялинки. У столиці країни, Києві, міліціонери спецпідрозділу “Беркут” двічі проводили жорстокі зачистки, використовуючи надмірну силу.

“Рішення про обмеження на проведення мирних акцій одразу у дев’яти містах не може бути випадковістю. Вочевидь, керівництво держави вирішило таким чином присікти зародження протестного руху у країні. Розгони демонстрацій, які були здійснені без належної потреби і всупереч міжнародним стандартам, мали на меті знеохотити людей від подальшої участі у протестах”, - сказала Мазур.

Amnesty International закликає до негайного, незалежного та ефективного розслідування повідомлень про застосування сили міліціонерами спецпідрозділу “Беркут”.

У звіті організація викладає справи учасників Євромайдану, які опинилися під ризиком ув’язнення через свою участь у мирних протестах.

В органіазції також привітали прийнятий Верховною Радою закон про звільнення від кримінальної відповідальності всіх учасників мирних зібрань від 21 листопада. “Проте влада не може звільнити від відповідальності правоохоронців, які порушували права людини”, - сказала Мазур.

Також Amnesty International зафіксувала випадки переслідування та залякування заявників на протиправні дії міліції. Залякували також і студентів, які брали участь у акціях.

Крім того, в організації наголосили, що влада і міліціонери порушували права журналістів, які висвітлювали протести. Понад 40 журналістів отримали поранення, в більшості випадків від рук міліціонерів, наголошують в Amnesty International.

Нагадаємо, 30 листопада «Беркут» жорстоко розігнав мирний протест на майдані Незалежності, були поранені кілька десятків людей.

1 грудня на вулиці Банковій відбулися сутички між демонстрантами і працівниками «Беркуту», внаслідок яких також були поранені десятки людей.