Адвокати розповіли, як відстоюють права постраждалих на Євромайдані журналістів

1Правозахисники, що працюють в рамках ініціативи щодо притягнення до відповідальності винних у побитті журналістів 1 грудня на вулиці Банковій, завершили перший організаційний етап роботи і переходять на стадію досудового слідства. Про це розповіли організатори ініціативи в ході дискусійної панелі «Дело Банкової: як журналісти Евромайдана борються за свої права», яка відбулася в прес-центрі ЛІГАБізнесІнформ.

Нагадаємо, 1 грудня на Банковій постраждало понад 40 представників ЗМІ, у тому числі фотокореспондент агентства ЛІГАБізнесІнформ. За словами журналістів, більшість з них постраждало під час зіткнень з «Беркутом».

У «справі Банкової» прокуратурою відкрито провадження №1056 за ст. 365 та ч. 1 ст. 171 Кримінального кодексу. За словами правозахисників, у справі працює безпрецедентна кількість представників правоохоронних органів - 26 осіб.

Як розповів керуючий партнер ЮК «Юскутум» Артем Афян, робота правозахисників у рамках ініціативи ділиться на три етапи. На даний момент закінчується перший організаційний етап і робота переходить на стадію досудового слідства. Третій, завершальний етап - це безпосередньо судове провадження.

За словами Афяна, координаційна робоча група по правовому супроводу постраждалих журналістів на вул. Банковій була сформована і залишається відкритою. Адвокати з готовністю діляться матеріалами з іншими колегами, які представляють інших потерпілих, їм не обов'язково навіть бути членом зазначеної робочої групи.

«Ми з самого початку розуміли, що нам належить непросте завдання. Це обумовлено тим, що закон переступила велика кількість людей, причому вони були приховані масками. І це один із самих основних факторів, який нам належить подолати, щоб право все-таки здобуло свою дію», - зазначив Афян.

Водночас керуючий партнер АО «Титич і партнери» Віталій Титич зазначив, що результатами своєї роботи по захисту підопічних адвокати поки не діляться, оскільки пов'язані цілим набором законодавчих норм, починаючи з адвокатської таємниці та закінчуючи розголошенням таємниці слідства. Тому адвокати можуть ділитися інформацією тільки в певних рамках.

Захищаючи інтереси потерпілих на Банковій, адвокати також займаються відшкодуванням матеріального збитку. Певний досвід у цьому напрямку в Україні адвокати намагаються реалізувати в рамках вищезазначеної кримінальної справи.

За словами адвоката Vox Legum Law Firm Тараса Безпалого, матеріальний збиток - це вартість зламаної техніки, лікування і вартість недоотриманого прибутку. Крім цього, в цивільному позові ще вказуються моральні збитки за ті переживання, які він зазнав.

Також Титич звернув увагу, що справа Банкової - прецедентна. «Ми зараз будемо працювати за новим КПК, в якому є дуже цікаві нововведення. Зокрема, ст. 93 КПК дає можливість потерпілій стороні ініціювати і брати участь у слідчих діях. Новели КПК ми спробуємо використовувати саме в цій справі», - заявив адвокат.

Керуючий партнер «Черезов і партнери» Ігор Черезов зазначив, що не пам'ятає випадків, аби щось так об'єднувало адвокатів, як справа Банкової. Кожен працював у своєму офісі, а тут стався такий прецедентний випадок, коли адвокати без яких-небудь закликів до об'єднання об'єдналися навколо певного проекту. «Напевно, дійсно щось відбувається у свідомості, в розумах адвокатів», - вважає адвокат.

Також правозахисники закликали всіх, хто був свідком подій на Банковій 1 грудня зв'язатися з ініціативною групою, оскільки показання свідків є дуже важливою і невід'ємною частиною роботи з притягнення до відповідальності винних у побитті журналістів. Адвокати наголосили, що гарантують конфіденційність всім, хто надасть будь-яку інформацію у цій справі.

Для постраждалих і свідків подій на Банковій діє «гаряча лінія», за якою можна зв'язатися з учасниками групи, і отримати всю необхідну інформацію і допомогу. Контакти «гарячої лінії»: тел. 066606 28 17, legal@liga.net.