Щоденник спостерігача 94 округу: “Я не буду голосувать, бо мені подарка не дали”

Довибори 94Інтернет-видання "Ні корупції!" публікує щоденник спостерігача громадської мережі "Опора" Миколи Іващенка, в якому він описує життя однієї дільниці 94 округу на довиборах 15 грудня.

03.37 #Євромайдан змусив багатьох не висипатись. Мій біологічний годинник вже давно збився, тож я прокинувся раніше телефонного дзвінка співробітника Опори - громадської організації,  від якої я спостерігатиму в одному з п’яти округах, де на парламентиських виборах минулого року не змогли визначити волевиявлення українців.

Минулого року я також був спостерігачем від Опори у 218 виборчому окрузі у Києві. Згадую той досвід із приємністю, бо  перші у моєму житті вибори зі статусом спостерігача пройшли прозоро і чесно. Але п'ять округів все ж таки не встояли перед натиском порушень. Ці перевибори обійшлися українським платникам податків у 20,6 млн гривень.

05.46 Я вирушаю машиною на дільницю №320 280 в село Велика Бугаївка Васильківського району Київської області. Велика Бугаївка сховалась серед невеличких пагорбів Київщини. Тут проживає близько 750 осіб, із них 449 - виборці.

Яким буде сам процес проведення виборів на дільниці? Я не знаю, але сподіваюсь на краще, хоча волевиявлення громадян дуже легко могло бути спотворене брудними технологіями під час передвиборчої кампанії. Два дні тому координатор громадської мережі "Опора" Руслана Величко розповіла мені, в яких умовах проходила передвиборча агітація:

"Передвиборча кампанія на 94 виборчому окрузі почалась мляво. З основних кандидатів, які наразі є, не всі агітували на початку виборчих перегонів. Лише за місяць до виборів кандидати почали нормально працювати: почали проводити по сім зустрічей на день, з'явилася зовнішня реклама, агітаційні намети.

В 94 окрузі були зареєстровані клони відомих політиків і кандидатів. Зараз ВАСУ через свою постанову зобов'язав ЦВК скасувати постанову виборчої комісії в тому пункті, де вони зареєстрували Віктора Романюка, який є висуванцем ВО "Батківщина". Але залишився його клон, який три дні тому повісив бігборди, і далі продовжується агітація за Віктора Романюка, тільки за самовисуванця. Є зовнішня агітація і агітаційні намети, де агітують за Сергія Власенка - клона відомого політика - і Остапа Семерака. Причому, агітатори Сергія Власенка реально думають, що вони агітують за захисника Юлії Тимошенко, і ми навіть запитали, що ж передали пану Сергію. Передали, щоб помирився з дружиною.

Наразі в 94 окрузі було зареєстровано найбільшу кількість кандидатів за всі минулі вибори, які відбулись в Україні. Це було 85 кандидатів. Через це з держбюджету було виділено додаткові кошти для виготовлення бюлетенів. Він мав бути 200*1000 мм, але потім знялися 45 кандидатів. Це теж є рекордною сумою по всій Україні з усіх виборів...

Collage

Клони 94-ого округу на довиборах 15 грудня 2013 року.

Зараз активно агітує Андрій Лозовий, який нещодавно став висуванцем об'єднаної опозиції. Далі Юрій Кармазін і Руслан Бадаєв. Руслан Бадаєв також використовує активно адміністративний ресурс.

1383571355_uvaga-do-veteranvЯкщо зайти на сайти державних органів влади Київської обласної держадміністрації (1, 2), Васильківської райдержадміністрації (1, 2, 3, 4), Обухівської, то можна побачити навіть повідомлення, де вказано, що він кандидат в народні депутати і повідомляється, що він щось відкрив, то щось подарував дітям. Але це є офіційні заходи виконавчої влади і це є використання адміністративного ресурсу... Громадянська мережа "Опора" хотіла би, щоб надалі такого не відбувалось і дітей не використовували у своїй агітації", каже Руслана Величко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Влада 94 округу готується до позачергових виборів. Але не дуже чесно готується!

07.02 Я на дільниці. Вона розташувалася у великому двоповерховому будинку культури безпосередньо у невеличкому холі. Цей хол є танцювальною залою. Стіни тут пофарбовані у рожевий колір, тут кількарічної давнини євроремонт, на стінах світлоефектні пристрої, на стелі невеличка дзеркальна куля. У приміщенні холодно.

Секретар Радішевська Аліна зареєструвала мене без паспорта. Напевно, забула, що до посвідчення спостерігача додається обов'язково паспорт. Однак пізніше я звернув увагу, як вона вимагала від решти спостерігачів документи, які посвідчують особу.

До приміщення голова комісії разом з іншими учасником вносять сейф. Спостерігачі зробили єдине прохання до членів комісії, які працюють із бюлетенями, - відсунути стільці і столи подалі від вікна, аби журналісти і спостерігачі мали змогу спостерігати за роботою комісії із-за спини. Прохання виконали.

08.00 Дільниця відкрилась для виборців вчасно, хоча було відчуття, що ми запізнюємось. Спостерігач від кандидата Юрія Кармазіна попросив комісію перерахувати усі 456 бюлетнів, сказавши, що "це по процедурі". Деякі члени комісії незадоволено "рипіли" на це прохання.

08.03 На дільниці проголосувала перший виборець. Жінка років за 30 радісно опустила бюлетень у скриньку, і відразу після цього голова комісії Куц Володимир і директор Будинку культури Сокирка Віра підносять їй білий квітчастий пакет. Вони пояснюють, що це дарунок першій особі, яка проголосувала на дільниці.  Цей випадок мене дивує і викликає багато запитань: що в пакеті, скільки коштує дарунок, чи є всередині агітаційні матеріали  і головне звідки гроші на це?

08.20 Віра Скорик подарувала молодику пакет , у якому лежав зошит з твердою палітуркою і ручкою. Вона оголосила, що це подарунок тому, хто вперше у своєму житті проголосував.

08.45 На столі поряд з бюлетенями я помічаю два прості олівці, якими звісно можна робити помітки на бюлетенях.
- Вибачте, а можу я попросити Вас забрати олівці зі столу? - прошу я учасницю комісії.
- Чого?
- Ну, тому що не можна.
- Да? Любой капріз, - каже жінка і ховає олівці під стіл. Я тим часом заходжу за її спину і помічаю, як її колега дивиться на одного із спостерігачів, змінюючись на обличчі, вона розмахує руками, мовляв, що ж зробиш.

08.54 Я шкодую, що на цих виборах я сам спостерігаю. На минулих виборах на кожній дільниці було по двоє спостерігачів і це значно полегшувало роботу. Можна було розподілити функції з колегоюю, спокійно час від часу обходити прилеглі до дільниці території і, якщо є, фіксувати автобуси з каруселями. Цього разу я не міг дозволити собі виходити на вулицю як власне і супроводжувати переносні скриньки, тому що в дільниці знаходяться більшість бюлетнів, і це пріорітетніше місце.

Раптом у приміщенні різко побільшало людей. Зайшло близько восьми осіб. За три хвилини спостерігачка від Андрія Лозового у світло-жовтій дублянці з кучерявим волоссям каже, що під дільницею автобус Партії регіонів. Я підбігаю до вікна і фіксую останні хвилини автобуса під Будинком культури.

_DSC4387 _DSC4393

Спостерігачка каже, що вона запитала двох чоловіків, які не голосували, а просто стояли біля входу в середині дільниці, що вони тут роблять. Ті сказали, що вони тут як охорона.

10.46 До дільниці приходить напівзгорбений високий дідусь у зеленій фуфайці і шапці-ушанці. Його тут усі знають. Він просить комісію дозволити проголосувати без паспорта, але вони перенаправляють його до заступника голови Горкуненко Катерини. Катерина Максимівна разом з головою не дають згоди проголосувати. - Дядя Пєтя, ну я не можу дозволити вам проголосувати без паспорта. Ви бачите, тут камери, - каже Катерина Горкуненко. Дідусь за кілька годин прийшов з донькою, яка привезла йому з Києва паспорт.

11.41 - А куди це ви мене записали? Оце записали, а тоді скажете, шо там шось підсовують? - обережно цікавиться Сокирка Віра.
- У мене є інструкції, які я зобов'язаний виконувати. Я фіксую порушення або сумнівні ситуації і передаю факти в офіс громадянської мережі "Опора". Тому це від мене не залежить, - намагаюсь уникнути допитливості Віри Михайлівни. Але вона не здається:
- Скажуть, що голоса підкуплюють, ще й в політику мене якусь всунете. У нас каждий рік таке робиться. Дітям, з 18 - 19 років, які вперше голосують, дають подарунки, - каже Віра Михайлівна, вказуючи на список з 11 дітьми.
- Я передаю дані і факти, а там в офісі самі дивляться і вирішують, що це було.

- А-ай, а я ще вам своє прізвище сказала... Це ж не махінації, це чісто по-чєловєческі вітають дітей, що вони перший раз прийшли на вибори. Це благодарность, шо вони проявили сознатєльность. Це від сільської ради дають такі подарунки.
- Та це спокон вєков таке було, - каже слідом за нею, сидячи за столом, член комісії, яка видає бюлетні.
- А це палітіку нам пришивають, га? - не заспокоюється директор Будинку культури. Вона додає, що у блокноті немає передвиборної агітації. Показує паперовий пакетик, дістає з нього зошит з твердою палітуркою і ручкою.

Співробітник громадянської мережі "Опора" також дивутьсєя цим подарункам і припускає, що, очевидно, тут немає порушення, але виборцям могли раніше сказати "Нехай діти прийдуть проголосують за того-то кандидата і отримають подарунок".

13.15 На дільниці зареєструвалась спостерігачка місії ENEMО. Жінка років 37 цікавиться кількістю виборців, які голосують вдома:
- Сколько у вас человек на дому голосует?
- 38.
- О, так это много. Это получается 10%.
- Бабушек старих тут багато, - зауважує їй учасниця комісії.
- Я понимаю, а у вас по закону могут 10% на дому голосовать?
- Так, якшо людина заяву і довідку предоставила, то можна, - відповідає заступник голови Горкуненко Катерина.

15.20 На дільниці так холодно, що неможливо витримати. Найбільші мерзляки по черзі ходять до обігрівача, який стоїть на стільці під стінкою за виборчими скриньками. Тут же ж за столом сидить у довгій зеленій по коліна куртці дівчина років 23. Її кличуть тут Світлана. У зошиті вона фіксує, скільки людей проголосувало, постійно ручкою ставлячи позначки.
- Я вже не можу, не знаю, як вже і нагріть їх, - каже вона, підперши під себе ноги таким чином, що вони стирчать близько до обігрівача.
- Ти оце чоботи підсмажиш, а ноги не нагрієш, - каже її колега у зеленому пальті, у квітчастій хустині, з-під якої виглядає руде волосся, - знімай чоботи та грій!
- Та нє, я не помню, може, в мене там носки порвані.

15.35 Директор Будинку культури Віра Михайлівна вмовляє мене поїсти. Я не пристаю на пропозицію, бо Опора зобороняє приймати їжу або напої від будь-кого на дільниці. Вона все одно ігнорує мою відмову і за п'ять хвилин несе велику скибку із сиром і трьома шматками ковбаси.
- Ти такий худий, ну з'їж, синок, - простягає Віра Михайлівна скибку.
- Та я їв, дякую, я не буду.
- Та шо ж ти їв, я не бачила. Ну, на!
- Ні, дякую, серйозно. Я не голодний.
- Ну, як це ж ти не голодний, я не бачила, шо ти їв. Дєвки, Ви бачили, шо він їв? - повертає назад голову. Члени комісії заперечують. - Ну, на, бери!
- Я вегітаріанець, я не їм м'яса.
- Дєвки, ви бачили? У кого зілля є? - усі заливаються сміхом.

16.23 Молодик з дівчиною на відео були другими, хто витратили час, вивчаючи інформацію про кандидатів в український парламент. Багато виборців дуже швидко виходили з кабінки для голосування. Я припускаю, що вони голосували за Руслана Бадаєва, який йшов першим у бюлетні.

Я теж починаю вивчати біографії і передвиборчу програму кандидатів. Є кандидати, у програмі яких немає конкретних запланованих дій, які вони будуть реалізовувати після обрання.

Коли читав програму Руслана Бадаєва, у мене виникло відчуття, що її допомагав писати спіч-райтер Віктора Януковича, бо він "як батько" звернувся до жителів Київщини. Як успішний управлінець, депутат Київської обласної ради він обіцяє своїм виборцям "захищати їх від свавілля місцевих можновладців, вимагати від міліції та прокуратури дотримуватися законності та рівності всіх перед правосуддям, спілкуватись постійно і особисто з мешканцями округу".

Проте цього він не обіцяє українцям, які проживуть за межами 94 округу. Також він вірить "в майбутнє нашої країни і мудрість нашого народу".

_DSC4428

Мешканці Великої Бугаївки були не байдужі до передвиборчої програми Зеленько-Розумівського Івана-Зореслава Івановича. Жителі скучкувалися під стіною приміщення, вихоплюючи окремі фрази з автобіграфії і програми кандидата і не втримувались від сміху.

Дєвки, дивіться, пише: "Пишу вірші і прозу загалом для себе". Я в шоке! Це ліцо нашого народа, нашей страни. "Ми с 50 паралелі. Ми - переможці". Нє, мнє нарвится його начало "Я - Софократ, я мудрий правітєль". Слухай, це взагалі: "Для мене не прийнятний стиль роботи парламентської більшості і популізм опозиції, однак співпрацюватиму з будь-якою політичною силою" - каже жінка серднього зросту у зеленій куртці і білій шапці наглові.
- А ви почитайте, де він робив!
- Я знаю. Спецназ.
- Займав штабну, командирську посади і замполіта підрозділу...
- Мені нравиться, шо він весь воєнний, а закончив інститут регіонального правління та економіки...
- Три курси психологічного факультету...
- Боже, ну це клієнт, канєшна, ну це звізда! Я не можу мімо цього пройти. А шо він буде робить, дивіться: "Готувати неординарно мислячих". А осьо дивіться: "Хай переможе Ідея, мамону, а щирість - лукавство й брехню!", - усі заливаються сміхом.
- Люди, то з такого не можна сміятись - хтось зі сміхом викрикує з натовпу.

_DSC4470

17.41 На дільницю ніхто з виборців вже давненько не заходить. Учасники комісії починають трохи нудьгувати і говорять про те, скільки треба заплатити в пологовому будинку за народження дитини, хтось згадав, як у метро витягли гаманець, і розмова пішла у русло методів, які зараз використовують шахраї, аби збити з людей гроші. Розмову завершила спостерігачка від кандидата Андрія Лозового, згадуючи свою життєві історію:

"Зі мною була історія. На вагоні забули барсєтку. Я дивлюсь, там документи. Я дзвоню по номеру, який там був, і кажу: "Так і так, нашла ваші документи". А він їхав у поїзді випивший, у нього гроші забрали, а барсєтку викинули. Він каже: "Ой, нада вознаграждєніє!" Я кажу, не нада мені ваше вознаграждєніє, тільки прийдіть і заберіть. Я йому сказала, де буду його чекати. Він підходить, каже "Ви?". Кажу, да я. І тут раз, два міліціонєра під руки. Він написав на мене заяву, шо я там тра-та-та, тра-та-та. Потім він пішов з відділку, а один міліціонер каже мені: "Ти шо вообщє дурна? Нашо ти йому дзвонила?" Кажу, тож я ішла і хотіла добро людині зробити. То вони той протокол порвали. Каже: "Ідеш, бачиш лежить сумка, документи і т. д., відверни голову у другий бік і йди далі".

18.30 Читаю посібник Опори, сидячи поряд з іншими спостерігачами і журналістами, готуючись до вечірнього засідання комісії і підрахунку голосів. У цей час за скриньками, біля обігрівача директор Будинку культури Віра Сокирко спілкується з іншим учасником виборчої комісії. У цій розмові розкриваються карти, за яких умов відбуваються  перевибори у селі Велика Бугаївка. При цьому вони не помітили мій диктофон, який я залишив кілька хвилин потому. Увага! В записі присутня лайка!

19.22 Члени комісії, які працювали з бюлетнями повитягали з-під столу прості олівці і віддали їх голові комісії Володимиру Куцу. Той сховав їх у сейф. Одна жінка все ж таки лишила один і почала з ними писати на чорнетці. Поряд лежали бюлетені. Після мого зауваження голова комісії Володимир Куц забирає цей олівець геть, кажучи при цьому, що зробив помилку, роздавши їх вранці.

22.00 До процесу підрахунку голосів зауважень немає. У селі Велика Бугаївка переміг самовисуванець Руслан Бадаєв.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Попередні висновки КВУ за підсумками повторних виборів у 5 округах

Микола Іващенко для "Ні корупції!"