Службовці МВС сховалися від звернення депутата і журналістів

_DSC2267

Близько 200 мітингувальників зібрались під Міністерством внутрішніх справ України, аби висловити своє занепокоєння зникненням демонстрантів, які розшукуються після розгону євромайдану у ніч проти 30 листопада.

Переважно молоді люди тримали в руках плакати з гаслами "Зниклі чи вбиті владою?", "Невже їх викрало НЛО?", "SOS", "Не видаляйте нас", "Зуби геть!", "Кажіть правду" тощо.

_DSC2265


Після подій 30 листопада в Інтернеті утворилась спільнота добровольців Євромайдан SOS, до складу якої увійшли юристи, правозахисники та активісти. Спочатку вона планувала надавати юридичну допомогу постраждалим від розгону Беркутом євромайдану, але коли спільнота стала шукати постраждалих, то наштовхнулась на велику кількість повідомлень про зниклих демонстрантів.

2Юрист Дмитро Гузій, який працює на гарячій лінії волонтерської ініціативи Євромайдан SOS, каже, що дані про зниклих людей ще оновлюються:

"Інтернет спільнота зв'язалась з деякими родичами. Кожні чотири години інформація перевіряється, чи не виходила людина на зв'язок. Не всі контактні дані встановлені, тому що звертаються дуже часто друзі, які не мають безпосередньо ці дані. Але я сподіваюсь, що до кінця цього дня максимально буде встановлено з максимальною достовірністю конкретні прізвища, повний перелік осіб, з якими на сьогоднішній день немає зв'язку. Ті демонстранти, з якими немає зв'язку вважаються такими, що відсутні без жодних відомостей, де вони перебувають. Є великі підозри, що в основному ці люди перебувають у лікарнях із серйозними травмами", - каже юрист.

Він переконаний, що МВС може самостійно ініціювати розшук зниклих осіб, побачивши, що громадськість б'є на сполох:

"Деякі родичі подають у розшук через міліцію, але ми не координуємо цей напрямок, оскільки ви маєте розуміти, що на Євромайдані були люди з усієї України. Дуже часто родичі звертаються до міліції там, де вони живуть. Ми не можемо проконтролювати, чи в Тернопільській області людина занесла заяву до міліції чи ні. Але ми ми будемо просити кожну родину написати заяву до відповідних відділів внутрішніх справ, щоб ми чітко розуміли, що влада не просто зобов'язана виконувати свої обов'язки, а люди вимагають у неї це. І тоді будемо очікувати результат по кожній заяві. Ми вважаємо,  якщо користувач Інтернету фактично за п'ять хвилин може знайти перелік людей, які зникли, то точно органи внутрішніх справ  на сьогодні процесуально вповноважені самостійно здійснювати розшук".

1Дмитро Гузій пояснив, чому громадські і неурядові організації об'єднались за для захисту кожного окремого постраждалого демонстранта під час розгону Беркутом Євромайдану 30 листопада:

"На сьогоднішній день не існує окремих приватних випадків. Це все справа публічного інтересу. Величезна відповідальність усіх, хто вийшов на Майдан за тих людей, які там зникли. По всіх випадках, коли ми бачимо, що людина потребує моральної або юридичної допомоги, на сьогоднішній день усі забезпечені безкоштовною юридичною та психологічною допомогою. Потрібно захищати кожного. І це має бути публічним моніторингом як по зниклих людях, так і по людях, які отримали тілесні ушкодження. З'явилась інформація, що 4 грудня прокуратура почала викликати перших постраждалих демонстрантів розігнаного Євромайдану. Прокуратура намагається чинити на них тиск, щоб процесуально запобігти встановленню складу злочину з боку міліції щодо перевищення службових повноважень. Вчора, наприклад, Євген Сердюк, координатор групи 30 листопада, 4 години був на допиті з дуже фаховим адвокатом. В результаті вони досягли перемоги. Їх із статусу свідка перевели у статус потерпілого.  До проекту Євромайдан SOS долучилось багато громадських і неурядових організацій, в результаті допомога надається кожному. Тому для того, щоб людина реально захистила свої права та інтереси, отримавши повістку до слідчого або до інших органів, можливо, у зв'язку з подіями 30 листопада, ми просимо звертатись до гарячих ліній партій або  гарячих ліній волонтерської спільноти Євромайдан SOS", - додає волонтер-юрист Дмитро Гузій.


Учасники акції протесту привітали працівників Беркуту з професійним святом. Спецпідрозділу виповнилось 25 років. Вони подарували торт на знак поваги лише тим беркутівцям, які протягом 25 років чесно виконували свої обов'язки та боролися зі злочинністю. Щоправда, торт демонстрантам довелось лишити перед дверима центральної приймальні, оскільки двері входу були зачинені - у дверях навіть ручки викручені - і до них так ніхто з представників МВС і не вийшов.

Активісти закликали міліцію не виконувати злочинні накази, наводячи у  приклад колишнього голову департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача, якого Печерський суд засудив до довічного ув'язнення.

До акції протесту долучився позафракційний депутат Юрій Дерев'янко, якому вдалось зареєструвати своє депутатське звернення по тому, як минуло до 20 хвилин. Увесь цей час він стукав у двері центральної будівлі МВС, викликав через домофон чергового, ходив до приймальні громадян, яка була зачиненою.  Юрій Дерев'янко намагався передати звернення, у якому йшлося про необхідність порушення кримінальних справ щодо зникнення людей та оголошення їх у розшук.

Увечері 5 грудня Генеральна Прокуратура України повідомила, що внаслідок розгону Євромайдану у ніч проти 30 листопада 79 людей одержали тілесні ушкодження. Із них - 6 студентів, 4 журналісти, 2 іноземців, також  інші особи. 10 осіб госпіталізовані,  з яких двоє досі знаходяться в лікарнях.

P. S. Коли мітинг завершився, хтось подарований євромайданівцями торт переніс до підніжжя пам'ятника героям-сищикам, який було відкрито у 2009 році до 90-річчя карного розшуку.

_DSC2424

Микола Мирний для "Ні корупції!"